Ahojte.
Hľadám odpoveď na otázku, či máme urobiť pivnice pod celým domom alebo máme "podpivničiť" iba čiastočne. Situácia je taká, že dom bude v kopci a má to byť bungalov. Pivnice určite chceme mať, ale rozmery domu sú 13x14,5m a zdá sa nám to potom príliš veľa investovať do tak obrovských pivníc. Na druhej strane máme obavy, že v mieste , kde budú končiť pivnice a bude pokračovať iba horné podlažie môže byť problém s izoláciami, resp. pravdepodobnosť prasklín a pod. Hlavná otázka znie, či sme schopní týmto "slušne" ušetriť, alebo to bude mať skôr opačný efekt, že ušetríme akurát tak miesto, ktoré nám niekedy v budúcnosti môže byť užitočné.
Ďakujem za odpovede
@sejnatom Čiastočne podpivničený dom v mieste kde by boli aj tak vysoké základy je dobrý nápad. Cenovo to vyjde skoro rovnako ako vysoké základy, pivnica bude len hlina vybratá zo základov. Treba tam domyslieť pohodlné schodisko a okná do pivnice. Môže tam byť aj garáž, ak je svah dosť strmý. Stabilitu steny od zasypanej časti základov vyrieši projektant a statik, nevidím v tom problém.
Samozrejme si sprav geologický prieskum a poriadne nadimenzuj pásy, lebo deka už nebude zachytávať žiaden tlak. ... to všetko navrhne projektant a statik.
my mame tiez bungalov vo svahu, podpivnicili sme ho len dopoly. pivnica je velmi draha a zdlhava zalezitost. poriadne sme to zaizolovali a este len cakame, co ten predel urobim na hornom poschodi
Ako pise radopp treba urobit dobry hydrogeologicky prieskum, aka je priepustnost pody a vyska spodnej vody..Z hladiska hydroizolacie proti spodnej vode je lepsie ked je dom podpivniceny cely, ale samozrejme ze sa stavaju aj domy ciastocne podpivnicene len je to ovela narocnejsie na izolaciu...Ak sa tam bude vyskytovat tlakova voda bude to este komplikovanejsie plus by bola potrebna drenaz okolo stavby...
Pomôže odvedenie povrchovej vody z pozemku. Do kanalizácie, na cestu... zo strechy, zo svahu... odvodňovacím kanálom, vyspádovaním svahu... voda nesmie stáť a vsakovať.