Kope niekto základy v tomto počasí?

V pondelok sme zacali s vykopovymi pracami a v stredu za zhutnoval strk v zakladovych pasoch. Vo stvrtok sme chceli zalievat pasy betonom, ale co cert nechcel od stredy vecera leje ako blaznive. Teraz si nie som isty, co s tymi zakladmi, ci staci pockat, kym to trochu preschne a vyliat tam beton, alebo cely ten strk aj so zeminou a hromozvodom vyhadzat, aby sme boli na suchom a urobit to nanovo? Je mnoho stavieb, kde je vysoka spodna voda a zaklady vylievaju rovno do vody a nie je s tym problem, tak snad by to nemusel byt az taky pruser, ked to necham tak a ked sa tam bude dat dostat, tak to zalejem.
Odpovedať
Profilova fotka
čím dlhšie to necháte zatopené, tým horšie, môže sa to zaliať aj do vody.
Odpovedať
@supiiik ked je hromozvod vo vode to nevadi.. nam stupla spodna voda, nieco sme odcerpali a co neslo nechali.. ale aj tak tam nejaka voda ostala.. odcerpavali sme este aj pred prichodom betonarky... a jak uz liali beton, tak to tu vodu vytlacilo... ale neprsalo nam a inde bolo sucho, len v zakladoch bola ta voda... aj betonari hovorili, ze ked je trocha vody ze to nevadi..
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik nám sa stalo pred 3 rokmi niečo obdobné - vykopali sme, dali makadam, zhutnili a začalo liať. a lialo týždeň. okamžite ako sa dalo robiť sme dočistili výkop (kvôli dažďom sa nám boky dosť porúcali, jeden roh sme museli aj šalovať lebo sa zrútil celý), dali sme hromozvod a zaliali. ak ti tam nestojí voda, tak zalej tak rýchlo ako sa bude dať :-)
Odpovedať
Bol som to prave pozriet, trochu prestalo prsat a voda vo vykope nestoji, aj napriek ilu to celkom dobre vsakuje. Vcera tam boli trochu kaluze (nad strkom), ale dnes to vyzera celkom dobre. Statik a aj projektant ma ukludnuju, ze to vobec nevadi, tak dufam, ze mi to po case nezacne sadat. @ups za tie 3 roky to nerobi ziadne problemy? nesada to viac, ako by malo?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik nič zvláštne sme si nevšimli. ono ani nie je dôvod, aby to viacej sadalo podľa mňa
Odpovedať
@ups No presne v to dufam aj ja. Na druhu stranu il ma tu vlastnost, ze nabera na objeme, ked sa zamoci a ked ta voda bude z neho odchadzat, tak zase moze objem zmensovat a cele zaklady mozu sadnut viac, ako by sadli za normalnych okolnosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik to je možné. ako sa správa íl, neviem, my nemáme. skôr kamenistú a dobre priepustnú zeminu, pod ňou štrkové podložie. možno aj preto je to v pohode
Odpovedať
Profilova fotka
myslel som, že sa nemáte na koho obrátiť, byť statikom, tak sa na tieto otázky na fóre urazím.
Odpovedať
@jan45 Projektanti, statici, dozori vseobecne velmi tazko znasaju fenomen internetovych for.. ;-) Keby som si mal z toho robit hlavu, tak nepostavim nikdy..
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado to nie je o ťažkom znášaní, mne je ľúto, keď čítam laické rady, ktoré vyťahujú peniaze a znehodnocujú stavbu. betón sa môže liať priamo do vody. lepšie tvrdne, dávať do výkopov štrk je účelné len ako ušetrenie betónu, nezvýši únosnosť, je ale pracnejšie ako naliaty betón , takže nevidím účel. Zaťaženie rod. domom je zo stat. hľadiska zanedbateľné.
Odpovedať
My sme našťastie vystihli počasie,ked pršalo málo , takže sme stihli vyliať pásy, ale mali sme to týžden vykopane a bol najvyšší čas to zaliať, lebo tiež sa to už trochu začalo zosuvať. Teraz máme už týžden a pol zaliate pásy, ale kvoli počasiu sa nevieme vrhnuť do dalšej práce, potrebovali by sme to mať hotove do 10.juna, ale ako to vidim s počasim, tak to nestihneme, lebo si to robime len sami po víkendoch a zajtra ma zase pršať :-(
Odpovedať
@supiiik Dobrý den. Problém je pouze, když se leje beton do vody, do blata a do bortících se stěn výkopů. Pokud už máte vykopáno a nasypán makadam , tak se s podložím nic nestane. Únosnost zůstane stejná. Nicméně souhlasím s janon45, že ten štěrk je módní záležitost a jeho nějaký vliv, natož pozitivní, nebyl prokázán. A také se divím, že si ověřujete, jestli profík statik má pravdu na fóru, kde je každý " projektant ", kdo postavil psí boudu. :-D :-D :-D :-D S pozdravem Laďa
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ladajaskva laická otázka - nemá ten makadam v základovom páse plniť funkciu že zabraňuje priamemu styku betónu s vlhkým hlineným podložím ?
Odpovedať
Dobrý den. Takovou funkci nemá, neměl a míti nebude. Vlhkost a voda betonu nevadí. nicméně třeba ten makadam umožní pod základem prodění vody při zvýšené hladině spodní vody a naopak se tím stane potencionálně nebezpečný.. Ale to je fuk. Prostě je to v drtivé většině případů nesmysl, který neobhájí skoro nikdo ve standartních zakládacích podmínkách. Milióny baráků jsou na základech vybetonovaných ve výkopu v rostlé zemině. :-p :-p :-p :-p :-p S pozdravem Laďa
Odpovedať
@jan45 ospravedlnujem sa, ak som sa mojim dotazom niekoho dotkol... Som z celej situacie zufaly, prsat neprestava a ja mam cim dalej, tym vacsie obavy, ci bude podlozie pod zakl. pasmi staticky vyhovujuce. So spodnou vodou problem nemam, voda v studni je v hlbke 14m. Voda v pasoch po vydatnom dazdi celkom rychlo vsakuje. Najviac sa obavam toho, ze cely dom bude koly tomu sadat viac, ako by mal a mna v buducnosti budu cakat koly tomu problemy. Kazdy nazor si cenim, preto vyuzivam ako zdroj informacii nie len statika, projektanta, ale aj miesta, ako je internetove forum. Viac hlav, viac rozumu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?