Ako sa zbaviť vlhnutia v rodinnom dome?

Ahojte vsetci majstri, neprispievam na MS, skor cerpam inspiracie na interier, ale teraz skutocne potrebujem fundovane rady. Mame rodicovsky dom,klasicky vysoky stokovec 10x10, celopodpivniceny. Za domom tecie rieka, a tym padom je u nas spodna voda, teren za domom stale pracuje a vlni sa. Nie extremne moc, ale vidiet to. A tu sa dostavam k problemu. Pivnice nam vlhnu, omietka vnutri sa droli a opadava. Plan bol/je obkopat dom, urobit drenaz, ... okolo celeho domu je však prilepeny chodnik, zaarmovany beton s roxormi, bohvie ci aj nie do polmetrovej hlbky, za domom kde sa vychadza z pivnice mozno aj viac. Nevieme co s tym, ci ten betón má ist cely prec, ako to rozbit, ako to vsetko urobit, ....sme len 3 baby v dome, chlap ziadny. Zohnali sme par chlapov, uz sa to zacalo pred domom rozbijat so zbijackou, len je to robota o zivot, beton pevny, tazko to ide, za 2 dni skoro nic urobene. Poradte, co,ako, pripadne niekoho co sa tomu rozumie. Za vsetky rady veľmi dakujem!
Odpovedať
S tou drenážou opatrne. Drenáž odvádza vodu preč od objektu, kde môže odtekať alebo vsakovať. Ak je u vás vysoká hladina spodnej vody, tak drenážou to môžete zhoršiť a naopak priviesť vodu k domu. Vyhľadajte projektanta, aby vám pomohol navrhnúť správne opatrenia. Treba riešiť hlavne hydroizoláciu.
Odpovedať
Riesili sme to injektazou pivnic zvnutra ,a nepomohlo. Vydrzalo to par rokov
Odpovedať
vlhkosť a opadávanie omietok je len na obvodových stenách, alebo aj na vnútorných? Dosť podstatná vec.
Odpovedať
@peknateta v minulosti sme kúpili starý dom, ktorý sme rekonštruovali, v pivnici to vyzeralo podobne ako u vás. Jednoducho, starý dom v zemi, ktorý ťahal vodu, omietky vnútri zasolené, aj zvonku drolivé. Treba to riešiť komplexne a odborne, ideálne aj zvnútra aj zvonku. Zvnútra všetky omietky sa osekali až na tehlu, spravili sa injektáže, v múroch, a dali sme špeciálne sanačné omietky. Zvonka sa tiež sekalo, veľmi podobný betónový chodník - šlo to, ale nie z krompáčom, ale zo zbíjačkou. Terén sa odkopal, spravila sa drenáž, zvonka opäť špeciálne omietky a nátery. Pri hrane domu sa už iba kamienky dosypali - keďže betónový chodník by ťahal vodu. Na začiatok je dobré vedieť, čo chcete robiť a koľko by to malo stáť, dať si urobiť aj viac ponúk. Určite nerobiť všetky strany domu naraz, lebo bude všade s toho aj bordel. Veľa šťastia.
Odpovedať
vlhkost a opadavanie omietok je len na obvodovych stenach
Odpovedať
so spodnou vodou vojnu nevyhraš a čo mate v tom pivničnom priestore ked to tak vadí
Odpovedať
jasne,ze to vadi, ved su mokre cele steny
Odpovedať
drenáž je dobré riešenie ale v tomto prípade treba rozobrať celý chodník, vykopať zeminu okolo domu až po základ., do 4 strán treba umiestniť drenážne šachty, potom na tie šachty napojíš drenážne rúry. rúry treba zabaliť do filtračnej textílie a zasypať štrkom. existuje aj také riešenie je do jednej šachty dajú ponorné čerpadlo, ktoré bude prečerpávať vodu do vsakovacej nádrže alebo do kanalizácie.
Odpovedať
na drenazi sme sa zhodli.najhorsie co je, je odkopavanie chodnika okolo domu.cely chodnik je do hlbky 40-50 CM, zaarmovany roxormi,a este vystuzeny velkymi kamenmi. Morduju sa s tym 3 chlapi so zbijacim kladivom, ide to velmi pomaly, za 3 dni sa odkopalo ledva 2m.
Odpovedať
my sme boli v tom,a robosi tiez, ze to bude len 10 CM skrupina, ktoru daju prec za par hodin, ale skutocnost je horsia
Odpovedať
ano ja to mam uz za sebov. cca 18 m chodnik, hrubka od 30 do 50 cm. velky naftovy kompresor- zbijacka a dvaja cigani priblizne 8 hodin a to bol len beton bez zeleza. drzim palce. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@peknateta spiderhst Vám popisuje stav, robíte zbytočnú robotu. Že ste robili injektáže bola tiež zbytočná práca, to už viete. Keby ste mali možnosť si to spočítať, to, čo teraz robíte bude drahšie ako vnútorné sanačné omietky ale súčasný zákrok bude bez účinku.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@peknateta suhlasim s @jan45, bez projektu, hydrogeologa je to len pokus-omyl, odsudeny k neuspechu. Vynalozene usilie nezodpoveda vynosom. V aluviu riecnej nivy by som sa vykaslal na to, aby som mal na starom dome totalne suchu pivnicu, ktora nema hydroizolaciu. Prva vec projekt, posudenie skusenym clovekom, to mas za 200-300e. Dalej povedat co s tou pivnicou chces a podla toho zvolit sposob. Niekomu staci sanacna omietka, poriadne vetranie (automatizovane, nutene).
Odpovedať
@peknateta Najvyhodnejšie je odklonit rieku.
Odpovedať
@milanpetruska vypijem aj more ak odstavíš rieky,
Odpovedať
@jan45 myslite,ze vnútorné sanačné omietky vyriesia situaciu?
Odpovedať
Profilova fotka
@peknateta áno sú aj tlakové zvnútra aplikovateľné
Odpovedať
nevyznam sa v tom vobec, viete odporucit nejaku firmu v okolí ziliny?
Odpovedať
mozete mi ako laikovi vysvetlit princíp tych omietok, ktore spominate?
Odpovedať
otazky boli pre@jan45
Odpovedať
Profilova fotka
@peknateta https://www.asb.sk/?s=sanacia
Odpovedať
@mgx ďakujem
Odpovedať
@peknateta @jan45 @mgx máme kancelársku budovu, rekonštruovanú z pôvodnej jednotárskej budovy. Nakoľko je budova postavená v bývalom koryte potoka cez základy sa pri zvýšení spodnej hladiny dostávala voda. Vyriešené to bolo, tak, že po obvode stien vnútri pivnice bol spravený žľab, ktorý zberal presiaknutú vodu a tú odviedol cez vyspádované potrubie do potoka. Budove nič nie je. Po 40 rokoch planujeme priestory zuslachtit. Tak sa cca pred 5-6 rokmi spravila tlaková injektáž. Nebola to lacná záležitosť. Teraz sme to nechali odsledovať. Mali by sa aplikovať ďalej sanačné omietky. Zatiaľ to drží. Vŕtalo sa do betónu. Takže hlavne dobre premyslieť tie kroky.
Odpovedať
Profilova fotka
@pistikus vždy ma pobaví, keď niekto adresuje vysvetlenie na moju adresu. Budovu som nevidel, riečište nepoznám, ale moje stanovisko je, že postup bol nesprávny. Ak treba po injektáži sanačné omietky, tak je to duplicita, čiže ekonomicky zlé riešenie. Injektáž je na zamedzenie vzlínania, na zemedzenie tlaku sa prakticky nedá dosiahnuť 100% účinok, lebo je nekontrolovateľná, omietka áno, ale tam je náročná kontrola dodržania technológie.
Odpovedať
@jan45 Ja som adresoval len na vasu adresu len nase riesenie mokrych pivnic. Nie ako nejake vysvetlenie. Asi sa bavime o rozlicnych veciach, mozno aj technologiach. Ziadna duplicita. Neodporúča sa použiť sanačné omietky samostatne, bez odstránenia prvotnej príčiny vlhnutia. Samotný sanačný omietkový systém totiž nerieši všetky vlhkostné problémy stavby. Preto by sa mal používať v kombinácii s niektorými ďalšími spôsobmi vlhkostnej sanácie (vrátane injektáže) a s technicky vhodnými stavebnými úpravami. A tento technologicky postup uz riesilo x projektantov, ktori ho odobrili.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?