dobry den.. ideme stavat dom s pivnicou pod 3/4 domu a tiez bude aj podkrovie. Pivnicu budeme mat uplne pod zemou (3,5 m sme vykopali - jama je to obrovska :D ). No a v projekte mame pouzit betonove tvarnice. Rozmyslali sme aj nad tehlami,lebo sme mali dobru ponuku na ne. Ale vraj su tvarnice lepsie. Rucne budeme beton miesat. Roxory dame vodorovne na 1 rad jeden, na dalsi rad dva a tak to budeme striedat, zvisle chceme dat roxor na kazdeho pol metra jeden, je to roxor 8. Ale svokor kazdy bozi den opakuje,ze sme hlupi, ked chceme dat tvarnice namiesto tehal. vraj sa nam zruti dom, to je teda podpora. Tvarnice budu 30 cm, on by dal tehly 40cm. vraj ked bude potom pivnica v zemi, tak bude obrovsky tlak na steny a tie tvarnice su vraj ovela slabsie a tehly pevnejsie. ale vela ludi vravi opak, svokor sa do vsetkeho rozumie a vacsinou ma vzdy pravdu,ale tak teraz je viac ludi za tvarnice. prosim o Vase nazory, co je pevnejsie. dakujem Vam, sme zufali uz.
Za mna DT, nie som stavebny inzinier, ale ak by som to pritiahol za vlasy, tak stena vymurovana z DT, previazana roxormi a zaliata betonom je vo svojej podstate monolit, ktory je sice namahany najma v tlaku, kde by obstala bez problemov urcite aj tehla, ale netreba zabudat ani na pevnost v ohybe (vynikajuca pevnost najma vdaka spomenutym roxorom).
Uz ked sme pri tom - ja by som sa svokra, ktory Vam vravi, ze ste hlupi, ak chcete stavat z DT spytal, ci uz videl priehradu z tehal :-)
Mimochodom obdobnu situaciu som realne videl, ked nasi stavali - pri jednom menej dolezitom (nenosnom) obmurovani schodikov poukladali tehly "na uzko", tak ich po kratkej dobe okolita zem vytlacila do strany. Ked ich dali "na siroko", uz to bolo ok. Pri betone sa ta pevnost v ohybe da dosiahnut tensou prieckou :-)
@danca27. Použiteľná informácia má obsahovať nie len čo máš spraviť, ale aj prečo. Aby si tomu verila, lebo ľudia sa môžu mýliť, aj tý najmúdrejší, ale škodu ponesieš ty. Ak je svokor taký múdry, tak nech ti vysvetlí prečo je lepšia 40-ka tehla ako 30-ka zaliata betónová šalovačka. Tiež je dôležité čo ty pochopíš a nie čo švagor povie. Čiže ti to má vysvetliť, nie iba povedať. Na záver ešte to, že je to tvoj dom a ak ťa manžel podporí, na švagra sa môžete vykašlať a nemusíte sa s ním ani stretnúť.
@danca27. Tiež si myslím že betón je pevnejší a hlavne mrazuvzdorný a jeho pevnosť neklesá po zvlhnutí. A že sa treba držať projektu, lebo za to nesie zodpovednosť projektanta a statik, a nie svokor.
@danca27. kde ste prisli k takemo sposobu vystuzovanie podzemnej steny z DT? ako to mate riesene v projekte?
PS: z popisu by sa veru dalo uvazovat nad tym, ci by ta stena 40 z tehal nebola lepsia ako uvedene DT30
@danca27. a keby ste spravili polovicu z tehál a polovicu z DTčiek? to by bola ovca celá aj vlk sýty. :-)
žartujem!!! jasné že obyčajná tehla pod zem nepatrí, lebo práve tehlová stena, okrem iného, nie je uspôsobená na bočný tlak zeminy (presne naopak ako to tvrdí svokor). Ak sa potrebuje o tom osobne presvedčiť dám mu adresu jedného domu na vých. Slovensku, tam bol tiež jeden taký odborník. Držte sa vy radšej projektu a svokor nech sa venuje tomu v čom sa vyzná, a stavebníctvo to evidentne nie je.
@cvoky8 hydroizolaciu stavby riesi projektant stavebnej casti. Zakladne skupiny su hydroizolacia proti zemnej vlhkosti a hydroizolacia proti tlakovej vode. Vychadza sa z inziniersko-geologickeho prieskumu, kde je urcena hladina spodnej vody (HSV), podla toho sa vie, ci je HSV dostatocne hlboko pod konstrukciou suterenu a staci len hydroizolacia proti vlhkosti, alebo ci zasahuje voda az do konstrukcie a ako velmi a urci sa ci je nutne robit hydroizolaciu proti tlakovej vode. Dalej sa v prieskume zisti ake je chemicke zlozenie vody a ci je nutne riesit hydroizolaciu proti agresivnej vode a podla toho sa voli aj druh pouzitej hydroizolacie. Teda vychadza sa z inziniersko-geologickeho (hydrogeologickeho) prieskumu a zistuju sa geologicke a hydrogeologicke vlastnosti zeminy a vody.
Material a pevnost steny suterenu urci projektant statiky s ohladom na poziadavky stavebnej casti projektu. Aj murivo murovane z tehal (tvaroviek, DT-ciek ...) ma jednak pevnost v tlaku a tiez urcitu ohybovu pevnost - ta je dolezita pri bocnom zatazeni steny ako je napr. vietor alebo tlak zeminy na stenu suterenu. Tlak zeminy zalezi od geologie, statik vychadza z podkladov ako boli uvedene vyssie.
Myslienka DT bola v tom, ze sluzia ako stratene debnenie pre monoliticku konstrukciu betonovu ? alebo zelezobetonovu. Teda pri konstrukcii odpadaju naklady spojene s vyhotovenim a odstranenim debnenia, no na druhej strane urcita pracnost pri murive z DT. Otazne je ci chces pri DT stene dosiahnut ucinky betonu alebo zelezobetonu. a kopec inych podrobnosti, toto aspon tak co mi v rychlosti a skratke napadlo. Dufam, ze pre predstavu to bude sluzit.
aj my sme robili pivnicu po castou domu, aj my sme rozmyslali nad alternativami s tehlou, statik nam povedal ze by sa to dalo nahradit ale minimalne 40tkou tehlou .. ale predsa len, beton s roxormi v zemi nam znel lepsie ako tehla nepreviazana nicim v zemi... + ta vaha tej tehly pri svojpomoci , to radsej beton+miesacka a pekne pomalicky ..
@cvoky8 netvrdim, ze je to nutne pri RD, no treba k tomu pristupovat tak, ze kolko stoji prieskum a co je jeho obsahom?
Nejde len o to, co je casto predkladany nazor, ze sa tym setri (co tak casto je), ale ide aj o to aby sa zistili mozne problemove veci, aby bol nejaky podklad pre seriozne riesenie. Teda ma to aj preventivny charakter.
Ak nie su dostatocne podklady pre pozadovany zamer, tak je jasne, ze ti projektant nevie navrhnut presny material a presne vsetky prvky, tak aby to co najlepsie zodpovedalo tvojim pomerom. Projektant moze v takom pripade len odhadovat na zaklade skusenosti a je dost pravdepodobne, ze sa bude snazit to odhadovat skor na strane bezpecnej. Cize moze sa stat, ze zaklady statik navrhe vacsie ako je nutne, moze sa stat, ze hydroizolacia bude o triedu vyzsie ako je nutne, ale to niekto neposudi ak nie su podklady, podla ktorych by sa to posudit dalo, no treba povedat aj to, ze ak nie su potrebne informacie, tak navrh (v predstave bezpecneho odhadu) moze byt na strane nebezpecnej. Napriklad zaklady by stacili siroke 400mm, statik odhadne 600 a mozno bude neunosna zemina a bude nutne ich mat siroke 800mm. A pod.
Tiez je treba dodat, ze asi je to iny pristup ak ide o RD, bytovy dom pripadne objekt vacsieho vyznamu.