Odľahčenie ilovitej pôdy

Dobrý deň, na pozemku kde si chcem zriadiť záhradu na pestovanie zeleniny mám dosť ťažkú ilovitu zem . Ako ju môžem čo najlepšie "odľahčiť" ? Čítal som že je dobre primiešať piesok . Len neviem aký ..v blízkych štrkopieskoch majú maltovy a šaštín . Potom by som primiešal ešte hnojivo, zmerali ph, pridal vápno. Je do dobrý postup ? Len neviem čo s tym pieskom. Ďakujem za rady.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekm123:

Dobrý deň, na pozemku kde si chcem zriadiť záhrad…
@marekm123 nasadiť zelené hnojivo (horčica, vika, hrach,...) následne zapracovať do pôdy.
Odpovedať
Profilova fotka
kompost, raselina, klasicke hnojenie, plus zelene hnojenie. Takuto podu mam aj ja, samotny piesok nepomaha. Primiesany k vyssie spominanym veciam ano. Co ma este zaujalo z permakultury - orezy zo stromov zakopat do zemnej ryhy hlbokej cca 60cm. Ak nechces riesit nic z vyssie spomenuteho, tak mozem zriadit vyvysene zahony. S tymi je podla mna viac roboty, ale obrabanie je potom pohodlnejsie. Nasypes do toho kompostu a zeminy ako keby si sypal aj do normalnej zeme a casom ako sada ta spodna zakladna vrstva, musis dosypat dalsie zeminy
Odpovedať
Priprav sa na to, ze roky budes pridavat humus v akejkolvek podobe. Ked to dobre rozplanujes, o 20 rokov to uz zacne byt poznat (ano, mame 50 rokov zahradu na kosickych iloch a sme uz druha generacia, ktore zahradu krmi kompostom, humusom, zelenym hnojenim a uz sa to zacina podobat na dobru ornicu)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, piesok ti moze sposobit ze ta zem bude ako beton. Dve moznosti, bud vyvysene zahony alebo odnaska neviem kolko cm do hlbky zeme a donaska ornice. Pridavanie, kompostovanie a hnojenie je na roky rokuce. To co tam pridas, ani nespoznas ze si to tam dal. Mam to tiez, na jesen idem pridat dalsie zahony.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekm123:

Dobrý deň, na pozemku kde si chcem zriadiť záhrad…
@marekm123 ako pise sissik vyssie : kompost, raselina, klasicke hnojenie, plus zelene hnojenie. drzim palce
Odpovedať
Profilova fotka
ja robim 10 rokov a veru este to nie je velmi poznat. Potesim ta, ze sa dari rajcinam, paprikam, cuketam, baklazanom, cibuli, salatu, cvikli. Mam problem s korenovou zeleninou, aj kalerabom aj redkovkami. Stromy tu bud nejake boli, tym sa dari a nove som kupila na strednom podpniku, lebo ze znesu tazsiu podu. Dari sa napr. aj fige, ta ma radsej vapenatu podu. Zavisi to samozrejme od orientacie a dalsich podmienok, ale pestovat sa da aj na takejto pode.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekm123:

Dobrý deň, na pozemku kde si chcem zriadiť záhrad…
@marekm123 máš 3 možnosti, 1. naviesť kvalitnú ornicu ak sa niekde blízo stavia a nebude ju potrebovať, budeš mať pôdu pripravenú ihned na sadenie zeleniny, 2. nechať tak a mať len trávnik alebo možnosť 3 hnojiť všetkým možným, od maštaľného hnoja , kompost, alebo zelené hnojenie a zaoranie,meniť plodiny podľa potreby na 3 trate od hnojenia, občas nechať zasiať datelinu,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekm123:

Dobrý deň, na pozemku kde si chcem zriadiť záhrad…
@marekm123 ja by som to az tak kriticky nevidela. Ako som odburinovala tak to co neislo rozdrvit v rukach (myslim tie ilovite kusy) tak som rovno hadzala na kompost. Sadila som paradajky tak ze som urobila vacsiu jamu a na spodok, dookola a aj na vrch ako taky mulc som dala substrat co sa kupuje na priesadky. Takze na povrchu sa nevytvorila skrupina. Ine som nestihla sadit lebo nebolo pripravene. Tento rok ked som tu cast rylovala tak bol rozdiel voci tej neobrobenej. Ale je to na zaciatok velka pyplacka. Kazdu hrudu rozdrvit a to co neide vyhodit. Rovnako som isla na to aj v okrasnej casti. Ked som sadila cibuloviny tak to som premiesavala s pieskom, v jednej casti aj s pilinami aby sa poda prevzdusnila. Potom ked poda vyschla a zacali vychadzat tupipany a spol tak som z vrchu pozbierala stvrdnute hrudy. A ked som sadila rastliny tak tiez som pouzila univerzalny substrat do jam. A nakoniec aj na celu plochu ako mulc. Ilovita poda ma aj pozitivum ze drzi vlhkost a vobec nemusim polievat. Moja mama ma kamenistu podu a neustale polieva inak by jej pokapalo vsetko. Mne pride zbytocne teraz vsetko odvazat a navazat nove. Mne najviac pomohlo ked som urobila vrchnu vrstvu priepustnu a zabranila som tak vysychaniu ilu. Aj burina sa z toho mulcu lahsie vytiahne ako z ilu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?