Zdravím všetkých. Mňa zaujíma či to u nás niekto robil a či niekto vie ako sa také základy volajú. Dom by mal mať základy len po obvode a pod nosnymi priečkami. Výška základu nad zemou bude 700mm. V základoch budú dostatocne veľké otvory na ventiláciu. Približne každé 3 metre otvor 200*200mm. Tieto otvory v základoch budú stále proti sebe aby bol pod podlahou vytvorený prievan. Ako píšem, podlaha v dome bude od zeme 700mm.
@strme myslíš crawl space základy?
Ten prievan neviem či bude dobrá vec. V lete Ti to prehreje stavbu a v zíme naopak ešte viac ochladí.
Skôr pouvažuj s tým, že crawl space využiješ ako zemný výmenník tepla : http://www.semargl.sk/3-vrstve-zaklady/
Ja už v takom dome s takým základom domu bývam. V lete nepociťujeme prehriatie a na zimu sa prieduchy zatvárajú. Ďakujem za linky a podnety. Veľmi mi to pomôže v zdokonalenie takéhoto základu.
@jan45 zdravím vás. Vy by ste čo povedali na takýto základ bez platne? Bude to pod ťažkú stavbu v miernom svahu. ak sa dá drevenica takto nazvať. Nerozumiem tým patkam. To by mali byť prefabrikaty alebo by ste to jednoducho salovali všetko pekne po poriadku? Inak pod podlahu chcem nechávať len zem. S ničím to neprekryvat.
@strme riešite veci, na ktoré nemajú dosť vedomostí ani súčasní konštruktéri.Ten obrázok je len náčrt detailu nejakej stavby, resp ukážka, čo všetko bude v budúcej stavbe zakomponované, konštrukcia smeruje k tomu, že drevená stavba, ktorá je citlivá na vlhkosť, bude zospodu komplexne chránená, ešte aj prestup napr. vodovodnej prípojky má utesnený prechod cez podlahu. nie je tam podkladový petón, miesto toho je tam cementovláknitá doska utesnená spojovacími a ukončovacími profilmi. Spolu s odvetraním tohoto priestoru to zabezpečí, že drevo zospodu nebude vlhnúť a teda sa ani znehodnocovať. Náter ...tom nestačí, na jeho návode je životnosť 5 rokov, tak sa trvalé stavby nestavajú. Použitie prefabrikátov na atypickej stavbe je dané možnosťamispoločnosti, aj teraz sú hromadne vyrábané prefabrikáty násobne drahšie ako na mieste zhotovené konštrukcie, pri malej stavbe si cenu neviem predstaviť.Naviac, takéto vyspelekonštrukcie si vyžadujú aj kvalitné remeselné spracovanie a to je ďaľší problém
@jan45 takto skúsim pekne po poriadku ešte raz. Bývam v Rusku už pár rokov a všetky staré drevené stavby ako u nás klasické drevenice sú postavené na základoch bez platne s prieduchmi. V jednom takom dome s takým základom zijem, akurát že dom je z tehál. Je to starý dom z 50 tich 60tich rokov. Vedľa máme prístavbu z dreva kde takýto základ tiež je. Pod našou podlahou máme len zem nič iné. Predstavte si že podlaha v zime s upchatymi prieduchmi má v starej časti domu bez izolácie o dva stupne vyššiu teplotu ako zaizolovana podlaha v drevenej časti domu. Podlahy sú rovnaké . 50mm dosky. Toto si neviem vysvetliť.
Podľa toho čo som videl, tak sa takéto základy robia úplne rovnako ako základy s platnou. Obrázok hore je pravdepodobne vylepšený americký štýl stavania. Rusi sa tu s tým veľmi nehrajú ani teraz. 120rocne domy stoja. A ďalšie takéto pribúdajú. Ja len toľko k tomu. Škoda že tu nemá niekto z vás osobne skúsenosti s takýmto základom. Rád by som rozvinul diskusiu. A ďakujem za podnety
@strme je tam teplejšie pretože, tie základy s uzavretými prieduchmi fungujú ako zemný akumulátor tepla. V zemi je stabilná teplota. V určitej hĺbke je stabilne +10 až +12C bez ohľadu na to či je zima alebo leto.
Ak sú vyhotovené základy ako akumulátor, tak dokážeš s nimi ochladiť dom v lete a ohriať čiastočne v zime. Samozrejme má to svoje limity, lebo teplo prenášaš cez základy z jedného miesta na druhé. Takže ak napr. ochladzuješ stavbu cez základy v lete, teplota v pôde pod základmi pomali rastie. No je to efektívnejšie ako použiť klímu.
Pán jan45 je odborník ale nie vždy všetko napíše polopate... Ale píše správne ak to bude drevostavba, tak musíš dobre izolovať základy a zabrániť tvorbe vlhkosti v základoch. Takže všetko sa dá ale nejakú extra úsporu na základoch nečakaj. Na SR väčšina ľudí robí klasické základy (pásy + platňa) max s izoláciou sokla lebo je to lacné a relatívne rýchle. Toto čo popisuješ ty je vyšší level a vyžaduje si to už aj odborný dohľad aby si to nemusel o rok opravovať... Na základoch sa proste neoplatí šetriť