Diskusiu odoberájú 2 ľudia

Trvalkový záhon

Ahojte strecháči. Na veľkej časti našej záhrady (cca12x3metre) sa chystáme založiť trvalkový záhon. Na tomto mieste už máme zasadené 2 arónie, figu, 4 vzpriamene rastúce ruže, 2 muchovníky a 2 stromcekové ríbezle. Bola by som rada, aby ostali súčasťou záhonu, na ktorý chcem vysadiť levandule, kocúrniky, šalvie, ozdobné cesnaku a iné, aj vysoké trvalky. Zaujíma ma váš názor ohľadne mulčovacej fólie a následne kôry(alebo bez fólie). Rada sa venujem záhrade, ale na takom kuse zeme by bolo trhanie rastúcej buriny otročinou. Tak treba fóliu, alebo stačí iba kôra? Ďakujem za Vaše názory.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papena:

Ahojte strecháči. Na veľkej časti našej záhrady (…
@papena fóliu daj. A kôru si zožeň trochu kvalitnejšiu (väčšie kusy), lebo tie obyčajné najlacnejšie sa za rok rozpadnú na "rašelinu" - čo si pochvaluje práve burina, ktorú nechceš.. ,)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

@papena fóliu daj. A kôru si zožeň trochu kvalitn…
@gadefox ooo ozval sa odbornik 😀. @papena folia urcite nie je vhodna do zahrady k rastlinam. Ked si pred sadenim precistis od buriny, a zahon sa ti rozrastie, tak tej buriny tam nebude vela. Obcas sa tam nieco vyskytne ale s tym si rychlo poradis. Ked ten zahon spravne vyplnis, tak tej burine ani nedas sancu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wivik:

@gadefox ooo ozval sa odbornik 😀. @papena folia …
@wivik nepoznám nikoho, kto by nedával fóliu. Tu pred panelákom pani tiež dala fóliu, prečo asi(?). Teraz tu stavajú električkovú trať - všade dávajú pod kríky a trválky fóliu a na to kôru.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

@wivik nepoznám nikoho, kto by nedával fóliu. Tu …
@gadefox to ze to robi tvoje okolie neznamena ze je to spravne. https://www.bielikova.com/blog/mulcov... Ale kazdy nech si robi vo svojej zahrade ako chce. My sme kupili zahradu kde sa roky udrziavala len obcasnym kosenim ked uz susedia pindali. Takze sme tam mali vsetko. Vycistila som od buriny, od vsetkych korienkov, a ked sa rastliny rozrstli tak uz nedali sancu burine. A to nemam este zamulcovane.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wivik:

@gadefox to ze to robi tvoje okolie neznamena ze …
@wivik jasné, všetci to robia nesprávne, len ty si lietadlo. A evidentne nechceš, aby si každý robil na svojej záhrade ako chce, keďže máš potrebu robiť si posmešky z ľudí, ktorí používajú fóliu - mám na mysli to zbytočné "óóó ozval sa odborník, xixi". Veď napíš svoju osobnú skúsenosť (je na nezaplatenie) a rešpektuj moju (a nie len moju) osobnú skúsenosť..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

@wivik jasné, všetci to robia nesprávne, len ty s…
@gadefox pozri moje albumy, ani centimeter fólie.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokud jde o mě, nikdy bych do své zahrady folii do záhonů nepoužila - máme spoustu záhonů a spoustu jich ještě bude. Pokud se půda správně připraví, není potom tolik práce s platím. Pod folii půda "nežije", tvoří se plísně, rostliny se nemohou rozrůstat... Další věc, k šalvějím, levandulí a suchomilným trvalkám všeobecně není kůra vhodná, k nim se hodí štěrk. A poslední věc, pokud máte v záhonu jedle keře, nezapomeňte na přístup k nim, ať si potom po trvalkách nešlapete 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od gadefox:

@wivik nepoznám nikoho, kto by nedával fóliu. Tu …
@gadefox Já zase neznám nikoho, kdo by měl svou zahradu rád a dal si do záhonů folii... zahradě a zahradám se věnuji hodně, takže mám nějaké povědomí a naopak znám spoustu lidí, kteří po letech tu folii že záhonů rvali pryč... ale každý ať si dělá jak uzná za vhodné...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od qeszi_sk:

@gadefox Já zase neznám nikoho, kdo by měl svou z…
@qeszi_sk mm-hmm, ak niekto použije fóliu, NEMÁ podľa teba (a ostatných vzhľadom na lajky) svoju záhradu rád - tým sa vysvetlilo všetko. Obávam sa, že toto vláklo ovládli emócie/pocity a nejaký kult ezotericky ladených šamaniek.
Odpovedať
Je rozdiel medzi "burinou" a burinou. My máme na severnej strane pole, takže nám opakovanie vietor posiela nové semienka pýru, bodliakov, púpavy (tá by ani tak nevadila) ap. Treba si uvedomiť, že divoké trávy/burina je posledné štádium vývoja rastlín a životný cyklus má o niekoľko rádov kratší ako napr. vývojovo staršie stromy. Na prežitie potrebuje naprosté minimum - burine sa darí aj v špáre zo zámkovej dlažby s trochou piesku na rozdiel od takej jablone. Proti zničeniu sa chráni hlbokým koreným systémom. Pri preseknutí rýlom začne okamžite rašiť nové výhonky, takže "vyčistila som od buriny, od všetkých korienkov" je nereálny sen. Je rozdiel, ak je pozemok niekde v strede intravilánu a je obklopený záhradami, o ktoré sa majitelia pravideľne starajú a novostavbami obklopenými "divokou prírodou" (pole). Použitie fólie nie je etický zločin! Fólia nie je žiaden Roundup. Je možné ju kedykoľvek odstrániť, ak sa majiteľovi novostavby podarí vybojovať prevahu nad burinou. Fóliu používa ten, kto nechce byť rukojemníkom svojej záhrady - s láskou k prírode to nemá nič spoločné. Fóliu používajú bežne a často záhradníci, ktorí sa živia tvorbou okrasných záhrad..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papena:

Ahojte strecháči. Na veľkej časti našej záhrady (…
@papena budem sa opakovať, ale pozrite si instagram zijte ve sve zahrade, ytb kanál flera tv, tam nájdete kopu inšpirácie, a aj odpoveď na to, rpečo nedávať fóliu a ako nebiť otrokom záhrady.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od janka_266:

@papena budem sa opakovať, ale pozrite si instagr…
@janka_266 omg nebyť :D:D a prečo :D
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od papena:

Ahojte strecháči. Na veľkej časti našej záhrady (…
@papena v ziadnom pripade foliu. Ja som vysadzala trvalky do prekopaneho travnika. Nastlali sme dve tri vrstvy kartonu, poliali, vyrobili diery, zasadili rastliny a potom zasypali 10 cm kory. Po roku bol karton zotlety a burina nerastla. Koru sme potom dosypali kazde 2 roky a teraz uz je vysadba zapojena, tak ani nedosypame. Dalsi zahon som vysadzala tiez do travnika, ale to som investovala do rozlozitelnej mulcovacej tkaniny (konopna, ci ak bola). Rovnaky postup, diery v tkanine a 10 cm kory pre zaciatok. Prvy zahon ma uz asi 10 rokov, rastie tam to comu sa tam paci, piate cez deviate, trvalky aj ruze a mensie kricky, zasadenych je tam asi 250 cinuli roznych jarnych cibulovin. Obcas z neho vytiahnem nejaku burinu co sa uchytila, inac len na jar trvalky ostriham, od jari do jesene odstranujem odkvitnute kvety a vo velkych horucavach raz za tyzden do nich postavim na hodinu postrekovac.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

Je rozdiel medzi "burinou" a burinou. My máme na …
@gadefox ja mam skusenost, ze prave profesionalni zahradnici uz od nej upustaju, ale, samozrejme, ak si ju tam majitel praje, tak ju tam daju
Odpovedať
Ďakujem, rozhodla som sa, že fóliu nedám. Prikryjem to kôrou, nech sa mi to časom poriadne zahustí.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od papena:

Ahojte strecháči. Na veľkej časti našej záhrady (…
@papena ahoj, urob presny opak, co ti poradil gadefox. Som zahradny architekt, ktory realizuje trvalkove zahony vyse 10 rokov. Nepouzivam foliu, klienti sa zatial nestayovali. Folia rastlinam skracuje životnosť, nedochadza k výmene vzduchu. koru použi čo najjednoduchšiu, časom sa ti rozpadne na humus, ale to rastlinkam prospeje, po par rokoch len doplnis trochu kory. Trvalky vyplnia zahon a burina už nebude rast, ale rob hustu vysadbu 5-7 trvaliek na stvorcovy meter. Suchomilnym trvalkam ako kocurnik či levandula viac prospieva mulčovať štrkom, nemaju radi vlhkosť pri stonkach. Ak chce mulčovať korou, použi viac trvaliek ktore rastu prirodzene na okraji lesa (da sa zistiť). Zavysi od svetelnych požiadaviek stanoviska
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

Je rozdiel medzi "burinou" a burinou. My máme na …
@gadefox zahradkarcim uz nejaky tan rok. Teda od utleho detstva, ked sa sadila zelenina od plota po plot az do fyzy, ked mam zahradu ako relax. Presle som roznymi fazami, ked si zoberieme poslednych 30 rokov, kedy je zahrada viac ci menej na mne, tak sa povazujem za slusne informovaneho amatera. Aj ja som pred nejakym casom podlahla osialu "bezudrzbobovej zahrady" s mulcovacou textiliou. Ako nadsene som ju pouzila s rovnakym nadsenim a vasnou som ju po troch rokoch likvidovala (a to som ju mala len pod jahodami). Ziadnej naviatej burine textilia nezabranila zakorenit zvrchu. Uspesne v nej zakorenili za dvojtyzdnovu dovolenku aj jahodove poplazy. Ked som ju pracne po kuskoch odstranila, zistila som, ze to co je pod nou uz nie je poda, len zbity beton takmer bez zivota. Poucena so svojich chyb pouzivam ciernu textiliu, ale len na jednu sezonu, na miesta, kde chcem zlikvidovat vytvalu burinu a viem, ze tam v buducnsti budem sadit. Teraz pouzivam ciernu textili len ako podklad pod tekvice, pretoze tam je tazke cez sezonu burinu likidovat. Dnes je tolko biologicky odburatelnych moznosti ako obmedzit rast burin, ze naozaj nikto nemusi do svoje zahrady pchat plasty, ktore sa sice casom rozpadnu ale v pode ostanu tak ci tak, a na veky. Takze zodpovedne prehlasujem, ze ten kto da netkanu textiliu ako trvaly mulc nie, ze nema rad svoju zahradu, ale nepocina si rozumne. Pouzivanie netkanych textilii vo verejnej zeleni nebudem radsej nebudem dlho rozoberat, pretoze tam ide hlavne stlacit cenu realizacie na minimum a ta hnusna plachtova plachta je radovo lacnejsia ako biologicky odburatelne textilie, takze povazovat to za nasledovaniahodny priklad je kratkozrake. Vsak aj v Kosiciach pri rekonstrukcii elektrickovej trate cena rozhodla a miesto rozchodnikovych kobercov jazdia elektricky po kolajniciach oblozenych umelym travnikom. Zelene to je, sice to vyzera po tych rokoch este otrasnejsie ako hned po realizacii, ale hlavne sa usetrilo. Asi tak ako sa usetri na elektrickove trati do Petrzalky, ak ju oblozia tou ciernou handrou a na nu nasypu koru. Vsak dokoncit sa musi a koho zaujima ako to bude o pat rokov vyzerat, vsak?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zita19:

@gadefox zahradkarcim uz nejaky tan rok. Teda od …
@zita19 "zbity beton takmer >>bez zivota<<" je tvoj subjektívny pocit založený na silných emóciach. Pochybujem, že si zobrala vzorku pôdy a skúmala ju pod mikroskopom. A že tam nerastie žiadna tráva, burina ap(?) resp. že to pôsobí(!) akoby to bolo bez života(?) - veď to je práve cieľ, že.. Hodnotím pozitívne, že si aspoň férová a dobrovoľne si sa priznala, že textiliu používaš ako dočasné riešenie "na miesta, kde chceš zlikvidovať vytvalú burinu" - btw. presne ako v prípade autorky dotazu. Nikde som nepísal, že textília musí byť použitá na večne časy a nikdy inak (to platilo iba pre komunizmus). Každý rok treba zväčšiť otvory pre rastliny podľa toho ako sa rozrastajú - aj tým tvaruješ trvalkový záhon. Burina sa zakorení zvrchu v prípade najlacnejšej kôry, ktorá sa rýchlo rozpadne na rašelinu a de facto slúži ako ideálny substrát pre zakorenenie buriny. Pár krát sa mi podarilo kúpiť kôru, ktorá bola po dovezení domov rozpadnutá na polo rašelinu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od priam:

@papena ahoj, urob presny opak, co ti poradil gad…
@priam nie si ty náhodou kolega Bielikovej? Tá lama tvrdí, že "mulčovacia textília je pomalá smrť pre rastliny". Pre istotu som ten clickbait neotvoril, aby som sa nenakazil.. Bože tá postfaktická doba.. založená na silných emóciach. Smrť! Vraždíš rastliny! Krabicové mlieko je jed! Biela múka ťa pomaly zabíja! Džízs.. ___ O absencii výmeny vzduchu môže napísať len niekto, kto nemá poňatie o fyziológii rastlín - zdá sa, že k tebe ešte nedorazila informácia, že rastliny dýchajú listami. https://www.spolupozaskolu.sk/ako-dyc... Apropos, textília má aj tú výhodu, že udržiava vlhkosť, čo je prospešné hlavne v lete..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gadefox:

@zita19 "zbity beton takmer >>bez zivota<<" je tv…
@gadefox prosim Ta, vysvetli mi ako odstranis textiliu z trvalkoveho zahona po niekolkych rokoch? Uz si to niekedy skusal? Lebo ja oano a preto hovorim, ze tade cesta nevedie. A kora? Kora sa ma rozpadat a obohacovat podu, to je jej uloha. Ked mas dostatocne zamulcovane, teda vrstva aspon 5 cm, tak aj naviatu burinu bez problemov odstranis, aj vlahu udrziava v pode a nemusis pod n nic davat ak mas dobre pripraveny pozemok. Ja nie som otrok svojej zahrady, preto pouzivam pod koru rozlozitelne materialy a mulcujem vsetkym cim sa da. Pokosenou travou pocinajuc, cez stiepku z vlastneho dreveneho odpadu zo zahrady, cez vyzrety kompost az po popadane listie na jesen. V boji s burinou plati jedno: Vojnu este nikto nevyhral, ti uspesni zaznamenali drobne vitazstva. Ti sikovnejsi a rozumnejsi jej rast vedia obmedzit aj bez toho aby siahali k chamii alebo plastom, ktore len zhosuju podu. Jo a ten obrazok z reklamy na mulcovaciu textiliu? To je nazorny priklad na to ako sa to robit nema. A ano, aj rastliny potrebuju vzduch v pode, aj mikroorganizmi v pode potrebuju vzduch, pretoze tie su bud aerobne, ie vzduch potrebuju, su to drobne bezstavovce, ktore potrebuju dychat vzdusny kyslik ale aj niektore bakterie a anaerobne, ktore vzduch nepotrebuju. Okrem toho vzduchove medzery v pode znizuju kapilarnu vzlinavst, teda vzlinanie vody z hlbsich vrstiev k povrchu. Zbita poda pod textiliou ma vyrazne ine mikrobialne zlozenie, neobsahuje humus, ktorym sa zivia mikroorganizmy, neobsahuje zvysky rastlin, ktore mikroorganizmy rozkladaju do formy priatelnej korenmi rastlin a aj korene vacsiny rastlin potrebuju vzduch okolo korenov, pretoze ten umoznuje aby okolo korenov zili spriatelene mikroorganimźmy, ktore im pripravuju ziviny do prijatelnej formy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?