Je mnozstvo vibracnych dosiek a vibracnych noh, aku zvolit na zhutnenie 1m vysokeho nasypu zo stavebnej sute. Vaha stroja, resp. odstrediva sila? Cim ste hutnili vy? Planujem hutnit kazdych 30cm.
Ak spravne ratam tak napr. standardna vibracna noha (tzv. zaba) ma hutniacu silu 10kN na plochu 0,1m2 co vytvara tlak 100 kPa. @mirom113 to hutnil sice 35kN ale islo o vibracnu dosku, ktora ma vacsiu plochu - cca 0,35m2, to znamena, ze doska vytvarala tlak taktiez okolo 100 kPa. Vibracnou doskou sa Vam podari spravit rovnejsie podlozie. Vacsinou tie dosky sa vyuzivaju uz na "finalne" vrstvy prave kvoli zabezpeceniu roviny. Existuju aj velke vibracne nohy napr. 16 kN, ktore vytvaraju tlak 160 kPa no neviem ci nebude problem si taku zabezpecit :) Osobne si myslim, ze zhutnit podlozie pod podkladny beton postacuje klasickou vibracnou nohou s tym ze to je potrebne robit po vrstvach. Ked si zabezpecite 3-4 ludi, ktori Vam budu zeminu nahadzovat a jedneho s vibracnou nohou pojde to rychlo a budete hutnit aj mozno po 10 cm a to je podla mojho nazoru dostatocne - tiez som to takto robil =D.
Ja som zhutnil cca. 75 cm spatneho nasypu nasledovne:
- prvá vrstva cca. 25 cm bola zem s kamenmi z vykopu - zhutnene vibracnou nohou WACKER BS 60 (hmotnost cca. 70 kg)
- druhá vrstva cca. 20 cm bola sotolina (0-22 mm) - zhutnene vibracnou nohou WACKER BS 60 (hmotnost cca. 70 kg)
- tretia vrstva cca. 25 cm bola strkodrva (0-63 mm) - zhutnene vibracnou nohou (neviem akou - nerobil som ja)
- posledna vrstva cca. 5 cm bolo kamenivo (16-32 mm) - zhutnene vibracnou doskou (neviem akou - nerobil som ja)
Tak nakoniec sme zohnali 520kg vibracnu dosku. Pod dvojgarazou som hutnil na 3x (po 30cm) pod domom na 2x (po 40cm) a nakoniec som cely dom viackrat presiel. Navazka bola stavebna sut, drtena, premiesana so strkom. Na vrch na zarovnanie 5-10cm strku. Dal som na radu skuseneho majstra na zemne prace a som spokojny. Sice bol problem tak narychlo zohnat velku vib. dosku, ale s mensou by sme to robili viac dni po malych vrstvach.