Izolácia staršieho domu - základ

Pekný deň prajem. Zaujímam sa o možnosť, ako vystavať základ staršieho domu (cca 40 rokov starý) tak aby som súčasne odizoloval stavbu ako z vonkajšej strany tak aj z vnútra. Jedná sa o stav kedy v dome v izbe, sú alebo skôr neni základy - základ je tvorený ani nevim čím všetký, postupne hlinou, časťou škváry, a na povrchu len doskou. Murivo je v poriadku, ale takýmto stavom ako je, naťahuje z časti do stavby aj vlhkosť a zároveň si myslím že je potrebné spraviť niečo aby sa zvýšila hygiena. :-) MOJ NÁZOR: Myslím si že by bolo dobré všetok materiál ktorý sa v miestnosti nachádza ako základ (škvára a iný materiál) odstrániť pokiaľ pôjde, nasypať štrk, vyrovnať terén, naliať vybetón. Mysím si že by tu mala byť aj nejaká vrstva izolácie ale neviem ako na to a ako majú vypadať jednotlivé vrstvy, aký materiál použiť a aké hrúbky mať, tak aby som stavbu odizoloval čo najviac. Z vonkajšej strany je od stavby cca 30 cm potiahnutý betón. Myslím si ale že pod betónom je len hlina, ktorá zase len naťahuje hlinu. :-) MOJ NÁZOR: mal by som asi v prvom rade odstrániť beton v 30 cm úseku, vykopať járok (žiaľ neviem akej asi hrúbky), dať na spodok štrku, nechať nejaký čas cez leto vyschnúť (povedzme ale 3 týždne slnečných dní), dať okolo stavby nateriál na izolovanie stavby okolo muriva a zasipať štrkom do určitej hĺbky od povrchu. Na povrchu dať nový betón (neviem aký hrubý betón smerom do zeme, a v akej vzdialenosti od muriva). Máte nejaké skúsenosti a viete mi poradiť ako na úpravu takto popísanej stavby ?? Ďakujem za akýkoľvek odkaz alebo rady (najlepšie aj s odkazom na nejaké foto). Ďakujem ešte raz.
Odpovedať
a zdivo samotný izolace proti vlhkosti má? pokud ne, pak je potřeba řešit i toto. jinak možností je spousta - my máme klasickou skladbu svépomocí 1. štěrk resp. různá stavební suť např. z rozbitýho betonu 2. podkladní beton armovaný něco přes 10cm 3. izolace proti vlhkosti 4. vyrovnání do roviny vrstvičkou písku 5. podlahový polystyren dle možností - 8-10cm 6. vrchní armovaná betonová mazanina tloušťky 7-9 cm dle možností - po obvodu dilatační páska izolace podlahová napojena na izolaci zdí. betonový chodníčky kolem domu necháváme, i když co jsem četl, spíš se nedoporučují, protože se v těchto místech vlastně vlhkost neodpařuje + při dešti voda odstřikuje. při obkopávání základů pozor na statiku :) štěrk přímo k základům určitě ne - drenáže mají svoje pravidla a při blbě provedený drenáži se naopak k domu vlhkost přivádí doporučuji půjčit nebo koupit tu řadu knih od Michaela Balíka píše o tom všem celkem obšírně
Odpovedať
Profilova fotka
@pavoldubovany tak ako pise @nemec, Skus zistit, ci je v mure nad zakladom vodorovna izolacia, na ktoru by si potom nadpajal tu na prvej vrtsve betonu. U nas bola, a to mame starsi dom, tak je predpoklad, ze ju tam mas tiez. My sme vybrali cast zeminy a hliny, dali kari rohoze, beton, na to IPA, folia, polystyren - netreba setrit, dali sme cca 17 cm, zase folia a poter cementovy samonivelizacny. Zvonka mame presne take tie betonove platne, toto sme ale vobec neriesili, kedze je izolacia, a dom je vyvyseny, netaha vodu do muru.
Odpovedať
Ďakujem za užitočné informácie. Určite sa pozriem aj na tie knihy.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@keduska v akom stave ste mali tu vodorovnu izolaciu... nebola len taka ako papier??? lebo aj ja mam taku a mam obavy ci to este ma nejaky ucinok po tolkych rokoch... a ci nebude lepsie to dat podrezat... tak sa spoliehas na tu povodnu izolaciu???
Odpovedať
Profilova fotka
@pavoldanka bola v pohode. Neviem ci bola povodna, alebo robena neskor. Nadpojili sme a zjavne ziadne vlhko do murov netaha, takze je to v poriadku:)
Odpovedať
@keduska tak zavriem oci a strelim to aj ja??? :DD
Odpovedať
Profilova fotka
@pavoldanka v kazdom dome je to inak, u nas neboli ani pred prestavbou mokre mury, ziadna pliesen. Vidim, ze mate rozvrh prac ako aj my, len sme uz trosku dalej. Prajem pevne nervy, aj ruky:)
Odpovedať
podobne sme robili vnútri ako píše @keduska, ale aj zvonka sme odkopali základy, dali drenážky, zateplilli a dali nopovú fóliu :) cez zimu to bolo už o moc lepšie ako pred rokom nezateplené základy zvonka :)
Odpovedať
Profilova fotka
@danielaccc to nas este caka:)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, máme na vesnici starou chalupu, kousek od ní teče potok a díky tomu byla stavba hodně vlhká, začala se pomalu odfukovat omítka a v místnostech se tvořily plísně. Hodně jsme řešili, co s tím, tak jsem prostě sedla na net a hledala sanační firmu, která nebude drahá a bude fakt spolehlivá. Našla jsem si MIBAG Sanace, www.mibag.cz, rozhodila sítě a pár známých mi jí taky doporučilo, tak nebylo co řešit :) Poradili si se spodní vodou, chalupu vysušili a plíseň odstranili. Mohu jen doporučit.
Odpovedať
@koucinka no ve vedlejším vlákně Ti firmu sice doporučil soused, ale budiž. koucinka My jsme rekonstruovali chalupu, hodně starou chalupu, která byla nasáklá vodou, plesnivé zdi...no šílenost. Soused nám poradil firmu MIBAG Sanace http://www.mibag.cz/, která nám opravdu hodně pomohla, vysušila vodu ze zdí a omítky, vypudili plíseň...takže s touto firmou bych do toho šla znova emoticon 26. dub ve 14:03 • Odpověz • To se mi líbí • Pošli IP • vzhledem k tomu, že už je tohle třetí vlákno, kde Mibag tak nezištně doporučuješ, tak co přidat ještě nějaké fotky odvedené práce případně průběhu prací. stav před/po?
Odpovedať
Profilova fotka
Omlouvám se, ale jen se snažím poradit, doporučuji firmy, které naší rodině pomohly a jsou solidní. Fotky bohužel nemám, nenapadlo mě, že je po mě někdo bude vyžadovat...
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?