Ahojte, mam zahradu s chatou vybudovanu na kopci, pred chatou mam kopanu studnu o hlbke 7 metrov vodny stlpec 1m, v roku 2000 bola vykopana a nikdy nebol problem s vodou, pred tyzdnom si sused nadomnou dal vyvrtat studnu ( este som s nim nebol tak neviem ako je hlboka ani dalsie info o nej) a tym som prisiel o vodu. Teraz mam hladinu 10cm voda tam stoji, uz ziadna nepriteka. Co sa mohlo stat? Co mam teraz robit? Viete mi poradit co v takejto situacii?
Vdaka
@kuukoo1 Vôbec nie je isté, že je to kvôli susedovi. Neverím, že odoberá toľko vody, že by v celom okolí tak dramaticky klesla spodná voda. Skôr ide asi o prechodné zníženie hladiny spodnej vody - veď pokles o 90 cm nie je nič nezvyčajné (najmä teraz - dlho bolo málo zrážok).
A keby aj odoberal vodu - ako napísali hore - ak ju má legálne, tak s pribúdajúcim množstvom studní bude situácia len horšia.
Môžeš si studňu prehĺbiť o nejaký ten 1-2 metre, alebo si urob aj ty vŕtanú studňu do hĺbky 15 metrov a budeš mať vodnú hladinu aj 8 metrov.
@kuukoo1 mam dom v oblasti kde je strkove lozko plne vody, kde clovek zakopne tam je voda. Kolise podla toho ake su zrazky a ako sa zavlazuje na poliach, ale voda tam v zasade vzdy je. Mam vsak znamych ktori maju chatu v identickych podmienkach ako ty - kopec, chatova osada. Ono v tych kopcoch kopat to je ina alchymia ako tu u mna na rovine kde mam vodu 3 metre pod nohami. Konkretne u tych znamych, tam treba trafit "žilu", proste strbinu medzi skalami v ktorej ta voda je. Ano, pripady kde niekto mal vodu a zrazu o nu prisiel po tom ako si sused vykopal, sa stali aj tam. Nemusi sa vsak nevyhnutne stat, ze by sused vsetku vodu vytiahol. Taktiez moze ist aj o neodborne urobenu studnu, kde sa podarilo prevrtat prilis hlboko a voda zo zily ktora pritekala do vasej studne, sa prepadne o par metrov hlbsie. V spominanej chatovej osade je situacia taka zla, ze v okoli su kvoli vyrubu stromov vyschnute pramene, potok ktory tiekol celorocne je uz v maji - juni vyschnuty a odhady profika na vrtanie studne su tak sialene, ze pri tych hlbkach (pricom ani v 30+ metroch nevie garantovat vodu) a financnych nakladoch dava vacsi zmysel zakopat poriadnu nadrz a zbierat dazdovej vody kolko sa len da.
@chrobak7
Studnu kopal predchadzajuci majitel, je oblznikoveho tvaru vybetonovana a na dne narazili na velky balvan ktory nemohli rozbit a voda tam tak silno pritekala ze to uz dalej nekopali, kedze ju nedokazali vacerpavat. Chatu mam rok a minule leto som aj bazen s nou napustal a nebol problem. Jedine vysvetlenie je sused ktory mi pravdepodobne prerusil pramen alebo nieco podobne. Predpokladam ze legalne to tam nema nikto, je to chatova oblast. Prechodne znizenie hladiny to si nemyslim, kedze je po zime a spodnej vody by malo byt vsade dost.
@kuukoo1 Nie je to len prechodné ročné obdobie... V posledných rokoch hladiny spodných vôd neustále klesajú, voda v prírode sa tratí... Poznám lokality, kde nikdy nebol problém s vodou a zrazu vody klesli o 2 - 3 metre.
To akože sa sa pýtaš na riešenie situácie, že máš nelegálnu studňu v ktorej bola vždy voda a sused si vykopal nelegálnu studňu tiež a asi kvôli tomu ty vo svojej studni vodu teraz nemáš, že čo s tým máš akože robiť? No legálne asi nič.
Nelegálne? Presvedč ho aby svoju studňu zasypal 🙂 Alebo skús vykopať novú niekde inde. Akú odpoveď čakáš?
Môže byť, že sused studňu čistí, tak ju často vyčerpá do nuly a tým stiahol vodu z okolia(slabý prítok vody). Počkal by som kým sa situácia nestabilizuje, príp. oslovil suseda aký silný má prítok, vodný stĺpec, ako rýchlo sa mu naplní. V kopcoch to bývajú žili s vodou tenké ako prst a meter vedľa je sucho.
Vonkoncom je jedno, či je susedova studna legalna. Ak by boli obe studne legalne, tak aj tak by si nikto nepomohol, pretože sused nemôže za to, že iny sused nema vodu. Jednak sa to ťažko dokazuje, ale aj keby sa to dokazalo, tak to, že jeden sused mal studnu skôr, neznamená, že druhý sused si nemôže nikdy spraviť studňu. Ak by aj sused mal studňu nelegálne, tak to v realite nič neznamená. Jednak kvôli tomu, že na Slovensku sa nelegálne stavby z princípu neodstraňujú a legalizujú, ale najmä preto, že to, že je tá stavba nelegálna nemá vplyv na to, že nemáš vodu. Ergo, aj keby jeho studňa legálna bola, tak by si vodu nemal.
Riešenie je len to, že si necháš studňu prehĺbiť. Tak, ako to robia úplne všetci, ak im prestane ísť v studni voda. Nikto vtedy neskúma, koľko susedov si dalo naokolo spraviť studňu a nehádže im to za vinu.
Ak si so susedom za dobre, tak mu povedz, čo sa ti stalo a možno bude ochotný ti poskytnúť vodu zo svojej studne za malú odplatu.
@peter0 Ak by boli obe studne legalne tak obe maju hydrogeologicky prieskum a testovacim vrtom by zistovali aj vydatnost pramena. Ten co by si nechal robit vrt ako druhy by mal prehlad o vysledkoch prveho kedze data su pristupne, takze by vedel daleko lepsie posudit moznost ovplyvnenia novou stavbou tu predchadzajucu. Do podmienok by hydrogeolog nasledne jasne napisal aky max prietok moze potom danou studnou odoberat.
Kamo vodu ti vrati len vyvrtanie tvojej studne podstatne hlbsie nez ju mas teraz. Zacni kukat po okoli kto vrta studne a za kolko. Myslim ze to je jedina pomoc. Tu ti nikto vodu do studne nevrati.
@klimover v realite poznáš niekoho, kto robil reálne dva rôzne vrty? Ja poznám niekoľko ľudí v okolí, čo si dávali robiť studňu legálne a vždy bol ten prieskumný vrt zároveň aj ten finálny.
Spravil sa hydrogeologický priesku, zistilo sa, že studňa má dostatočný prítok vody a studňa je teda dobre spravená. Koľko susedov by podľa teba mal obehať daný človek, aby zistil, že nikomu v okolí nepoklesla hladina vody? Žiadneho. Tým to končí. Ak sused ušetrí tým, že si spraví studňu o pár metrov plytšiu, tak to je jeho problém, nie problém celého jeho okolia. Ak by bola studňa robená tzv. legálne, ničomu z tohto by sa prakticky nepredišlo. Aj keď samozrejme tí, čo sa snažia poskytovať služby s tým súvisiace, budú tvrdiť opak. Ale len do doby, kedy od nich budeš chcieť paprie, že ti garantujú to, čo ti tvrdia.
@peter0 ano prieskumny zvacsa ostane aj finalnym, ale preco by aj nemohol? Neexistuje podmienka ze prieskumny vrt nemoze byt zaroven finalnym. To ze ludia zneuzivali fakt ze prieskumny vrt nepodlieha ani ohlasovacej povinnosti a tak svoje "prieskumne vrty" pouzivaju ako finalne je ich problem. Z prieskumneho samozrejme nemozes odoberat vodu, ale nik ti nezakaze dalej pokracovat v ziskani stavebneho povolenia vodnej stavby - studne a nasledne ti uz nik nebrani naplno ho vyuzivat.
Typek co ho robil mne mi ukazal mapu vrtov v okoli, povedal ze zjavne tu nikoho netrapi ci ma zdroj vody legalne alebo nie a venoval sa dalej robote. Kedze si ale data vie pozriet, tak ak by to boli susedia verim, ze by vedel nastavit parametre tak, aby neposkodil ziadnu stranu.
Preco by mal obiehat susedov? Teoreticky by predsa malo platit, ze ak splnis podmienky ktore ti do vysledkov prieskumu napisu, nemalo by dojst k ovplyvneniu susednych objektov.
Ak nie, tebe nic nezmozu, lebo si splnil len to, co ti bolo odporucane profesionalom v danej oblasti spravit.
Kym si kopes nacierno tvoj problem (mozno ti este daju pokutu za nelegalnu vodnu stavbu)
Zdravím, nemyslím ze by vám sused stiahol vodu (koniec koncov sa to dá zistiť pomocou geofyziky), skôr je to pokles hladiny spodných vôd. Ak chcete vedieť či má zmysel prehlbovať studňu a o koľko metrov, či skôr novú, dajte vedieť, viem vám s tým pomôcť.