Vieš čo na ten zrovna nie ale na dosť podobný a mám možnosť zohnať lacný štrk aj cement a chcem betonovat s umc, za cca 3-4 hodinky to má hotové berie 30 € na hodinu
RECEPTÚRA VÝROBY BETÓNU PRE SVOJPOMOCNÝCH STAVITEĽOV (AMATÉROV)
Technologický postup :
1. PRÍPRAVA ZLOŽIEK BETÓNOVEJ ZMESI
Každá betónová zmes je zložená z piesku (P), štrku (S), cementu (C) a vody (V). Pri profesionálnej výrobe betónu sa používajú ďalšie zložky, ktoré vylepšujú spracovateľnosť betónovej zmesi – plastifikátory, urýchľovače tuhnutia, spomaľovače tuhnutia, prísady pre zabránenie mrznutia vody atď., my sa zaobídeme bez týchto špeciálnych zložiek pre účaly jednoduchej receptúry pre amatérov a svojpomocných staviteľov – predpokladáme betonáž v bežnom prostredí, pri rozmedzí teplôt vzduchu od +5°C až po +25°C.
Najprv si jednotlivé zložky – piesok + štrk + cement pripravíme v množstvách podľa nasledovných receptúr :
1.1 RECEPTÚRA „POMEROVÁ (HRSŤOVÁ) – PROSTÝ BETÓN
druh betónu
cement
piesok
štrk
poznámka
A
chudobný
1
4
4
výplňový, podradný betón
B
normálny
1
3
4
bežné stavby
C
silnejší
1
2
3
stavby ovplyvnené pôsobením vôd
D
obzvlášť silný
1
1,5
1,5
v mimoriadne nepriaznivom prostredí
1.2 RECEPTÚRA „SEDLIACKA“ – OCEĽOU VYSTUŽENÉ KONŠTRUKCIE
druh betónu
cement
piesok
štrk
poznámka
I.
bežný betón
300-450 kg
400 l
800 l
piesok a štrk riečny – oblé zrná
II.
bežný betón
300-450 kg
500 l
850 l
piesok a štrk drvený – ostrohranné zrná
III.
extra silný betón
600 kg
500 l
850 l
iba výnimočné prípady
1.3 RECEPTÚRA „DOMÁCICH MAJSTROV“
druh betónu
cement
piesok
štrk
poznámka
a
hobby betón
400 kg
400 l
800 l
betón pre bežné stavby
Vysvetlivky k tabuľkám č. 1.2 až 1.3 :
kg = kilogram
l = liter = 0,001 m³
Poznámka :
Množstvá cementu a zložiek kameniva + piesku v tabuľkách 1.2 a 1.3 sú navrhnuté pre 1 m³ betónovej zmesi.
Hmotnosti pieskov a štrkov závisia od vlhkosti materiálu a tiež od nasiakavosti, respektíve pórovitosti materiálov (z toho dôvodu predajcovia štrkov tak radi často štrky polievajú vodou :-)
2. PRÍPRAVA VODY
Dávkovanie vody určíme podľa vodného súčiniteľa (w), z rôznych výskumov a expertných prác som vychádzal z technologických doporučení McMillan &. Slater (USA).
Potrebné množstvo vody vypočítame podľa vzorca :
V = w.C /kg/
w = vodný súčiniteľ (-)
V = množstvo vody (kg)
C = množstvo cementu (kg)
2.1 VOĽBA VODNÉHO SÚČINITEĽA (w) – PODĽA McMillan &. Slater (USA)
prostredie (pomery)
druh konštrukcie
poznámka
a
b
c
I.1
veľmi nepriaznivé
0,5
0,5
0,53
trvalý styk s vodou v drsnom podnebí
I.2
0,515
0,515
0,565
stavby v morskej vode, podnebie drsné až mierne
II.1
nepriaznivá
0,53
0,53
0,6
drsné podnebie bez trvalého styku s vodou
II.2
0,565
0,53
0,63
mierne podnebie, styk s kolísajúcou hladinou vody
III.1
mierne
0,6
0,53
0,66
mierne podnebie, bez styku konštrukcie s vodou
III.2
0,63
0,53
0,695
konštrukcia úplne ponorená do vody, bez vplyvu mrazu
IV.1
chránené prostredie
0,66
0,53
0,73
konštrukcia v budovách, základy chránené
druh konštrukcie :
a = tenké konštrukcie – pilóty, stĺpy, tenké steny
b = nádrže, stropy, steny strednej hrúbky
c = hrubé konštrukcie – základy, piliere, priehrady, hrubé steny
Poznámka :
Dávkovať potrebné množstvo vody je veľmi dôležité, ak sa pridá príliš veľa vody, betón je veľmi tekutý a môže dochádzať, po uložení betónovej zmesi do debnenia, k vyplavovaniu čiastočiek cementu na povrch a ťažšie kamenivové súčasti klesajú dole na dno – potom nemá betón potrebnú konzistenciu. Keď sa pridá málo vody, potom nedôjde k úplnému zhydratovaniu celého cementu a betón stratí svoje požadované hodnoty (pevnosť).
3. NAMIEŠANIE BETÓNOVEJ ZMESI
Najprv za sucha zmiešame cement s pripraveným množstvom štrku a piesku. Následne za stáleho miešania pridávame k pripravenej „suchej zmesi“ - piesku, štrku a cementu, postupne vodu v množstve podľa výpočtu uvedeného v časti 2.
Miešame v strojnej miešačke po dobu 10-12 minút, v prípade ručného miešania (v plastovom/drevenom koryte) po dobu 15-20 minút.
Dobre namiešaný betón (poznáme podľa toho, že je rovnomernej štruktúry, lepkavý, dobre roztierateľný, mierne zavlhlý, akoby masný) aplikujeme do nachystaného debnenia do maximálnej doby zdržania 45 minút.
4. POSLEDNÁ RADA NA ZÁVER
Betón zhotovený svojpomocne podľa tohto návodu je omnoho lacnejší, ako betón zhotovený z pripravených vrecovaných suchých betónových zmesí, ktorý dnes ponúkajú v každých stavebninách ale je aj o dosť lacnejší ako betón dovážaný na stavbu v autodomiešavačoch (tzv. transportbetón) – zamiešaný v betonárkach. Jedinou výhodou objednaných hotových betónov je garancia požadovanej kvality ich výrobcom.
V článku som sa nezmienil o dosiahnutých triedach betónu, pretože som nechcel amatérskych staviteľov zaťahovať do zložitých technologicko-normatívnych článkov. Na dosiahnutú pevnostnú triedu betónu má vplyv okrem iného aj použitie druhu cementu. Pri použití cementu portlandského typu CEM II / 32,5 R pri svojpomocnom namiešaní betónovej zmesi, je možné dosiahnuť betón bežných pevností používaných pri jednoduchých stavbách – C12/15 až C16/20.
@saimo to nech ta netrapi.. z betonarky ti dovezu aky potrebujes (aky je v projekte) ci rozmyslas nad vlastnorucnym miesanim betonu? nerobil by som to...
@saimo do zakladov das nejak 30m3 to mas 100 miesaciek a ak si vazne myslis ze kazde 2-3 minuty vylejes miesacku tak ti radim, do stavania sa ani nepustaj :)
@saimo ale ja to poznam, dokonca vo vacsom . Robil si co, 30m3 zaklady ? Ja som ludi co mali podobne predstavy zazil, celkom som sa pobavil, ked ich dobehla realita :)
@saimo ako tu uz @1palo1 pisal, beton by sa mal miesat aspon 10 minut, ty to nahadzes do mixera za jazdy a budes to hned kydat do vykopu... to bude paradny beton.
@saimo no na MS som nebol 5 dní, ako si na tom ? už si to stihol zabetónovať za tie 3-4 dni...... jááájáj síce ty si písal že 3 - 4 hodniny.... takže pravdepodobne už začínaš betónovať veniec.. :-)
@saimo tak to ste ma pobavili, najlepšie na tom je to jemné zaobchádzanie pri urovnávaní, výztuž zatlačená locustom do štrku, doba miešania mi ani tak nevadila, je tam protismerová špirála, ale vlhkosť zmesi bola vynikajúca. I tak še da.
@saimo
hm............, ma napadlo...., ked si to uz robil ( ako pises...) preco si tu vobec zadal otazku :
Aké je zloženie betónu do základov koľko cementu na koľko štrku a a aký štrk...........
????????????????? 8-)
@saimo keď si robil na brigáde.... aha, vtedy si mal koľko, 16 rokov.... a teraz máš predpokladám už 17 a miesto dievčat ťa skôr zaujíma betón a jeho zloženie....
A keďže píšeš že "tu ju každý odborík" tak neviem čo tu vlastne robíš a prečo práve tu zháňaš informácie...
Skoč do prvej betonárky a tam sa spýtaj technológa na pomer... ale bacha, možno aj on je členom na modrej streche ...
páni, úsmev je niečo iné a vulgárne vyjadrovanie niečo iné. Ak sa niekto nehanbí opýtať, musí zniesť údiv ostatných, že nevie samozrejmosti z ich pohľadu. Vráťme sa k betónu. Do základov stačí skutočne betón tr. C8/10 ale v žiadnom projekte som to ešte napísané nevidel. Asi preto, že ten betón platí investor nie projektant. Pri dnešnom zakladaní na doke vlastne ani nie je potrebný, urobí sa hrubší podkladový betón a základy sú hotové.
@martin85@saimo páni, poprosím vás, bez urážok a provokácií. Treba sa rešpektovať, tak ako treba rešpektovať tých, ktorí sa pýtajú, pretože nepoznajú odpoveď, treba rešpektovať aj tých, ktorí odpovedajú a snažia sa pomôcť. Na to tu sme, aby sme si vzájomne pomáhali. Nikto z nás tu nie je pre to, aby si čítal provokácie a urážky, ktoré nevedú k žiadnemu riešeniu problému.
Vaše nevhodné príspevky som z diskusie zmazala. Verím, že diskusia bude ďalej pokračovať v príjemnom, nápomocnom a priateľskom duchu :)
Krásny deň prajem,
Jana, 4nets team
@saimo To si možeš kubikovu miešačku pristaviť pri zakladoví pás a z jednej strany hádzať a do druhej vyklápať:))liať:))ja osm dal 27 m3 do zakladov a daval som 30 DT šírka 60-70 víška 70 cm betonu.