Veľmi pekne prosím o radu skúsených :-)
Mám na pozemku vhodné miesto (asi 30m2) a moja veľká túžba je vypestovať tam krásny, trvalkový kvetinový záhon.
Je mi jasné, že tam bude musieť byť veľa kvietkov a hotové by stáli veľa. Je reálne predpestovať kvietky zo semienka ?
Alebo je to utópia ? Ak by som si ich predpestovala, bude sa im dariť rovnako, ako tým kúpeným v kvetináčiku ? Často čítam, že rastlinkám vypestovaným z kúpených semienok sa nedarí a nie sú vitálne.
pozrite tento web https://www.cerny-biopro.cz/letnickov..., su tam tri základné zmesi, mne sa najviac páči strakonická louka, a na FB si načítajte zahrada u konipáska, je tam presne to, čo asi hľadáte, aj ja sa na takéto kvetné pásy v sade ckystám, pre včely a tak, pekný deň
@ettel ďakujem, to poznám a nie je to to, čo by som chcela. Záhon bude prevažne biely, ako doplnkové farby modrá, fialová a ružovkastá. Chcem tam mať konkrétne kvety, nie náhodný výber :-)
Niečo takéto :
ako ktore, ako kedy
najlepsie je si urobit zoznam, co ma v zahone byt a ist po konkretnych rastlinach, pretoze kazda ma svoje specifika, niektora sa lahko vypestuje zo semien, pri inych je to strata casu a mala sanca, dalsie sa najlepsie mnozia odrezkami, niektore potrebuju roznu podu, inokedy je lepsie zainvestovat do rastlin, ktore vytvoria aspon zakladnu kostru a potom sa hrat so zvysnym priestorom - setri to cas aj nervy
tym zoznamom by som zacal
@karyan tiez som sa pokusala pestovat zo semena, ale je to tak 50 na 50, ze sa to podari. Skor som sla potom cestou vzajomnej vymeny trvaliek - vacsina sa da rozmnozit odrezkami, alebo vypusti nejaky bocny vyhonok a tak som si so susedmi a rodinou povymienala vselijake kvety a tym usetrila hodne penazi. Bylinky a travy sa ujmu uplne v pohode, ibisky, skalnicky tiez. Tak isto tavolniky a rozne podopokryvne druhy sa lahko ujmu. Zo semena som ja vypestovala salviu, oregano, vlcie boby, materinu dusku, astry,zvonceky a floxy - vsetky su stale pekne..
@pp1 Presne takto to mám v pláne :-)
Už dlho hľadám info, ale tých je málo. Nikde sa neviem dopátrať, či sa tá-ktorá rastlinka vypestuje so semienka ľahko, alebo nie. Najjednoduchšie a najlacnejšie mi vychádza, že dám niekomu múdrejšiemu, ako som ja (architekt, záhradník) vypracovať projekt. Ale ani to nebude ideálne, pretože realizácia, výpestky a sadba budú na mne. Čiže znova mi tie info budú chýbať...
Ale aspoň tam plánujem zakomponovať kvietky, ktoré majú približne rovnaké nároky na stanovisko a pôdu. Tak hádam z toho niečo bude :-)
@akvi Tak mne nejaká výmena nehrozí. Rodinu nemám a so susedmi by som si mohla vymieňať akurát tak zemiaky a mrkvu :-)
Ale chcem sa opýtať - tie rastlinky, ktoré sa ti podarilo vypestovať zo semienka, tie si aj predpestovávavala ? Či rovno do záhona ?
@karyan vacsinou som predpestovala v kvetinaci, potom presadila. Ale su druhy, co nemaju radi presadzanie, napr. tie vlcie boby. A samozrejme ibisky a tavolniky som hned pichla tam, kde som ich chcela mat, tak isto travy - tie su ako burina, lahko sa uchytia a rychlo rozrastu.. Inak ja som si aj od cudzich pytala, ked sa mi nieco pacilo, vacsinou mi radi dali, lebo na jar aj tak kazdy pretrhava skalnicky a pod., takze neni problem.
@akvi ďakujem !!! Presne takéto rady potrebujem. Čo sa týka záhrady a rastliniek, som ako nepobozkaná panna. Ale strašne ma to chytilo, mám hádam aj 500m2 okolo domu, tak budem mať čo robiť. Ale veľmi sa na to teším. Najhoršie je, že mám v hlave dokonalú predstavu a niekde v kútiku srdca dúfam, že sa mi to podarí aj zrealizovať :-))) Ibaže by som to chcela hnéééééď !
@karyan hlavne treba myslieť nie len na vzrast rastliniek aby malé neboli v zadu, ale na čas kvitnutia, nech to nemáš krásne tak 2tyzdne... Letničky sú krásne, ale pre mňa i náročné na logistiku. Svoju údržbu pýtajú tiež... Týmto nadšením sme prešli asi všetky amatérske zahradnicky ;-)
@jankazb jasné, už mi to napadlo :-) Letničky asi ee. Aj keď - úplne som sa zbláznila do Hrachora voňavého, chcela by som ho vysadiť okolo celého pozemku (pletivovy plot). Viem, že je to letnička, naštudovala som si všetko o predpestovaní, výsadbe, nárokoch.... Ale zasa mi chýba elementárna info, ktorú som nikde nenašla : Prezimuje? Alebo zomrie? Ja som fakt teľa :-)
@karyan ale coby, hrachor rastie ako divy, nebudes stihat sledovat aj ked ho budes kazdy rok vysievat. Druha vec je, ze sa v pohode vysemeni, takze raz sa tam zabyva a bude. Ale odporhcala by som aj tam nejaku trvalku k nemu pridaf. Taky vlcj bob, ten raz ked sa zabyva, tak rastie a kvitne jak divy
Ak by som teraz zacinal od nuly, tak by som si na zaciatku povedal, ci mi ten priestor, kde chcem dat rastliny, ma fungovat "celorocne", alebo len sezonne. Rastliny posobia tvarom, listom a kvetom. Ak celorocne, tak zmixovat vselico dohromady - siahnut aj po krikoch a ihlicnanoch (zima), cibulovinach (jar), trvalkach a letnickach (leto a jesen). A potom by som sa zamyslel, kolko casu tomu chcem venovat, lebo aj bezudrzbovy zahon si vyzaduje udrzbu. Potom by som hladal na webe alebo casopisoch uz vytvorene zahony a skusil si nejaky z tychto projektov zopakovat.
Isteze je mozne urobit zahon len z trvaliek, "zabetonovat" zem foliami a korou, ale bez letniciek to nie je ono. Nielen z estetickeho, ale aj praktickeho - napriklad dokazu zakryt miesta, kde by sa inak uchytila burina. Pestovanie letniciek nie je nic zlozite, su druhy, ktore sa mimoriadne lahko a bez problemov mnozia semenami a po odkvitnuti vyprodukuju mnozstvo semien pre dalsiu sezonu - namatkovo - cosmeo, aksamietnica, zinnia, nechtík, atd. Vid foto - tu su pouzite zinnie (nizke hybridy + lilliput zinnie) ako okraj uzitkoveho zahonu s pradajkami a tekvicou hokaido.
Mimochodom, prave ten hrachor je trochu narocnejsia letnicka - zimu neprezije, ale vytvori dostatok semien, ktore sa daju zozbierat pre dalsiu sezonu, ale jeho problem je v tom, ze sa potrebuje presuvat, inak povedane, nemal by sa sadit na tom mieste, kde bol rok predtym - podobne ako ked ludia pestuju hrach, nesadia ho na to iste miesto, treba s tym ratat. Obvykle sa predpestuje pocas zimy, vyzaduje si aj specificke tepelne podmienky, profesionali ho davaju do specialnych predlzenych nadobiek, aby vytvoril vhodny korenovy system. Da sa sadit na jar aj priamo do pody, ale so zmiesanymi vysledkami, ma tvrdy obal...
@pp1 vďaka :-) Keď sa na to pozerám z tvojho uhla pohľadu, tak to dáva zmysel, aj logiku - myslím tie letničky. Zrovna som dnes v hlave riešila problém, ako dosiahnuť, aby bol ten záhon pekný, aj čo sa týka "spodku". Neznášam tie rôzne kôry a mulče. Naopak, páčia sa mi záhony s čiernou jemnou hlinou, vtedy vôbec nevadí, keď je ju vidieť. Ale nechať to porásť nízkymi letničkami je krásne ! Ibaže netuším, či prežijú aj pod tými väčšími kvetmi. Napríklad medzi stračonôžkami, náprstníkmi...
P.S. Toho sna o hrachore som sa vzdala.
nam hrachor zafungoval (foto), nieze nie, ale bol posadeny k staremu plotu len ako docasne riesenie, jeho kvitnutie sa da predlzit tym, ze sa strihaju odkvitnute kvety, ktore by isli do semena, takze rastlina vytvara dalsie, ale do leta zahynie a prichadza otazka, co na jeho miesto. Ak sa do neho pustime znovu, tak vyviazat na drotene kuzelovite opory a po odkvitnuti prec s nim a dat na to miesto letnicky.
@karyan inak, v prvom prispevku dala ettel link na web cerny-biopro a to je priam zlata bana na informacie o rastlinach, len sa treba prekliknut cez menu Osiva kvetin a vybrat Pestebni navody, tu je priamy link
https://www.cerny-biopro.cz/blank-xum...
tak podrobne spracovane navody na pestovanie mnozstva rastlin som snad na webe este ani nevidel - lepsie informacie snad ani nemozes dostat
@karyan čokoľvek vymyslis, ver ze pôjdeš ako väčšina nás nadšencov systémom pokus/omyl. Tiež som snívala o tom mat všetko a rýchlo, ale veľa vecí sa navydarilo, veľa zomrelo, veľa bolo treba presadiť.. Ale to nadšenie a radosť z úspechov za to stojí. Sama musíš zistiť koľko času, energie a práce si schopná či ochotná záhrade venovať.
Dávať fóliu či textíliu k trvalkám je obrovská chyba a nezmysel. Trvalky sa potrebujú rozrastať do šírky, vytvárať väčšie trsy, púšťať podzemky... Táto ich prirodzenosť je vo fólii značne obmedzená, navyše fólia/textília utuží pôdu a časom je z nej len utužená mŕtva hmota. Takisto kôra nemá čo pri trvalkách robiť, väčšina kvitnúcich trvaliek neznáša takú kyslú reakciu. Kôra okyseľuje.
Na vzorovej fotke sú stračonôžky, kocúrnik, margeréty, zvončeky... Nič z toho nepotrebuje kyslú pôdu. Najspokojnejšie budú v bežnej - dôkladne odburinenej - pôde s prídavkom kompostu, ten kompost sa potom ideálne rozprestrie každú jar na odburinený záhon po ostrihaní suchých častí. Tým vzniká tá krásna "jemná čierna hlina". Na fotke je spon výsadby volený tak, že jedna rastlina prechádza do druhej a pokryjú celý povrch. Letničky tam netreba - sú volené trvalky rôznych výšok, ako vidno na fotke, aj spodok je rozkvitnutý - výsadba má gradovať smerom dozadu, pri obojstranne prístupnom záhone smerom dostredu. Aby to bolo zaujímavé aj skoro na jar, treba doplniť cibuľoviny, k jesennému efektu sú dobré vysoké rozchodníky, astry, okrasné trávy. Všetko sa strihá až na jar.
@jankazb mám to šťastie, že mám home office, takže si môžem prácu presunúť do včasných ranných hodín a na večer, či noc. Aj tak málo spím. Cez deň mám preto more času. Žijem sama, tak nemusíma ani často upratovať, variť, prať. Skôr mi chýba nejaká zmysluplná činnosť a tá záhrada je ideálna na zaplnenie voľného času. A navyše mi bude prinášať veľkú radosť :-))))
@wegar asi bude problém s tým kompostoim. Nikde v okolí som nenašla, kde sa dá kúpiť vo veľkom. V bežných obchodoch je najväčšie balenie 50 L, to neviem, či mi bude na prvý krát do záhonu stačiť 20 vriec....
ak chces setrit na rastlinach tym, ze sa pustis do ich pestovania zo semien, nerob si zbytocne vydavky tym, ze si kupis 20 vriec kompostu, co je takych dobrych 140-150 eur :-). Toto je jedna z ciest:
1. zacat si vytvarat vlastny kompost, staci najskor aj niekde na nejakej kope, bez kompostera - akym sposobom, informacii je na webe hromada, ten potom pouzit na mieste buduceho zahonu, aj keby este nebol celkom rozlozeny
2. zvysky odkvitnutych rastlin, tam, kde rastu, postrihat (aby sa rychlejsie rozlozili) a nechat ich namieste alebo rozhadzat po buducom zahone, ak tam este nic nie je, mozu sluzit zatial ako mulc, pode prospieva, ked sa do nej vrati to, co sa na nej narodilo
3. cielene "zelene" hnojenie - je viacero rastlin, ktore sa na to pouzivaju, odporucam faceliu vraticolistu, je pekna ako rastlina, rychlo rastie, ked vyrastie, tak sa da nalamat aj rukou, pokryje podu, ktora by inak zostala napospas burine - jednoducho, zobrat semena facelie a volne rukou ich rozsypat po budcom zahone
4. na jesen a na zimu pouzit hnoj, je k dispozicii aj vo forme granul v obchodoch
Toto vsetko dokaze vylepsit podu a pripravit ju pocas zimy na sezonu
5. nemusis mat hned pripravenu celu podu pre zahon, pri sadeni novych rastlin bude treba vykopat pre ne dostatocny priestor a tam dat bud zahradny substrat, alebo zmiesat hlinu s kompostom (pozor, nesadit do cisteho kompostu, co moze byt prilis silne pre korienky rastliny) - a na to staci jedno, dve vrecia. Cize, sadit do substratu alebo do hliny zmiesanej s kompostom redukuje nutnost mat tip-top celu podu, tu potom postupne vylspsuje a davas/vracias do nej ziviny v dalsich obdobiach. Rastliny si sami najdu svoj zivotny priestor a usidlia sa tam.
a este k tym peknym obrazkom - nie je zase az take jednoduche urobit zahon, kde su kontinualne kvitnuce trvalky, napriklad take zvonky uz maju to najlepsie za sebou a prave letnickami je mozne dofarbit a ozivit zahon
@pp1 Vďaka :-) Lenže- celý náš pozemok po dostavbe domu nebol nikdy skultivovaný (veľa, veľa dôvodov). Kúpili sme ornú pôdu 1000 m2, z ktorej sa pred stavbou stiahla ornica a tak to aj zostalo. Pôda na pozemku je totálne zaburinená, sem tam nejaká biedna trávička, jamy a hrboly. Keďže by som takú plochu nikdy sama nezvládla (manžel v apríli zomrel a deti nežijú na SVK), dohodla som sa so záhradníckou firmou. Boli to tu minulý týždeň vystriekať a potom sa to bude frézovať a siať trávnik. Preto sa zatiaľ budem venovať iba tomu jednému väčšiemu záhonu, ten zvládnem sama. Bude to do hĺbky vlastne preorané a preosiate, zbavené najhoršej buriny, tak si myslím, že tam už ľahko zakomponujem hlinu a kompost. Mám teda predstavu, že by som na jar mohla sadiť a siať :-) Či?
pokojne uz aj pocas jesene, prave teraz zasielkove spolocnosti rozosielaju jesenne katalogy (a maju ich aj na webe), a tie su dobrym voditkom na to, aby si clovke pozrel, co sa da sadit a obvykle aj sadieva na jesen. Plati tiez, co som pisal vyssie, ze to nie je treba prehanat s kupovanym kompostom.