na nas sa uz bol niekto stazovat ze sme nestahovali ornicu predtym nez sme spravili zaklady, ale u nas bol problem ten ze mi sme tam mali prvych niekolko cm skor strk z vedlajsieho pozemku ( ked sused staval povedal ze nam donesie ornicu a doniesol nam akurat tak strkovisko) ale vsetko hlinu si nechavame na pozemku lebo ako sa uz pisalo okolo domu sa zide a este si budeme musiet aj nechat naviest.
Ornica je najúrodnejšia časť pôdy, čo máš na pozemku. Takže je vhodné si ju pekne odobrať a uskladniť niekde a potom naspať použiť. Ako kvalitná je záleží od kvality bonity pôdy v oblasti, v ktorej staviaš (sú na to aj mapy) podľa bonity pôdy sa napríklad aj platí za vyňatie na stavebný pozemok u pôdohospodárov ak to predtým bola orná pôda... a treba ju stiahnuť min. 200 mm až tých spomínaných 400 mm. zaleží naozaj od tej bonity a od kvality pôdy.. určite sa ti viac oplatí ju stiahnuť ako kupovať potom v obchodoch pôdu na ktorej ti bude fajne rásť tráva ;)
@joxe momentálne nemám veľa času aby som ti pohľadal konkrétny zákon, predpokladam že to môže byť v zákone o ochrane pôdneho fondu alebo niektorej z prisluchajúcich vyhlášok.
Pre ornicu totiž platí zvláštny režim s jej nakladaním, ako napr. keď ideš niečo stavať musíš ju stiahnuť a ak je to stavba dočasná treba ju vrátiť s5. ak nie, potom by mal pôdohospodársky orgán rozhodnúť o jej znovupoužití. Obchodovane s ornicou z tohto dôvodu nie je legitímne.
neviem či sa to dá kvalifikovať ako trestný čin (nie som právnik), ale rozhodne to nie je v súlade s legislatívou.
Ropa pod tvojím pozemkom tiež nie je tvoja :-) vždy to bolo a je socialistické vlastníctvo :-)