Alkorplan - ako izolácia pod základovú dosku

Počuli ste už niekto o tom?Alebo poznate niekoho kto dal takuto izoláciu?V projekte to nemáme ale bolo nám to navrhnuté, preto to už pár dni hľadam po nete no nikoho som ešte nenašla kto to tak má. A vraj už potom nebudem musieť riešiť izolaciu na zakladovej doske. Za všetky odpovede ďakujem
Odpovedať
Dobry vecer ,Alkorplan je PVC izolacia ,ako aj Fatrafol ,Sikaplan a dalsie ine...Ano ked date izolaciu pod zakladovu dosku tak uz nemusite davat na nej ,iba tu izolaciu vytiahnete na obvodove murivo do urcitej vysky nad vysku terenu..osobne poznam vela ludi co maju taku izolaciu (Fatrafol )
Odpovedať
Profilova fotka
To sú všetko PVC fólie ale Penefol z Lithoplastu je PE a výrobca udáva, že je vhodný ako izolácia proti vode ale aj radónu!
Odpovedať
Profilova fotka
Áno robia sa izolácie aj s použitím PVC fólie a aj iných fólií PE, HDPE......ale robiť to pri rodinnom dome a ak je základová doska nad úrovňou terénu je zbytočne pracné, drahé a nemá v porovnaní s klasickou izoláciou asfaltovým pásom žiadne výhody, lebo ak sa to dobre spraví výsledok je rovnaký
Odpovedať
@mado66 @lapajko @jr66 ďakujem za vaše odpovede, už som si myslela že nikoho nenajdem kto to pozna...my sme v povodňovej oblasti, zhruba 70 cm nad terenom, myslite že by sme mali dať takuto foliu alebo skôr IPU na zakladovu dosku?
Odpovedať
@lapajko take iste vlastnosti (izolacia proti vode , radonu ,aj tlakovej vode) maju aj tie PVC folie takze neviem kam si tym svojim prispevkom mieril ?!
Odpovedať
@iwetkaa to je na Vasom zvazeni ,pisete ze ste v povodnovej oblasti, zalezi do akej vysky zvyklo zatopit tu oblast..a ak by zatapalo vyssie ako tych 70 cm tak vam izolacia nepomoze lebo by sa vam dostala do domu cez vchodove dvere, v tom pripade by Vam neostavalo ine riesenie ako dvihnut ten dom do bezpecnejsej vysky nad teren
Odpovedať
@mado66 voda je vždy len maximalne pred plotom, ten dvor nikdy nebol zatopený len mam obavy z nejakej spodnej vody a ťahania vody do zakladov, vôbec sa takýmto veciam nerozumiem a skôr ako sa opýtam nejakeho odbornika tak chcela som vedieť o tejto folii viac a nejake si ju porovnať s ipou, či v tomto pripade stači len izolacia na zakladovu dosku
Odpovedať
@iwetkaa v tom pripade Vam tam staci ipa ,nie ten najzakladnejsi tip. spodnej vody sa bat nemusite ked budete mat dom tych 70cm nad urovnou terenu a proti tej vlhkosti Vam postaci. porovnat s ipou folie no to je vec pohladu ja neverim tym asfaltovym pasom ,robim skoro 15 rokov s foliami a osobne by som si nic ine nedal v pipade ze by bol dom podpivniceny a alebo na plochu strechu, ale to nieje Vas pripad .takze je to len na Vasom uvazeni a kolko ste ochotny do toho investovat
Odpovedať
Profilova fotka
@mado66 mPVAC fólie ako Fatrafol negarantujú / vraj / dostatočnú ochranu proti radónu lebo sú čiastočne paropriepustné, predávam ako som kúpil...ak robíš viac s fóliami poznáš to lepšie, čo sa ale týka možnej vyššej hladiny záplavovej vody, je fólia pod platňu jednoznačne dobrá voľba, sú prípady kedy takáto voda prestúpila cez betón a izoláciu /je jedno akú / nadvihla lebo sa stlačil podlahový polystyrén, asfaltová izolácia toto neprežije ostane deformovaná, to sú ale extrémy, ktoré sa stávajú občas /všade :-D /ale čelo základovej platne zvykne byť už súčasťou sokla a tam je vlhkosť nežiadúca.
Odpovedať
Profilova fotka
CenníkDopyt na izoláciu Home Hydroizolačné fólie Novinky Články Služby Poradňa Referencie Na stiahnutie Kontakt Zemné fólie Izolácie spodnej stavby, izolace proti radónu a proti chemickým látkam FatrafolHydroizolačné fólie Ploché strechy / Zelené strechy / Balkóny / Fotovoltické / Zemné konštrukcie / Jazierka / Doplnky FATRAFOL 803 /FATRAFOL 813 izolácia stavieb proti zemnej vlhkosti, tlakovej vode a radónu, izolovanie žúmp hnojísk a silážnych jám STAFOL 914 izolácie proti vlhkosti a radónu EKOPLAST 806 izolácie proti ropným látkam a benzínu EKOTEN 915 izolácie skládok, šácht, ropy a agresívneho odpadu FATRAFOL P 922 - izolácia proti vlhkosti, tlakovej vode a radónu Izolácie základov fóliami FATRAFOL H je určená pre obojstranne zabudované, spravidla jednovrstvové fóliové izolačné povlaky u stavieb izolujúce proti zemnej vlhkosti, podpovrchovej a podzemnej tlakovej vode, niektorým kvapalinám a radónu. Izolácie základov fóliami FATRAFOL H sa s výhodami používa pre vytváranie izolačných plášťov všetkých typov spodných častí stavieb obytných, verejných, občianskych, priemyselných, poľnohospodárskych, športových apod. Súvrstvie zemného izolačného systému FATRAFOL-H Izolácie základov fóliami FATRAFOL H je vhodná takmer do všetkých typov prostredia s rôznym stupnom biochemickej agresivity a teplotami od -20°C do +40°C. So zemnou izoláciou FATRAFOL-H nie je problém ani vytvorenie dostatočne tesných prestupov izoláciou a opracovanie ďalších detailov pre zabezpečenie trvalej nepriepustnosti pre radón. Leták zemných izolácií FATRAFOL-H [PDF] Prednosti zemných fólií FATRAFOL H pre izoláciu základov, radónu a chémie vysoká pevnosť a prieťažnosť zemných izolačných fólií trvalá pevnosť v tlaku vynikajúca zvariteľnosť fólií odolnosť fólie proti pôsobeniu agresívnych podzemných vôd pružnosť a ohybnosť fólie za chladu výborná odolnosť fólie proti perforácii odolnosť fólie proti prerastaniu koreňov rastlín odolnosť fólie proti mechanickému namáhaniu pri sadaní stavieb zdravotná a ekologická nezávadnosť fólie funkčná spoľahlivosť a vysoká životnosť fólie Takže opravujem, aby som nezavádzal, aj PVC fólie majú typy, ktoré sú aj proti radónu, ja akurát uprednostňujem PE aj kvôli nižšej cene.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobrý deň, rád by som poprosil okoloidúcich o názory k tomuto riešeniu spodnej časti stavby. Ide mi hlavne o umiestnenie hydroizolačnej fólie. Od stavebnej firmy som dostal odporúčanie presunúť hydroizoláciu nad základovú dosku a použiť namiesto fólie asfaltový pás (dôvod: výrazné zníženie prácnosti a ceny). Úspora by bola značná (v rozpočte mám vyčíslených až 245 m2 fatrafolu), len nerád by som šetril na nesprávnom mieste. Aj keď z vyššie uvedených príspevkov mám pocit, že by sa nemalo nič zlé stať. Dom je na miernom svahu, spodná voda veľmi hlboko. Ďakujem.
Odpovedať
@samob Dobry den. Navrhnute v projekte je to veľmi dobre... najlepšie aj najpracnejšie riešenie, hrúbka fólie v takejto skladbe by mala byť 1,5mm, Ja by som spravil kompromis a skladbu: ... zhutnený štrk, podkladový betón, geotextília 300g/m2, Fatrafol 803 1,0mm, geotextília 200g/m2, tepelná izolácia a zbytok. Úspora pacnosti a nákladov asi 40%. Viac menej rovnaký efekt. Je tam nevýhoda, že najprv treba spraviť izoláciu pod obvodové murivo, postavať dom a pred uložením polystyrénu znova zavolať izolatérov a dorobiť ostatné plochy v miestnostiach, v prípade ako je v projekte sa to spraví naraz všetko. V prípade potreby vieme spraviť kalkuláciu :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@samob ten, čo to navrhoval, asi nikdy nerobil na stavbe. Pripadá mi to ako za socializmu, keď sa vymýšľali položky aby bola fakturácia. Podkladný štrk 300-500mm, to je podklad pod diaľnicu nie podlahu RD s úžitkovým zaťažením 2kN. A izolácia základov, meter pod povrchom , kde je stála teplota je tiež scestná.
Odpovedať
@ddavidd az tak jednoduche to nie je, pred ulozenim polystyrenu treba este urobit rozvody vody, kanalizacie, elektroinstalacie pokial su v podlahe...robosi ponicia aj pevnejsie veci nez takuto tenku foliu. Ja som si s fatrafol uzil svoje, druhykrat stavat ho bud vobec nepouzijem alebo zakryjem dalsim betonom.
Odpovedať
@jan45 Ten pozemok je na miernom svahu, takže na druhej strane tie základy idú už iba štandardných 80 cm pod povrch. Horná debniaca tvárnica tam už z polovice presahuje nad úroveň terénu. Každopádne izoláciu tej spodnej časti základov neplánujem, bolo by to komplikované a ako spomínate aj zbytočné. Začal by som až s izoláciou tých debniacich tvárnic. Skôr ešte rozmýšľam, že by som ten pozemok pod domom zrovnal do roviny a záhradu spravil terasovú.
Odpovedať
@ddavidd Asfaltový pás mi vedia nataviť aj chlapíci, čo budú stavať základy + múry; pri fatrafole by museli prísť „externisti“, a to dokonca viackrát. @gashtaan Dobrý postreh, s tými rozvodmi ma to nenapadlo. Ak by sa ten fatrafol dal podľa projektu, tak by sa prakticky nebolo čoho obávať. Jeden deň sa nataví, druhý deň sa zaleje betónom. Aj keď si neviem predstaviť, ako by dopadla tá časť z neho, čo by pretŕčala von. Kým by sa natavila na múry, asi by tiež dostala dobre zabrať.
Odpovedať
Profilova fotka
@samob robiť to s fóliou je len zbytočný výmysel, s asfaltovým pásom je to jednoduchšie, rýchlejšie, lacnejšie a hlavne bezpečnejšie proti poškodeniu počas výstavby, použitie PVC fólie nemá z mojich skúseností jednu jedinú výhodu :-)
Odpovedať
@jr66 oživujem temu, kedze hladám info ohladom ALKORPlanu, ale ako izoláciu plochej strechy, rozhodujeme sa medzi Fatrafol alebo realizátor presadzuje po dobrých skusenostiach ALKORPlan, akosi som nikde nenašla kto je producent a aké dávajú záruky...má niekto na streche túto izol foliu? dakujem
Odpovedať
@jr66 Trochu to oživím, nakoniec sme sa s majstrami dohodli na tom, že budeme izolovať s asfaltovými pásmi klasickým spôsobom, ako to vidím na 99 % stavbách. T.j. vyleje sa spodná deka, pod múry sa nataví glasbit a potom sa doizoluje zvyšok. Problém bol však ten, že sme to neprekonzultovali s dozorom. Ten keď si to všimol, bol úplne nas**** - vraj to je blbosť, ktorá sa robila pred X rokmi, keď neboli iné možnosti. Že tá deka bude neustále nasávať vlhkosť z pokladu a budú problémy s podlahovým kúrením a pod. Vzhľadom na fázu, v ktorej sa teraz nachádzame, si to absolútne neviem predstaviť, ako to urobiť. Síce deka ešte nie je zaliata, ale je tam mnoho komplikácií, ktoré bránia hladkému nasadeniu Fatrafolu.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokiaľ ste postupovali podľa projektu tak dozor nemá čo mudrovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@samob je to dobré rozhodnutie a dozora vymeňte.
Odpovedať
Profilova fotka
@samob buď je ten dozor blbec, alebo berie províziu od dodávateľa fólie :-D , ak je to tvoj dom tak je len na tebe akú izoláciu tam dáš a nasávanie vlhkosti dekou a problémy s podlahovým kúrením mať určite nebudeš
Odpovedať
@antonmesaros: Práveže to nebolo podľa projektu, v projekte je Fatrafol pod dekou; my sme sa rozhodli pre Glasbit nad dekou (z dôvodov spomínaných o pár príspevkov vyššie). Myslel som, že je to rovnocenná alternatíva. Skoro z toho zinfarktoval, keď si to všimol. Jeho argumenty znejú logicky, ale nechce sa mi zdať, že je to až taký strašný problém, pretože 99 percent stavieb tu na modrej streche alebo v mojom okolí je izolovaných nejakým druhom „ipy“ na doske. @jan45: Je to pán vo Vašom veku, ktorý robil v tejto oblasti po celý život, dokonca bol súdny znalec. Berie to príliš prísne a do najmenších detailov sa snaží pridržiavať projektu. Moja chyba, že som to s ním neprekonzultoval, ale aspoň som sa poučil do budúcnosti. @jr66: Dnes som s ním volal a mal už miernejší tón. Teraz sme v situácii, keď by sa tam ten fatrafol dával veľmi komplikovane. Som mu hovoril, že veď „ipu“ na deke má väčšina stavieb v okolí. Jeho argument bol, že možno áno, ale že my máme príliš veľkú dosku (cca. 8,5 × 14,5 m + dva asi dvojmetrové výstupky, základové pásy iba po obvode) a tam sa to môže správať ináč.
Odpovedať
Profilova fotka
@samob no, v mojom veku asi ťažko, ja mám 70, Projekt som videl, nekomentoval, pretože technicky je správny a ja neviem aké sú Vaše finančné možnosti. Je to min. 2x drahšie a nepraktické, s tým vymenením som to myslel obrazne, dozor je aj vtedy dobrý, keď dokáže investorovi ušetriť peniaze. Aspoň ja si pokladám za povinnosť, že ak ma niekto platí, mám sa mu oplatiť.
Odpovedať
@jan45: Tiež mu už pomaly ťahá na 70tku, je na dôchodku a vybral som si ho preto, lebo býva neďaleko – takže v prípade problému môže prísť hocikedy na stavbu. Problém je práve v tých finančných možnostiach, ten dom nebude úplný „low cost“, ale finančný strop máme dosť obmedzený a preto sa hneď od začiatku snažím hľadať lacnejšie alternatívy. Samozrejme že by som bol najradšej, kebyže sa ide presne podľa projektu, ale to by sme asi neutiahli. Oproti projektu sme zatiaľ stenčili vrstvu zásypu pod doskou, vymenili hydroizoláciu, základy sa nebudú zatepľovať do takej hĺbky a namiesto styroduru sa použije perimeter alebo 200S. Majstri hovorili presne to isté čo vy – že fatrafol bude veľmi nepraktický - preto som sa ich rozhodol aj počúvnuť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?