Pozdravujem priatelia.
Chcel Vás požiadať o radu. Aká má byť šírka DT na základové pásy široké 600 a vysoké 700 mm za predpokladu, že základové pásy sú v troch stupňoch, pričom DT budú od 2 do 6tich radoch? Obvodové múry budú z PORFIXU 300 mm široké.
Ďakujem.
Mám, ale rozhodli sme sa pre zmenu. Pôvodne sme mali pozemok vyrovnávať, teda stavať na rovine, pričom DT mali byť v dvoch radách o šírke 300 mm. Neskôr sme sa zhodli, že vyrovnávať nebudeme, aby sme neboli utopení oproti terénu. V podstate mi ide len o to, či šírka 300 mm je v poriadku aj za predpokladu, že v posledných dvoch stupňoch budú DT v 5tich a 6tich radách.
@janulikk no len to treba zaplatit, a to vela stavebnikov nechce a potom to musia riesit za pochodu :-D
Ludia uvedomte si ze dobry projektant Vam na stavbe domu usetri vela eur. Ja som s mojim spokojny, akurat mi poslal projekt na zaklady plotu :-D mne to vychadzalo na 12m3 betonu, po jeho optimalizacii, tam bude len 9m3. Usetrenych viac ako 100e. Na to su projektanti. :-p
@slavic daj 300 a keď to padne tak sorry zmýlil som sa :-)
Alebo daj 400, veď je to z tvojho vrecka. Nechceš sa radšej predsa len poradiť s tým projektantom?
@slavic Pásy 600 x 700 a 6 rád DT-čiek, to budú drahé základy. Oplatí sa radšej spraviť pivnicu. Je to lacnejšie, a vzniknú zadarmo priestory ako garáž, kotolňa, dielňa, pivnica. Pivnica sa dá postaviť tak, aby bola suchá a dostatočne vysoká na chodenie. Steny pivnice môžu byť užšie, pod zemou z betónu, pol metra nad zemou s porfixu. Môžeš stavať z 30 cm DT-čiek, ale treba ich ukladať do malty ako tehly, a potom zaliať. Jednoduchšie a kvalitnejšie sú monolitické betónové steny, lejú sa do posuvého debnenia z dreva, tiež 30 cm. Neviem v akej si fáze, ale aj po získaní stavebného povolenia možno meniť, a zmeny sa zakreslia do výkresu pre kolaudáciu.
@gashtaan si predstav, na zaciatku som si dal zmerat vysky na pozemku, kvoli osadeniu domu cca 30 bodov, teraz som dal robit jednemu zivnostnikovy zaklady na plot, vypocitali sme 12m3 betonu, pre istotu som zavolal projektantovy a on mi urobil rez zakladov plotu a vyslo mu 9m3, podotykam prevysenie viac ako 2 metre. Nebudem sa predsa okradat.
@jankevely a kde to ma podla teba zmysel?
@janulikk nepochopil si iróniu mojej odpovede. Tu možno nejde ani o to akú hrúbku budú mať tvárnice ale aj o to aké iné sily tam budú ešte pôsobiť. A to už je úloha pre statika či tam nebude vodorovné zaťaženie a či to netreba zvlášť vystužiť atď. základy z DT300 unesú aj celý dom ale len vo zvislom smere. A po ďalšie ide o zodpovednosť, hádam sú tu všetci dosť inteligentní aby to pochopili.
Ja mam zaklady z DT30 na vysku 8radov (2 su pod urovnou terenu a 6 ich trci nad terenom). DT su previazane 2x fi8 vodorovne a kazdych 50cm zvislo (tirz fi8). Mam to takto v projekte, mam to ptvrdene statikom. Dalej to neriesim. jediny problem (podla projektanta) mohol nastat pri postupnom hutneni zasypovym materialom (kazdych 30cm). Hutnil som to 2dni, spolu 150ton materialu a vsetko je v pohode. Dnes sa po zaklade (zakladeove pasy + zasypovy material, teda este tam nie je deka) presla tatra s 12T strku.
@slavic V našom prípade spodné zákady do hĺbky 80cm, šírka 50cm a nad úrovňou terénu 3 rady obvodových DT 400, pod nosné priečky DT 300. Koľko ušetríš, ak neurobíš základy poriadne??? Pri 6-tich radách by som nad tým ani neuvažovala.
Kto hovorí o šetrení? Má tu snáď niekto v projekte DT 400 no v záujme ušetriť dáva DT 300 alebo niečo ešte užšie? Ako som už písal, mám tiež 6 rady v poslednom stupni DT 300 a statik ani stav. dozor s tým problém nemal, tak aké šetrenie? Alebo mám dať aj napriek tomu pre istotu DT 400 čo ak náhodou hurikán KATRINA? bubulka722 takže ak mám užšie základy ako ty, nemám poriadne základy? Aké hrubé budeš mať ty obvodové múry, aký veľký dom?
@miroslaw Čo znamená v poslednom stupni DT300? Ak si išiel podľa návrhu statiky v projekte, tak o.k. Ja v podstate nechápem takéto a podobné otázky na MS. Načo sú ľuďom projekty statiky keď majú tieto otázky? Ja som z toho pochopila len potrebu ušetriť tam kde sa šetriť nedá.
V poslednom stupni znamená, že mám základové pásy v troch stupňoch. V prvom stupni mám uložené DT 300 v dvoch radoch v druhom stupni v štyroch radoch a v poslednom stupni v šiestich radoch. To čo je v projekte neznamená, že to tak aj bude v skutočnosti. Veľa vecí sa rieši až pri samotnej výstavbe. Ja som bol na tom podobne. Až pri zameraní stavby sme sa rozhodovali, či budeme postupovať podľa projektu, alebo si to upravíme a dom zdvihneme oproti terénu. Pôvodne som tiež nemal mať šesť radov a tým, že som sa pre tento krok rozhodol, určite som neušetril a ver, keby mi dozor povedal, že nemám dávať DT 300, ale DT 400, tak dám určite DT 400, lebo zas až taký rozdiel v cene medzi DT 300 a DT 400 nie je.