Aký XPS ste použili pod základovú dosku

Zdravím, mám otázku na stavebníkov, ktorí pod základovú dosku použili XPS aký typ z hľadiska zaťaženia 500 alebo 700 KPa použili. Zaujíma ma aký typ stavby (prízemný, poschodový) ste realizovali a aký XPS vám tam navrhli. Viem, že dôležité je posúdenie statikom, rozdiely v cenách medzi jednotlivými XPS sú však výrazné a budem mať aspoň predstavu, či mám rátať s najdrahšou variantnou XPS 70. Ďakujem
Odpovedať
obchod je nanic? a projekt co na to
Odpovedať
@vrajmantak Spoliehat na pani predavacku v stavebninach ano? radsej si zahryzni do jazyka, nez takyto absolutne neprinosny prispevok sem dat.
Odpovedať
@user rátajte s variantou ktorú máte v projekte. Keď začne niečo dať a steny praskať to sa ťažko opravuje. Na hrubej stavbe by ste šetriť nemal. Lacnú podlahu, kuchyňu alebo dvere vymeníte rýchlo.
Odpovedať
@jozik123 Zatiaľ som vo fáze príprav podkladov pre projektanta. Rozhodujem sa medzi penovým sklom a XPS a pri dnešných cenách stavebných materiálov je rozdiel v cene medzi penovým sklom a XPS 700 extrémny.
Odpovedať
@user všetko má svoje výhody a nevýhody. Prejektant je od toho študovany, takže v prvom rade by som sa s ním o tom bavil, aby to bolo kvalitné a aj cenovo dostupné
Odpovedať
@jozik123 Výhody, prípadne nevýhody oboch riešení sú mi známe, zaujímala ma reálna skúsenosť ľudí, ktorí zakladali dosku na XPS aby som mal predstavu či uvažovať nad XPS, alebo zostať pri penoskle, s ktorým už mám skúsenosť.
Odpovedať
@user aha, tak potom nič.
Odpovedať
ja som tak myslel=ceny v obchode a vies cenu materialov
Odpovedať
Profilova fotka
@user dal som 500,naprojektované som mal penove sklo. Dával som naceniť základy firme ktorá robí základy na xps.oni dávajú 300. Po konzultácii so statikom som dal 500. Poschodový dom.
Odpovedať
Profilova fotka
@user pokial ides stavat len bungalov, tak ti postacuje pevnost v tlaku od 300 kPa.. a aj to nemusi byt pod celou plochou domu.. zvysok normalny polystyren... kukni si zahranicne stranky, tam sa dozvies viac, xps bodenplatte.., schwedenplatte, xps bodenplatte
Odpovedať
@antonio_pavlak @mimms Stavba bude poschodová, predpokladám teda 300 KPa. Budem to konzultovať so statikom, pokiaľ nebude vyžadovať 700 KPa uprednostním XPS pred penosklom.
Odpovedať
Profilova fotka
@user ak s tým statik ešte nerobil bude tá tlačiť do pevnejšieho aby mal on kľud na duši. V statickom posudku by si mal mat tlaky na konštrukciu. A podstatnejšie je ako bude zhutnene štrkové lôžko ako styrodur. A záleží aj od podložia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
700 KPa sa dava pod vlakove podvahy a pristavaciu drahu na letisku...
Odpovedať
User Prosim ta aku mas skladbu od podlozia smerom k podlahe? Mna by zaujimala aku a kde dat hydroizilaciu Vdaka
Odpovedať
@mimms pravda. V podstate aj 300 kPa je s velmi, velmi velkou rezervou dostatocna na bezny dom. Staci si otvorit produktovy list k XPS. Napriklad Styrodur 3000, co je 300 kPa. V tabulke tam najdete: "Povolené tlakové napätie pre trvalé zaťaženie 50 rokov a stlačenie <2% - 110 kPa". Cize XPS 300vku mozes realne dlhodobo zatazit tlakom 110 kPA. To je ekvivalent 11 000 kg na 1 m2. Teraz si zistime aka vaha posobi na bezny 1 m2 XPS v zakladoch pri poschodovom dome, pricom pri zakladovej doske ratame s rovnomernym rozlozenim zataze. Kedze nejde o zakladove pasy. Povedzme, ze nad kazdym metrom stvorcovym XPS mas 30 cm zelezobetonovu zakladovu dosku, 16 cm zelezobetonovy strop, nasledne dalsi 16 cm zelezobetonovy strop na poschodi a ratajme este samotny nabytok, podlahy, potery atd. ako ekvivalent napriklad 10 cm zelezobetonu. Cize na kazdy meter XPS tlaci zhora ekvivalent 72 cm zelezobetonu. 72 cm zelezobetonu vazi 1 728 kilogramov. XPS tristovka dlhodobo znesie 11 000 kg. Cize by si mohol postavit na seba 6 takychto domov na vysku a vtedy by si sa dostal na hranicnu hodnotu pre dlhodobe zatazenie. Davat tam 500vku alebo 700vku je vyhadzovanie penazi. Ale k rovnakemu zaveru by mal dojst aj statik. Ak nedojde, tak by mal ukazat vypocty a podlozit to.
Odpovedať
Este dodatok - chcelo by to este preratat kolko vazia samotne obvodove steny a priecky a celu vahu vydelit plochou zakladov. To je dodatocna vaha, ktora tlaci na zaklady. Zavisi to od materialov stien atd. ale u mna len tak narychlo to robi nejakych dodatocnych 800 kg na m2, ale ozaj len narychlo hodnoty. Cize sme na 2500 kg na m2. To je stale nic oproti tomu, co znesie XPS 300. Este som si vsimol, ze napriklad Austrotherm 300 ( u nich oznacovana 30) ma este vyssiu nosnost: (Podľa EN 1606 zodpovedá perm. dobe trvania pevnosti v tlaku 50 rokov) CC(2/1,5/50)130 kPa = 13 t/m2
Odpovedať
Profilova fotka
@vincuro uz pred 8 rokmi sme robili tzv. svedsku dosku.... zalozena na xps pasoch a v strede 30cm podlahovy EPS. zaliata rovno aj s podlahovym rurenim... neviem o nikom, kto v tom case takto vystrajal...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?