Náš projektant řekl, že deska v něm nebudí důvěru. Takže budeme mít základové pasy :-D O některých věcech bych se netroufl hádat, když do toho nevidím ;-)
Tak nevím, zda si každý pod tímto představí to samé. My máme vykopané základové pasy a na vrchu zalitou desku... Jo, už jsem viděla, že to jde i bez toho, ale to byl miniaturní domeček a moc se mi to tedy nezdálo... Máme bungalov 180m2 zastavěná plocha.
Taky si myslím, že samotná deska nemá takovou únosnost. Navíc musí být podstatně silnější v celé ploše. Já bych asi hlasoval pro pasy, myslím, že ani finančně to nevyjde o moc dráž...
základové pásy musí robiť každý, nie??
základová doska sa dáva až potom na vrch - si myslím. prečo by nemala mať takú únosnosť?!
viem, že niektorí nerobia dosku, ťahajú múry a až potom robia dlážky v izbách - ale myslím, že "zloženie" podlahy je tak či tak rovnaké. ja by som skôr povedala, že doska keď sa zaleje naraz, ako jeden celok, je pevnejšia.
no neviem, zišiel by sa nejaký odborník
základové pásy jsou podle me velmi podstatná pevnící soucást, mely by být v kazde stavbe, na které cloveku zálezí a je bezpečná a trvalá. tot muj názor - nejsem odborník..
ale budu tam prece bydlet já i má rodina tak naco setrit(pár korun) v porovnáńí objemu penez stavby, tos i proste zaslouzi pozornot.. jako jeden z mnoha velmi dulezitých nosných,zákaldových prvků.
základové pásy a základová doska sú dva rôzne spôsoby založenia objektu! to čo mnohí z vás nazývajú "základovou doskou uloženou na pásoch" je len PODKLADOVÝ BETÓN.
to, či sa na založenie objektu použije základová doska alebo základové pásy záleží od mechanických a deformačných vlastností zeminy, na ktorej objekt zakladáte. myslím, že otázka v názve témy nie je na mieste - danú úlohu posúdi statik ;-)
Architek v naprosté většině případů nemá dostatečné znalosti statiky a mechaniky zemin, a nemá autorizaci pro statické výpočty,ale pokud je zemina dostatečně únosná, tak většinou stačí základové pasy uložené do nezámrzné hloubky (tj. cca 1-1,2m pod upravený terén), šířky cca 600mm z prostého betonu. Problém je nerovnoměrné podloží, jeho menší únosnost, různé zatížení zákl.spáry (složitější tvar RD), atd. a tam je vždy potřeba se obrátit jednak na geologa, který vypracuje posudek na podloží (pokud už nemáme v ruce druh zeminy) a pak na statika, který podle toho spočítá a navrhne základové konstrukce - desku, pas, piloty,..., určí třídu betonu, případně navrhne výztuž do železobetonu. Architekt určitě může něco "od oka" nahodit u jednoduchýých zákl.poměrů a i naddimenzovat,ale statik řekne přesné rozměry a materiály, hlavně u těch složitěších případů. A hlavně statik na to dá razítko, tak kdyby se něco po..., tak je to na něm a ne na architektovi.
Dobrý, robím 12 r. v stavebnej firme v Rakúsku, len hrubé stavby, robí sa len základová doska od 30 cm do 50 cm hrúbky je to drahšie, ale určite kvalitnejšie, stavajú sa na to domy väčšinou pivnica, prve NP, 2 NP a podkrovie od pôdorysu 150 m2 a viac. Čiže na naše SK pomery a veľkosť domov do 150 m2 bungalov prip, jedno poschodie postačuje 25 cm - 30 cm Hrúbky základová doska. Základové pásy sa robia len kvôli nostalgii, keď bola lacná pracovná sila, alebo keď si ich robí človek sám, čiže nepočitá svoju prácu a má dosť času, nakoľko samotné zaliatie zakl. dosky 2 hod. Ale základové pásy sú komplikované, ako na čas aj na potrebnú zručnosť atd. Takže asi toľko, a vety typu budem v ňom bývať cely život atd. sú hlúposť, nakoľko pred 100 rokmi sa stavalo bez základov a domy do dnes stoja, a neobstoja ani dôvody, že vtedy bolo tak a dnes je inak ...
Treba urobiť základové pásy, tie sa robia pod obvodové steny a pod nosné steny. Pätky sa robia pod komín. Potom následne sa zalieva základová doska na zhutnený štrkový násyp a kari sieť. Neviem o tom , že bežný murovaný dom by sa staval inak.
@johnny9 Presne toto by som chcel, len na SVK kazdy vratane ludi z "odbornej obce" ma odhovaraju vraj nikto nema skusenosti a podobne. Logicky ak uvazujem pri zakladovej doske za tlak nosnych murov roznesie na celu plochu, pricom pri pasoch je tlak iba na tom 60 cm pase. Takze pri doske treba zabezpecit iba tuhost a vedela roznasat zatazenie, ci?
Strasne rad by som, bohuzial okolnosti ma stopli 1Q pred stavbou. Takze len cisto teoreticky - zakladova doska na XPS je podla mna primitivna vec, pretoze neriesis komplikovane kopanie dier na zakladove pasy, zarovnanie, dodrzanie hlbky, ako tam dat izolaciu a vsetko okolo. Pri zakladovej doske len vyhrabes mega jamu, zasypes kamienky, podupes ako divy, povedzme, ze potiahnes hocaku foliu, polozis XPS, podla podorysu oramujes znovu XPS a sproste zalejes (v mojom pripade dratkovym) betonom. Vyhladis rovnako ako aj pri podkladnom betone. De facto hotovo.
U mna to znamena menej ako polovicu betonu voci zakladovym pasom (mozno este menej, najma v realite nepresnych pasov). Naklady naviac su na XPS, pretoze ho pouzijes viac ako pri pasoch. Pri pasoch mozes aj sudit Perimetrom alebo EPS (s opatreniami), takze by sa na izolacii usetrilo. Do zeme pod dom dam len XPS, ale iba nutne mnozstvo a nie je to zas tak obrovsky peniaz, pretoze na XPS je v pohode 50% zlava, najma, ked na 1RD beries nezvykle vela.
Kvalita pri svojpomoci podla mna vyssia, tepelne mosty nemaju byt ake, ked to uplne nesprasis. Pracnost podla mna opat mensia, ale zalezi najma od podmienok pody. Celkova cena je velmi individualna. Rad lacnejsie pasy, raz zakladova doska. To sa lahko v exceli spocita, ked statik povie podla analyzi pody, ake zaklady v ktorom pripade treba.
Ja som tiez zacinal s tym, ze urcite zakladove pasy, ale potom ma kopec informacii zvyklalo, cim som skomplikoval zivot mojmu oblubenemu projektantovi, ale po prepoctoch sme to uzavreli tak, ze je to skratka najlepsie riesenie pre tazke (nie montovane) stavby za dostupny peniaz. Ci penosklo zaklad alebo XPS je tiez o € prepocte a potom asi pocite. Inak rovnocenne.
podľa mňa bezpečnejšia sa javia základové pásy avškak pri základovej platni je tá vyhoda, že ak sa rozhodnete zmeniť rozmiestnenie stien, tak je to možné, kdežto pri základových pásoch nosné steny majú spravidla pod sebou základové pásy takže nimi veľmi nemôžete manipulovať. Ja osobne som však tiež za tie pásy.
@oondrejj Prečo by mali byť bezpečnejšie základové pásy???? Pásy sa skôr ponoria do pôdy a zadrží ich zas len doska, deka. Prečo myslíš že sa musí zhutňovať zásyp pod dekou? Doska má viac výhod. Celková cena s doskou je nižšia, zmiznú tepelné mosty, stavať dodatočne možno stavať steny, veľkú aku nádobu, ťažkú pec, doska sa stavia ľahšie, zvládne to aj amatér.