Štepenie do divokého podpníka - skúsenosti

Chcel by som poprosiť o radu od nejakého skúseného záhradníka. Mám na pozemku obrovskú čerešnu, mirabelku, menšie divoké čerešne ktoré majú onicom malé plody a aj divoké slivky. Zaujala ma minule na nete fotka že do takého podpnika sa dá navrublovat nejaká užitočnejšia drevina. Má s tým niekto skúsenosť? Prípadne dala by sa napríklad do divokej čerešňe navrublovat napríklad okrasná vŕba? Magnólia alebo niečo čo by skrášlili daný priestor?
Odpovedať
v prvom rade musis vrublovat rovnaky, pripadne pribuzny rastlinny druh. Do ceresne uslachtilu ceresnu, visnu. Do mirabelky slivky, ringloty, marhule. Na cersnu vrbu nenastepis. Ani magnolium dokonca ani jablon. Co sa tyka tej obrovskej ceresne, tak ju mozes uplne v pohode zakratit na primeranu vysku. Rezat treba v lete, po zbere urody (alebo mozes oberat s pilkou) postupne niekolko rokov za sebou, tak aby si naraz orezal asi 1/3 stromu. Do divych ceresni sa da naockovat akakolvek uslachtila odroda ceresni alebo visni, ale na ceresni vtacnici budes mat za par rokov obrovske stromy, treba ich udrziavat v primeranej velkosti pravidelnym rezom. To iste, na mirabelku mozes nastepist slivky Ked si to este nerobil, najdi si v okoli nejakeho zahradkarskeho nadsenca, ktory to pre teba spravi spravnym sposobom a v spravnom case. Alebo tie stromy vytni a zasad tam ovocne stromy zo skolky, kde su overene podpniky a nastepene odrody. Vrbu a magnoliu si kup v zahradnom centre
Odpovedať
Tuším prvý krát čo som na modrej streche dostal odpoveď k veci. 😂😂🙌👌
Odpovedať
@kamenozrut Ak si kúpil nejaký pozemok po starousadlíkoch v dedine alebo zdedil, tak sa o tie stromy postaraj a daj im ešte čas, ak ti vyslovene nezavadzajú alebo nie sú choré. V každom prípade odporúčam vysadiť aj nové odrody, nech máš čoskoro úrodu aj z nových. Dosť podstatné je akú máš veľkú záhradu a aké bude jej využitie – prevažne okrasná alebo úžitková. To už si musíš ty zvážiť. Ja som len chcel, že niektoré aj divé višne napríklad sú síce malé, niektoré vyzerajú nevábne až scvrknuto, ale poznám zopár takých v okolí, ktoré majú veľmi špecifickú chuť aj tá dužina je taká zvláštna...dlho vydržia na strome a zachovávajú si tú ich originálnu chuť. Výborné do koláča, prípadne do vína či likéru alebo usušiť na zimu. Podobnú skúsenosť mám aj s jednou divokou červenou slivkou, ktorá chutí ako moja marhuľobroskyňa, ktorú som nasadil. Takže aj keď majú malé plody nemusíš ich ešte odsúdiť na zánik. Ale poznám aj také divoké slivky, ktoré by som na záhrade nechcel. A vŕba alebo magnólia naštepená v čerešni...to som tiež nevidel, ale možno z teba bude nový mičurín :-)
Odpovedať
@kamenozrut kostkovina do kostkoviny, jadrovina do jadroviny. To na prvej fotke aj druhej nieje vrublovanie, ale prasacina. Vrublovanie sa nerobi do podpnika/pnika, ale do hlavných vetiev. Ale možno rusom to tam na Sibiry vyrasi...
Odpovedať
@megdesign Keď si pozrieš video k tomu, tak to robí celkom pekne a malo by sa to ujať. https://www.youtube.com/watch?v=P2n-J... To možno len tá fotka s tými pomocnými klínami to skresľovala. Nemyslím si, že spílil celý strom a potom vrúbľoval do pňa. Ale to na druhej foto neviem čo je za spôsob, možno prasačina, možno nejaká vysoká škola štepenia, vrúbľovania.
Odpovedať
@kamenozrut V každom prípade vrúbľovať do divej čerešne nejakú ušľachtilú odrodu asi nie je dobrý nápad. Buď plody majú nejakú hodnotu alebo treba dať taký strom preč, inak môže vraj aj opeľovaním znehodnotiť príbuznú odrodu vo svojej blízkosti. Ale vo veľkej záhrade môžu nájsť význam aj kríky divých sliviek ak sú niekde na jej okraji a poskytujú trebárs útočisko a potravu vtákom a pod.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?