@cololondon Uplne v pohode, keď maš sutinu a použiješ ju tam, tak vlastne plníš jednu z podmienok stavebného povolenia ohľadom odpadov (recykluješ stavebný odpad). Netuším už teraz, ako presne to znie, ale píše sa to tam isto. To si dávajú obce do tých záverečných ustanovení o nakladaní s odpadmi.
Ja som daval aj tehlovu drť, oškrabane omietky, stare rozdzigane kachličky a proste všetok takyto stály a pevný bordel (čiže polystyren ani stvrdnutu pur penu nie. Ani mineralnu vatu).
Potom to stačí len požabovať/požehliť, aby sa to kus utriaslo a vybavene. Keď veľmi chceš, môžeš to ešte cele zhora prikryť igelitom (v pohode aj tymi sačkami, čo sa predavaju na maľovanie na zakryvanie nabytkov). No a na to smelo beton.
Najvhodnejší je makadam. Sutina, tehla, piesok, škridla držia vodu. Podklad pred betónovaním treba hlavne riadne zaliať, aby sa betón nespálil. Betónová drť - recyklát, väčšinou býva najviac jemnej frakcie, tam je igelit zbytočný.
@aandrea99 Ja som dával igelit aj na zakladove pasy z "vonkajšej" strany... neviem, či chápeš... Dom, čo som kúpil, bol vlastne chemosvitský sklad (rozumej: Za 40 rokov nakradnuté fólie z chemosvitu a tak). Tak reku - prečo nie? Ubližiť to nemôže.
@cololondon Samozrejme, že áno. Len dobre užabuj, najlepšie hneď po vrstvách.
@arcticcode Keby sme sa mali baviť oficiálne, nuž vieš, že by si nemal žiaden stavebný odpad ukladať na svojom pozemku? Aj takto sa môže dívať premotivovaná baba zo stavebného úradu a ver-never, toto čo píšem Ti môže odôvodniť aj sériou zákonov.
@petersd v prvom rade na svojom pozemku mozes mat co chces, pokial to nie je jadrovy odpad. Ty mozes kludne nechat stavebny odpad ako kopku, na ktorej ti bude rast trava, preco nie?
V druhom rade, nikto nemusi vediet, ze si namiesto makadamiu natlacil pod deku sutinu. A nikto to ani nikdy nezisti 😉
@arcticcode Prepáč, ale vravím, že sa mýliš. Zrejme Ti chýbajú relevantné informácie o tejto problematike.
Napr. ... Nedávno som tu písal o jednej obci, ktorá drobnou stavebnou suťou (jedno nákladné auto) spevnila povrch na miestnej obecnej ceste pri dedine. (vlastníkom je obec). Všetci obyvatelia to uvítali a boli šťastní, že konečne to niekto urobil. Proces vysýpania však nafotila jedna premotivovaná turistka z okresného mesta, ktorá tam úplne náhodou prechádzala. Fotky poslala na životné prostredie. Obec nakoniec dostala pokutu 5000 € a povinnosť vrátiť cestu do pôvodného stavu.
Nezačínaš dobre s tou stavbou, keď už po najhlavnejší prvok stavby - základ dávaš odpad ...
Stavebná suť obsahuje nasiakavé materiály, ktoré sa po čase môžu rozpadnúť, resp. zmenšia objem podložia, čo môže spôsobiť pokles - prasknutie základu.