@mato2006 čo potrebujete vedieť? ako sa lepí asfaltová fôlia, PVC , ako sa robia stierkové izolácie a ktoré sú najlepšie? Idete stavať, máte projekt a stavebné povolenie, tu môžete komzultovať detaily.
@mato2006: použitie vodostavebného betónu pre takúto pivnicu nie je podľa mňa najvhodnejšie riešenie. Použil by som normálnu izoláciu, ako môžte vidieť vo fotoblogu pána "fabo123".
vodostavebny beton nie je dobre riesenie, urcite je lepsia standardna hydroizolacia /asfaltove pasy alebo folia/ ale ja sa s dlhodobych skusenosti pri izolovani spodnej stavby vzdy priklanam radsej ku kvalitnym asfaltovym pasom / urcite nie ziadna IPA, Hydrobit a ine lacne V60 S35 alebo GG35 alebo podobne trhacie pasy :-D/
@jan45
Dobrý deň, ja by som sa Vás prosím chcela opýtať, aký by bol najlepší postup pri obnove pivníc pod domom po mojich starých rodičoch. Dom má asi 65 rokov, postavený je z pálených tehál a tvárnic. Dve zo štyroch pivníc plesnivejú, hoci sú nonstop vetrané, tak sa chystám zvnútra obiť omietky, nechať ich preschnúť, natrieť vápnom (hydrátom, ten má tendenciu sať vodu z tých stien, také mám info...) a potom dať vápennú (horúcu) maltu/omietku.
Ale zvonku... Od susedovej strany už opadáva omietka zvonku (nad pivnicami je omietka po celom dome v poriadku, väčšinou je to brizolit). Bude teda najlepšie kopať až ku základom múru, obiť múr (neviem, čo nájdem pod vrstvou zeminy...) nalepiť asfaltové pásy, (pivnice boli izolované asi asfaltom,niekde presakuje spod omietky/muriva taká amorfná čierna hmota...), vyliať vodeodolný betón? Je nejaká omietka na podzemné múry? Je vhodné tam urobiť drenáž? Suseda pri tom múre pestuje a zalieva kvety, môže ten múr aj preto tak vlhnúť?
Raz za desiatky rokov, po výdatných dažďoch stúpne spodná voda a pivnice na celej ulici komplet zaplaví. Naposledy v roku 2009. Mám preto dať tie asfaltové pásy (napr. elastobit gg40) aj na podlahy pivníc? A čo by išlo na tie pásy? Vodeodolný betón?
Časť múra sme už obili a nie sú tam tvárnice, je to akoby murivo z betónu (asi štrk a kamene pospájané cementom, veľmi laicky povedané, podobne bol spravený aj záhradný múrik). Z dvoch ďalších strán je pri dome posadený vinič. Ten nepolievame, ale brizolit sa odlupuje aj tam. Je dobré mať pri dome ten vinič, lebo saje vlhkosť z pôdy? Alebo bude potrebné obkopať celý dom? Len z ďalšej strany je už schodisko do domu a z ďalšej strany je pristavaná garáž aj s jamou, ale tam to vyzerá byť suché. Dom je na rovine, vo vrchnej časti ulice a ulica sa zvažuje dole k rieke, od domu je rieka asi 350m. Pod černozemou je tu pôda piesčitá (sused si kopal studňu a po pár metroch už narazil na piesok). Aj kvôli financiám sa budem snažiť o tento domček postarať skôr svojpomocne, tak Vám budem veľmi vďačná za každú radu.
@jana_rimavska obkopanie základov a izolácia nie je záruka odstánenia vlhnutia. Použil by som sanačné omietky zvnútra, dodržanie technológie a pedantná práca sú zárukou. Hlavne je to prístupné a je možná oprava, Zvonku rastliny neškodia, odsávajú vodu. Brizolit pri zemi treba zarezať vodorovnú škáru aby voda nevzlínala. Omietky sú na steny aj podlahu, zatopenie zvonku neochráni žiadna izolácia
Potreboval by som vyriešiť vlhkosť v pivnici pod starým domom. Pivnica bola prehĺbená o 50cm, základy boli podbetónované. V pivnici by mala byť vírivka a sauna. Pivnica je kamenná. Obkopanie domu a vonkajšia izolácia nepripadá v úvahu. Spodná voda je nižšie ako pivnica. Ako by ste riešili? Ďakujem