Este za tepla (ak sa podali) drôtenou kefou. Ked nie, tak pred pouzitim drôtenou kefou, a ked je to moc zufale tak bud drotena kefa do vrtacky alebo rozst do umyvacky
@hazy12 Ak máš nerez rošt /čo je viac isté /alebo dobré chrómové tak OCEĽOVÚ!!!! kefu nikdy ale treba zohnať kefu alebo kotúč ale LEN na NEREZ... A tak isto opačne..Na oceľ bežná oceľ.kefa a na nerez nerezová kefa- NEZAMIEŇAŤ!!!!! A rošt ozaj očistíš ak sa pustíš ešte do teplého roštu a tak nečistota pôjde lepšie dole..Takto čistím liatinový rošt oceľová kefa a po skončení grilovačky...Potom potrieť jedlým olejom /ja mám olivový olej spray/tak ho zľahka postriekam a nechám tak. Pred použitím ho dokonale utriem od prachu a znova prestriekam olejom.. ;-) No a môže začať grilovačka :-p :-D alebo aj skončiť ]-(
@technik007@majkoj my mame na isto nerezovy (zo zváracích drotov) a pucujeme tou uplne najsamobycajnejsou drôtenou kefou zo zeleziarstva. Do vrtacky mame nejaku mosadznu, ale nie ze by sa spacialne kupovala prave mosadzna. Kupila som prvu, ktora sa mi pozdavala.
Ale zas nas zahradovy sused co sa nema na com vysantit, drhne rost nerezovou vlnou. Vzdy uplne a celkom do cista, kazde krizenie drotov vysparchava... Raz ho zoderie :-N Uz len pocuvat ako to mame spravne robit ma stalo pol roka zivota :-p
@zita19 myslim to uplne vazne, ak do nerezi dostanes pod oxid chromu co len kusok obycajnej ocele, presne na tom mieste to zacne komplet hrdzaviet, mam to odskusane. Ak to drhnes tesne pred grilovanim, je mozne, ze ten kusok ocele sa odstrani ohnom a vytvori sa novy oxid, ale rozhodne by som to tak nerobil.
@majkoj hovoríš o pochrómovanom rošte, alebo o nerezovom. Nerez v žiadnom prípade nebude korodovať. Vplyvom tepla može zmeniť farbu, môže černieť, ale vytvárať hydroxidy nebude, teda aj keď ju budeš čistiť oceľovou kefou.
@majkoj ale ma tu nezavadzaj, ja ma na toto skoly. ;-)
Nerez je nerez, pochromovany nehrdzavejuci rost je nieco druhe.
Nerezovy rost mozes drhnut cim len chces, tak je v celom priereze drotu rovnaka nehrdzavejuca ocel. Pochromovany s bohvie z coho vyrobeny, samozrejme ak zaderies do chromovej vrstvy tak mas zarobene, pochromovany by sa mal drhnut mosadznými chlpami na kefe, nie nerezovými, lebo tie oskrabu chrom rovnako ako obycajne ocelove
@majkoj ludovo nazyvane nerezy, su ocele zo zvysenou odolnostou proti korozii (samozerjme nerezových, teda vysokolegovanych oceli je na mrte druhov, ziarupevne, kyselinovzdorne, hlbokotazne, pruzinove, chirurgicke...), odolnostou voci korozii sa vyznacuju v celom svojom priereze a po kazdom opracovani, teda aj po zadreti skrabanca od ocelovej kefy. Proste ked kus nerezového plechu, drotu, ingotu... prerezes, tak nebude hrdzaviet na ziadnom mieste
Ano, vyrabaju sa aj nehrdzavejuce vyrobky pochromovanim, ale tam je nosny material bezna ocel, moze byt aj mosadz (vodovodne baterie) a ak sa korozii odolna chromova vrstva poskodi dochadza k chemickej degradacii jadrového materialu. Pre manipulacii s pochromovanymi povrchmi platia ine pravidla, chromova vrstva by sa nemala poskodit, lebo take poskodenie je uz nezvratne.
Mohla by som o tom pista aj viac, aj odbornejsie, ale pre bezneho smrtelnika na pochopenie toto musi stacit. Ako som uz uviedla, mam na to skoly, a odlisim pochormovany výrobok od nerezového na prvy pohlad a aj viem co ktory obnasa aby nedosiel k uhone
@zita19 nuz, ked neveris mne, spytaj sa hociktoreho skuseneho zvaraca potvrdi ti ,co pisem. Okrem toho ti jasne pisem, ze to mam vyskusane. Mam 304vu nerez a kde som ju nechtiac drcol ocelovym profilom, hrdzavie. Skusobny zvar co som kefoval ocelovou kefou, hrzdavie. Nerezovy profil, ktory bol na zemi ked som flexoval obycajny profil, hrzdavie. Co pisem hadam musi pochopit aj odbornik ako ty :)
@zita19 Presne ako píše @majkoj...Pracoval som istý čas v SES Tlmače kde sa vyrábali separátory, KDE sa výslovne robili z NEREZU /súčasti/ a oceľ AKX-špeciálne pre separátory.. TAM NEEXISTOVALO že by sa výrobok opracovával kefou-kotúčom-flexou /pílenie-brúsenie/ NIE určené LEN PRE AKX alebo NEREZ!!!!! Tak ako píše @majkoj kľudne si to vyskúšaj že budeš mať NEREZ a skús ho prebrúsiť kotúčom čo NIE je na NEREZ alebo na antikóru...Daj ho na vlhko a uvidíš čo sa bude diať...Tam kde si opracovávala NEREZ obyč, kotúčom /leštila-brúsila/ budeš tam mať ŠRÁMY a bude to HRDZAVIEŤ!!!!!! Ak to nie je pravda dám do pľacu fľašu Írskej alebo Škótskej Whisky!!!....Mám kamaráta čo vyrába zábradlie z NEREZU ako aj iné výrobky a požiadal som ho raz či by nevyrobil z bežného profilu jakl posuvnú bránu...Nechci vedieť ako na to reagoval ]-( ]-( a poslal ma kade ľahšie... ;-) Stačí mať v blízkosti "rezania" bežný matroš a ak lietajú iskry na NEREZ za chvíľu zbadáš čo sa s ním udeje...Nebudeš veriť!!!! :-) :-)
@zita, @viktor811 Otázka znela ako ošetriť nerez ktorá hrdzavie....zdroj ... jachting.info.cz
Ahoj
Na to není jednoduchá odpověď. Rozhodně bude přesahoat rámec jednoho příspěvku.
Jednoduše řečeno
každý nerez rezne, některý dříve a jný pzději.
I potravinářský nerez ti časem zežloutne až zhnědne.
Existuje legovaná nerez, jež odolává reznutí nejvíce.
Velmi také záleží na zpracování materiálu /řezání, broušení, svařování, skladování , manipulace. aj. Nerez nesmí přijít do styku s černou ocelí, měl by se opracovávat v jiné dílně. Stačí prach z černé oceli, či broušení špatným nevhodným nástrojem.
Další zásadní otázka je úroveň finální povrchvé úpravy - vrchního leštění - čím lépe je vyleštěn /pasta filcové a hadrové kotouče k tomuto určené/ tím větší bude odolnost vůči reznutí.
No a na závěr udržovat - omýt sladkou vodou, ochranou pastu leštit a leštit. ;)
Ahoj
Na to není jednoduchá odpověď. Rozhodně bude přesahoat rámec jednoho příspěvku.
Jednoduše řečeno
každý nerez rezne, některý dříve a jný pzději.
I potravinářský nerez ti časem zežloutne až zhnědne.
Existuje legovaná nerez, jež odolává reznutí nejvíce.
Velmi také záleží na zpracování materiálu /řezání, broušení, svařování, skladování , manipulace. aj. Nerez nesmí přijít do styku s černou ocelí, měl by se opracovávat v jiné dílně. Stačí prach z černé oceli, či broušení špatným nevhodným nástrojem.
Další zásadní otázka je úroveň finální povrchvé úpravy - vrchního leštění - čím lépe je vyleštěn /pasta filcové a hadrové kotouče k tomuto určené/ tím větší bude odolnost vůči reznutí.
No a na závěr udržovat - omýt sladkou vodou, ochranou pastu leštit a leštit. ;)
No, to som dvoma slovami rozprúdila vysoko odbornú diskusiu :-D. Ja cistim kartacom co som kúpila na grily... Myslím ze je oceľový... A možno aj nie ;-).
@majkoj Ja za hrdzavenie nepokladám, keď nerez chytí mikrónovú hnedú patinu poškriabaním oceľovou kefou. Korózia nepokračuje ďalej v reálnom čase, pokiaľ sa nechceme baviť o storočiach. Je to len chyba lesku a nič viac. Pokiaľ máš inú skúsenosť pridaj nejaké foto. Ja pridávam fotku koša z potravinárskeho nerezu, ktorý je uložený v čiernej oceľovej mufni a tam sa aj príležitostne točí už desať rokov. Takže nepotrebujem gúgliť a pozerať somariny.
Odkiaľ beriete také sprostosti, že antikora hrdzavie, dokonca aj od prachu z čiernej ocele. Pred 20 rokmi som robil gril na prasa, rošty do krbu na záhrade a mnoho iných veci a som to rezal, zváral, sústružil a dodnes žiadna hrdza. Rošty som čistil obyčajnou drôtenou kefou a nevidím že by hrdzaveli. Niekedy skôr splesneli, keď som ich zabudol očistiť, ale to som potom pred použitím rozpálil rošt pomaly do žeravá očistil s kefou a grilovalo sa.
@zita19 Nepoviem ti ,,cim sa cistia zvary na chladeni kontiliatia", ale bežné zvary na nereze a to či zváraš nerezovou elektródou alebo argonom, natrieš zvar gélom, napr. https://zvaracky-naradie.ewelder.sk/c... , necháš pôsobiť a umyješ vodou pomocou, ja to volám šmirglová utierka.
Ja cistim tak ze podpalim gril a ked je zerave a rost horuci tak mam origo kefu mozadznu a tym to prebehnem sam predajca mi to ponukol tak som kupil a kym sa dohadate mam ugrilovane a chut na jeden podecak z tej fajnej whisky :-)