Ahojte. Mám chalupu kde treba niekedy na zimu vypustiť vodu z vodovodného systému, aby nezamrzla keď tam dlhšiu dobu nikto nieje. Na tento účel máme vonku pri chalupe vybetonovanú šachtu cca 90x90x100 cm, cez ktorú prechádza vododovodné potrubie - prívod do domu aj s možnosťou odstaviť vodu a vypustiť zbytok z vodovodného systému. Šachtu som robil ja sám, je z betonu s hrubkou steny cca 10 cm. Po čase - po výdatných dažďoch , keď stúpla hladina spodnej vody som zistil, že na niektorých miestach cez stenu presakuje voda, dokonca keď je dlhodobo vysoká hladina spodnej vody, mám v šachte vody aj do pol metra výšky. V priaznvom suchom období som vodu vyčerpal, steny vysušil ohrievačom - fukárom a natrel ich asfaltovým izolačným lakom , alebo gumoasfaltovou izoláciou /presne už neviem - výrobca DenBr..../ Na suchých miestach mi to drží, v miestach presaku voda presakuje stále, akurát mi voda z náteru vyplavila nejakú zložku - voda bola tmavá a náter akoby vybledol, ale neizoluje.... Takže by som potreboval poradiť, ako túto šachtu zvnútra zaizolovať proti presakom aj s prihliadnutím na neúspešný pokus gumoasfaltovým náterom. Neviem či mi nejaké iné prípravky budú na stene s tým náterom držať a vyčistiť to asi nepôjde. Za každú radu budem vďačný...
všetky prestupy hadíc treba dokonale utesniť a použiť dvojzložkovu hydroizoláciu Rain plasto flex cca 120 EUR obe zložky určene presne na toto,ja budem ešte dodatočne chránit túto stierku tekutou hydroizoláciu den braven na exterier ktorá mi ostala,takže moja skusenost a prax bola asi taká,tiež som mal spodnu vysoku vodu a nemienim mat kazdy rok zaplavenú šachtu,určite nevrtat žiadne diery do podlahy,šachta má byt suchá,aspon u mna,kto je pedant,tak to neznesie.
hydroizolaciu treba este obmurovat lebo tlak vody by ju odlepil od betonu.........existuje pripravok sikkaton isol je to stavebna chemia 1kg stoji cca 4€ riedi sa to vodou a natera na beton, ktory treba 4-5 dni vlhcit......prenika do betonu a nadväzuje na cemet v betone a tym robi beton izolovany voci vode bez pouzitia hydroizolacie.........v tvojom pripade je to komplikovane musel by si dat dole ten izolacny lak aby si sa dostal k betonu.........ja to nateram bezne na veci ako sachty, pivnice a nemal som s tym nikdy problem len treba dodrzat spravny postup a dolezite je aby si to vlhcit
Tak som si prečítal niečo o tom Sikkatone isol - je to celkom zaujímavá vec, možno by bol aj vhodný na môj problém, len budem musieť nejako odstrániť ten môj nepodarený náter gumoasfaltovou izolaciou. A nájsť nejaké menšie balenie - max do 10 kg, lebo 25 kg vrece na 4 m2 je veľa.
Zatial ďakujem za rady.
ahojte, je prosim pravda ze vodomerna sachta musi byt sucha, bez presakujucej vody?
spravca arealu (investor) kde som kupil dom mi tvrdi ze ma obec moze donutit zaizolovat celu sachtu kedze sachta musi byt pristupna a sucha. teraz je tam cca pol metra vody kora presakuje pravdepoodbne zospodu. vodomer je nad hladinou vody.
neviem ako to odizolovat, kedze ja som ten dom nestaval, neviem ake materialy boli na sachtu pouzite a v case ked som ho kupoval v sachte voda nebola (az teraz po dazdoch stupla).
dik za kazdu radu
Najlepším riešením na odizolovanie spodnej vody v šachte je použiť vodonepriepustný betón. Nakoľko dokonale zaizolovať šachtu je dosť problém. My sme stavali výťahovú šachtu, hĺbka 1,7m. už pri pol metri sa začala objavovať spodná voda. Vodu sme postupne čerpali, až kým nebol výkop hotový. Následne sa položila armatúra a zaliala sa platňa. Po vytvrdnutí sme zadebnili steny a zaliali. V živote sa tam viac voda neobjavila.
Použili sme WU beton od Baumitu, dnes je už možné použiť aj Cemix Betón VN 320.
@kinnetic Dakujem za pomoc. asi sa ale budem s tou vodou musiet zmierit, lebo sachta je uz postavena a stavbari ocividne nepouzili tebou spominany vodonepriepustny beton
pekny den
Dobrý deň,
Mám na Vás otázku. Kúpil som si vodomernú šachtu ako jednoliaty monolit (železobetón). A potrebujem tam teraz navŕtať diery pre hadicu.
Moja otázka je, ako a čím to potom utesniť, aby cez tú dieru po osadení hadice nevnikala do šachty voda ??
ďakujem za radu
Zdravím
Mám taky problem z vodomernou sachtou ze mi do nej z susedovho pozemku steka voda nakolko poda je tam ilovita a velmi nepije vodu cize co naprsí tak aj stecie do šachty ako do bazena ... rozmyslal som ze spravím z nej taky trativod aby aj ked tam niečo natečie nech to aj hned ide prec ... alebo ako by ste odporučaly to riešiť ???
dakujem
@volod1986 ked su u nas poriadne dazde, tak sa nam do sachty tiez dostava voda.Takisto som to musel riesit,pretoze, ked sa mi tam dostala prvy krat voda, tak som pozeral ako blbec.Voda stupala,bal som sa, ze sa dvihne natolko, ze prejde do studne. Cez noc som kazde dve hodiny v dazdoch odcerpaval. Na druhy den sa mi podarilo nastastie zohnat bager, dal odtok a mam pokoj. Najhorsie, ze som tam najskor dal iba drenaznu ruru a pomaly rucne zasypaval.Ked sa to dozvedel svagor tak mi hovori nech tu drenaznu okamzite vyberiem a dam klasicky odtok. Nastastie som tak urobil a voda ako pride, tak odide.
@jan45 hej tiez to robilo viacerym znamym, mali aj hydroizolaciu a nepomohlo - cez dekel im to presakovalo dovnutra. Vyvrtali dierku do zeme a je to poriesene...
@dzonyby cawko ...
mne ties radili ze nech dam drenažku ale dal som klasicku novodurovy rurku a zviedol to do obecneho jarku ... tak azda bude dobre .... a nic mi nepomrzne v zime .... prva zima ma caka ...
Zdravím,
mám na rohu domu starú "šachtu" bývalú malú žumpu rozmeru asi 1,70 výška 100*150 cm ktorá je vymurovaná z tehál a spodok asi zabetonovaný. Spodná voda tam nie je skôr sa tam udržuje voda čo tam naprší zvrchu.
Chcel by som ju využiť na zber vody s využitím v dome.
Rád by som si nechal poradiť ako ju správne zaizolovať aby som tam udržal vodu na tento účel.
Ďakujem za rady