Je potrebny nater na smrekovec

Zdravim, Chcem dat na lavicky smrekovec. Paci sa mi ako ziskava patinu, a meni sa na striebornu. Ako dlho vydrzi smrekovec bez nateru? Resp, ak dam bezfarebny prirodny olej, ziska casom striebornu patinu? Co by ste odporucali?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od charles91:

Zdravim, Chcem dat na lavicky smrekovec. Paci sa…
@charles91 vydrží dlho, to sa báť nemusíš. Ak bude lavička pod strechou, tak to bude veky. Ak bude ale vystavená dažďu, slnku..., tak sa tam nebude dať sedieť, drevo ti zdrsnie, budú trčať triesky. Mali sme nekrytu terasu zo smrekovca, klasického nášho slovenského. Menili sme ju po asi 5 rokoch, jednak sa príliš skrutila, jednak sa po nej nedalo chodiť bosou nohou, drevo zdrsnelo vystupili letokruhy a drobné triesky. Ošetrenie v našom prípade nepomáhalo, keďže po roku bol celý nater vplyvom počasia preč. Lepšie dopadli dosky zo sibirskeho smrekovca, tie máme dodnes, natierame každé dva roky a sú v poriadku. V časti, kde nechodíme bosí, máme aj dosky z toho pôvodného smrekovca, prestali sme ich natierať, majú šedú patinu, nič im nie je, akurát neriskujem na boso.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@charles91 vydrží dlho, to sa báť nemusíš. Ak bud…
@charles91 Červený smrek (smrekovec opadavý) Ti nikdy "nezostrieborneje". Je to polotvrdá drevina, ktorá časom zosiveje, až zčerná a má vlastnosť, že postupne bude stále naberať na tvrdosti. @akvi má pravdu, s tou drsnosťou. Na suchom smrekovci začnú vystupovať ostré "štetinky", že ešte aj do ruky sa toto drevo zle berie. Rozmerovo nestabilné, krúti sa, vydúva,.... V mojej lokalite sú hojné smrekovcové porasty, no ľudia ich rezali prevážne len do stajní, pod svine, či dobytok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@charles91 Červený smrek (smrekovec opadavý) Ti n…
@petersd takze nie je potrebne natierat olejom? @akvi neviem ci je zo SR, alebo nie. Kupil som uz hotove nahoblovane dosky. Nebude pod strechou, ale na dazdi a slnku. No s tymi trieskami ste ma moc nepotesili.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od charles91:

@petersd takze nie je potrebne natierat olejom? …
@charles91 no to je vcelku kľúčové, že aký smrekovec to je. Ak to bude na daždi, tak ten slovenský smrekovec fakt nie, zbytočná práca. Použi ho na nejaký plot a pod, tam tá drsnosť nevadí a vydrží veky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@charles91 Červený smrek (smrekovec opadavý) Ti n…
@petersd záleží na lokalite odkiaľ je, naj je vraj z Červenej Skaly všade okolo je pôda sfarbená do červena alebo z Boce, vyššia nadmorská výška rastie pomaly, v rôzne roky má viac alebo menej živice a drevo je tvrdšie ale ozaj vydrží len ak je kryté pred daždom , mám altánok zo smrekovca natretý olejom, vnútri nemení farbu z vonkajšej strany kde svieti slnko tmavne
Odpovedať
Presne tak, ono záleží na tom, kde sa nachádzate. Starký mal kadečo zo smrekovca a nejako špeciálne sa o to nestaral, lebo nebolo treba.
Odpovedať
dolezite je prostredie a klima kde zijete. myslim si ze ak ste vo vlhsom podnebi tak by som predsa len radsej natrel, ale ak to chcete mat pod nejakym altankom alebo kde,myslim ze by to mohlo nieco vydrzat.
Odpovedať
Severovychod SR.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom. @chinatech asi nebudes narodne orientovany, co uz, ludia otupiejevjávajú (© kpt. rtrd. plg.)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od charles91:

@petersd takze nie je potrebne natierat olejom? …
@charles91 Každé drevo potrebuje nejaký náter, či impregnáciu. Farebný - bezfarebný, ale potrebuje. Je to organický materiál, preto sa musí nejako zastabilizovať. Ostrých "štetín" na dreve sa trocha zbavíš tak, že natrieš drevo nejakým náterom, lazúrou, penatráciou,... štetinky sa podvihnú a keď to uschne prebehneš šmirgľom. Ten postup treba opakovať až do uspokojivého efektu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@petersd záleží na lokalite odkiaľ je, naj je vra…
@duzu tmavne, aj ked je natrety?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od minoo:

@chinatech asi nebudes narodne orientovany, co uz…
@minoo na SV SK môže bývať každá národnosť ale každý by mal vedieť slovenskú spisovnú gramatiku a ty ju zrejme neovládaš vid "otupiejevjávajú" @charles91 mne tmavne na miestach kde svieti slnko viac ako inde a natreté bolo všetko svet.olejom, a tak je vnútri stále svetlé vidieť letokruhy a z vonkajšej slnečnej strany je už po 25r. rôzne tmavšie,podľa sv. strany, nevidieť už všade letokruhy
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@minoo na SV SK môže bývať každá národnosť ale ka…
@duzu bozkavam vas vsade...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?