zdravim vsetkych. mam katalogovy projekt a tam je navrhnuta vystuz zakladov nejaka sietovina KY 14 8/150 - 8/150 š=600mm. V projekte su zaklady naplanovane do hlbky 1,2m ale ja musim kopat az do hlbky 1,8m podla geologickeho prieskumu. Statika som este neoslovil. A ešte jedna vec, počul som, že šírka DT ma byť taká ako širka tehly/tvárnice. Ja idem dávať Ytong P4-500 hrubky 300mm. Takže mám dať tu DT30 alebo radšej DT40? Vdaka za každu radu/skúsenosť.
my máme presne tento istý problém. ale rozhodol som sa že tam dám klasické previazané roxory Ø 10 mm. Stavbu budeme realizovať na mierne svahovitom teréne, a je to síce náklad navyše, ale budem spávať pokojnejšie. Okrem toho mám aj čudesný "šikmý" veniec v projekte. Stretol sa s tým už niekto?
@minopp
Vystuz do zakladov - preco:
Ja davam vtedy ked je prizemny objekt na velkej ploche, vtedy zvisena tuhost zakladov pomoze tuhosti domu.
Bungalovy na velke ploche (dlzka cca 20-30m) su casto potrhane - vlacosnicove trhliny. Priestorova tuhost
takeho objektu je ovela nizsia ako napriklad 2p domu s podorysom 10x10. Potom je ked RD napriklad na pohyblivom podklade (jeden som robil na pohyblivych strkoch). A potom ked su na prizemi velke presklenne plochy, a murovane piliere zatazuju zaklady vlastne "bodovo" a nie "liniovo". Vtedy hrozi, ze moze zaklad z prosteho betonu strihnut.
Debniace tvarnice:
Ked davam tak uvazujem ze aktivne je len zaliate jadro, cize DT30 - ma jadro 230 mm - cize ako 230 mm stena.
Takze na 300 mm murovanu stenu je DT30 min., ale asi by som sa znazil predsvecit investora tiez na DT40 - vyssia tuhost zakladov nie je na skodu.
Vystuzenie zakladov - kolko zeleza?:
Ked armujem zaklady davam vacsinou min. stupen vystuzenia, ak nerozhoduje vystuzenie na zaklade vnutornych sil. Ako mate tu KARI siet moze mat viac vyznamov. Pri sirokom a nizkom zakladovom pase (vas 700/300) ak je sirsi ako roznasaci uhol sluzi ako tahova vystuz pri spodnom okraji na roznos zatazenie priecne.
Konstruckne funguje ako stabilna platforma pre postavenie tych zvislych pololoziek fi10. A nieco prenesie aj v tahu, resp. v ohybe pozdlz zakladu, ak by trebalo.
zaklady:
hlbka 1,2m verzus 1,8m. Da sa to riesit betonazou do tych 1,8m alebo hutnenym strkom medzi 1,8m az 1,2m a potom ist podla projektu. Pri tej hlbke 1,8m - Velky pozor na bezpecnost.. nikdy by nemal robit vo vykope jeden clovek, a mal by byt min. jeden na vrchu - keby nieco. Vykop nad 1,2 alebo 1,5m by sa mal svahovat.. len to dneska skoro nikto nerobi (sak IL podrzi :-) )
Ten sikmi veniec - takto vyzera cudne.. chcelo by to vidiec v suvislostiach hlavne s krovom a podorysom.
pekná sprostosť, radiť keď to nikto nevidel. Geológ sa istí, lebo nemá podrobný prieskum, statik ani terén nevidel a tu radia ľudia, čo ani nevedia kde to je. Ale, ved to zaplatí iný. Bože, ochráň duše jejich, lebo nevedia čo činia.
@minopp S tým geologickým prieskumom si mal ísť v prvom rade za statikom a on ti podľa toho navrhne základy neviem podľa čoho si prišiel na tú hĺbku 1,8 m čo sa týka výstuže ak to nie sú nejaké neštandardné podmienky tak ja by som nedával žiadnu na tlak tá výstuž aj tak nepôsobí, a keby ti niekde sadlo podložie alebo niečo aj tak v tom základe nebude toľko výstuže aby to stačilo.