Chcel by som Vas poprosit o radu. Minuly rok nam osadzali travnaty koberec a trava sa pekne chytila a bola pekna. Teraz po par dnoch, co prsalo, vybehlo na travniku velmi vela stebiel so semenami (vid obrazok). V travniku je plno hrubych stebiel a je tvrdy. Podla suseda to je vraj bezny druh z travnikovych rastlin a kedze prsalo a nedalo sa kosit, tak vybehli a chceli sa "vysemenit". Da sa s tym nieco robit? Vopred dakujem za pomoc.
Zvykaj si ;-) Vieror a vtacence ti prinesu semena vselicoho.Trav,buriny,dateliny atd,atd.
Pravidelne kos,to pomoze.Alebo zobrat do ruky vyrezavac a vytiahnut aj s korenom. ;-)
Ak nechces byt otrokom svojho travnika, tak si to nevsimaj :-)
@voodoo@mimikl
je to lipnica ročná, jednoklíčná rastlina, ktorej sa len tak nezbavíš, ak vôbec.
Nezrušíš ju ani nízkym kosením, postrek nieje, iba totálny herbicid a ten zničí aj ostatnú trávu.
v prípade že sa vo Vašom trávniku nachádza lipnica ročná, ktorá sa prejavuje svetlozeleným sfarbením a schopnosťou vytvoriť klasy aj pri kosení na veľmi nízku výšku, nemáte možnosť použiť žiadny selektívny herbicíd, nakoľko žiadny nie je zaregistrovaný. V prípade, ak máte ľahší typ pôdy je možné skúsiť agrotechnické opatrenia ktoré Vám môžu pomôcť redukovať výskyt lipnice ročnej. Keďže lipnica ročná má veľmi plytkú koreňovú zónu tak v prípade že preschne vrchná časť pôdy tak s porastu prvá vypadne a potom ju môžte mechanicky odstrániť. Ak sa chcete lipnice zbaviť úplne a celý porast vystriekať totálnym herbicídom treba počkať kým vzíde aj osivo ktoré je už v pôde. V prípade že sa však lipnica ročná vyskytuje v okolí, určite sa Vám objaví v trávniku aj potom, nakoľko sa rozširuje aj náletom a v súčasnosti je to pomerne veľký problém v kultúrnych trávnikoch.Ja som jeden rok nechala prerastať trávnik - nebolo času na kosenie. A vysemenili sa mi neštandartné typy tráv.- reznačka laločnatá Teraz len chodím a vytrhávam keď naprší aj s koreňmi,ale vôbec to nepomáha.
@voodoo Áno, je to lipnica ročná a už bola v trávnatom koberci. Je to jednoročná rastlina, takže ak budete pravidelne kosiť a nedovolíte jej vykvitnúť, resp. aj susedné pozemky sú ošetrované a upravené, zbavíte sa jej. Dá sa aj vyskúšať trávnik nechať preschnúť. Vyschne ako prvá. Jednoducho sa aj vytrháva. Nevýhodou je, že aj keď zvolíte nízke kosenie, ona dokáže kvitnúť aj na 1 cm steblách. Pokiaľ toho teda nie je veľa, odporúčame vytrhávať. Neskúšajte žiadne postreky.
@rastlinky_sk Dakujem Vam, dufal som, ze mi poradite a na Vase rady sa da vzdy spolahnut. Vzhladom na rozsah a pravidelne rozmiestnenie na celej ploche, som mal podozrenie, ze bola/je sucastou dodaneho koberca. Skusal som kosit nizsie a je to tak, ako hovorite - zacala kvitnut nizsie. V zasade ma na nej stvu 2 veci - naozaj sa vysusieva ako prva a teda pri slabsej zavlahe je travnik zlty (i ked "normalne" listy su este ok, stebla lipnice su uz zlte) a druha vec su uz spominane hrube stebla s minimom listov.
Je to chyba pestovatela koberca? (koberec bol nekvalitny?)
@voodoo nehovoril si, že to riešiš s dodávateľom koberca?
Ja som sa obrátila na nášho dodávateľa a odporučil mi nastaviť závlahu iba na 2x týždenne, pričom treba sledovať, či trávnik prospieva. Tým, že má plytko korene, mala by vyschnúť. My ju však máme iba na zopár miestach. Keď som videla steblá, tak som vytrhla, keďže sa trávnik zavlažuje, ide to pomerne dobre.
My máme teraz problém s hubami v trávniku, pravdepodobne špičky. Je ich tam neúrekom. Vraj kosením by sa mali zlikvidovať, čo sa mi teda nezdá. Údajne je to spôsobené vlhkosťou. No, aspoň sa máme čím zaoberať....keď už máme ten trávnik...
LIPNICA ROČNÁ (POA ANUA)
Trávny druh, ktorý je skôr burinou v okrasných trávnikoch.
Lipnica ročná je jednoročný trávny druh, ktorý je burinou v okrasnom trávniku. Obzvlášť sa jej darí v intenzívne využívanom trávniku pri vysokej hladine dusíka a závlahe. Výrazne zhoršuje svetlozelenou farbou vzhľad trávnika.
Hlavné využitie: burina v trávniku. Vytvára semená v zelenom stave i pri výške kosenia 5 mm.
@mimikl Nie, koberec bol len castou dodavky firmy, ktora nam robila zahradu. Ona ich nepestuje a kupovala ho u pestovatela. Takze to neriesim priamo u zdroja. Mozem to vysusenie vyskusat, ale mam strach, ze po prvom poliati sa hned spamata...
@voodoo vraj keď trochu preschne povrch, tak burina vyhynie, pretože má plytké korene. Avšak fakt to treba pozorne sledovať, aby to neuškodilo trávniku.
@voodoo Je to príroda. Semeno inej trávy prinesie do trávnika napr. prelietajúpci vták a ak nájde dobré podmienky, čo je zavlažovaný trávnik, tak sa rýchlo uchytí.
Mätonoh trváci je najrýchlejšie zakladajúcim trávnym druhom zo všetkých druhov používaných na zakladanie trávnika. Novovyšľachtené odrody majú sýtozelenú farbu a pomerne jemné listy. Listy sú z rubovej strany hladké. Listy a stonky sú na báze načervenalé.
Hlavné využitie: zaťažované trávniky, dosev
Charakteristika:
Typ: trsnatý trávny druh
Hmotnosť osiva: 2 g/1000 semien
Klíčenie: 1 - 2 týždne
Hustota odnoží: 200 - 350 odnoží /100 cm2
Výška kosenia: 1,5 - 4 cm
Klady:
rýchle založenie
vynikajúca odolnosť voči záťaži
vysoká schopnosť regenerácie
Zápory:
rýchly rast a potreba častého kosenia
agresívny k iným trávnym druhom
znížená odolnosť voči suchu a extrémnym teplotám
nízka tolerancia k nízkemu koseniu
náchylnosť na choroby a škodcov
@voodoo: Ahoj, ako vyzerá trávnik s lipnicou tento rok? Minulý rok sme mali iba steblá, kde tu, čo sa dalo sme vytrhali mechanicky. Teraz ju máme v takých trsoch. Bolo nám odporučená vertikutácia.
DIk
Naši sa tiež tento rok sťažovali, že sa im v tráve objavili takéto veci a nevedia čo s tým ale tomu sa asi nejako nedá zabrániť to sa proste šíri a hotovo neviem možno fakt nič iné iba to ručne proste vytrhávať ale bez koreňov to nemá zmysel, videla som pri veľa domoch také trávniky, že fakt krásne a bez takýchto "výrastkov" ale neviem ako to tí ľudia robia
@jojo2jojo No až tak veľmi sa ja zase do tej trávy nevyznám, to len tak čo mi naši povedia, poprípade sa teda sťažujú. Ja som si len tak myslela, lebo naši to vždy tak vytrhávajú tak neviem. Možno im dám teda tip, že to stačí aj takto :-D
@mimikl No, spociatku to vyzeralo nadejne. Po jarnej vetikutacii sa chvilku travnik daval dokopy a potom vyzeral super. Ale priblizne 2 tyzdne dozadu zacala kvitnut lipnica a je jej plno. Nemam cas na jej rucne vytrhavanie, tak sa snazim s nou spolunazivat ;)
Zda sa mi, ze je jej viac ako minuly rok. Mrazy nepomohli, vertikutacia tiez nie.
@jojo2jojo Vytrhavat to bez korenov je asi uplne zbytocne. Rastie a kvitne to velmi rychlo, takze ak zostanu korene, tak to za tyzden (alebo skor) treba zopakovat. U nas sa po koseni kvety objavia do 2-3 dni znova.
@voodoo: no super. Najlepšie na tom je to, že nám ju evidentne dodali aj s trávnym kobercom. Predtým som totiž o nej ani nechyrovala. A teraz, keď sa spýtam nášho dodávateľa a realizátora, tak stále iba dobré rady, ako to vyriešiť.. Tomuto nerozumiem, že čo vlastne dodal...
@y2k je... my mame rucne vysiaty travnik a je krasny... pri nasej polohe by som do kobercov neinvestovala, mame aj dost kamenia a kadecoho... okolo nas su luky, po nastahovani som vytrhala asi 10 furikov pupav, podbelov, lopuchov a kadecoho a teraz priebezne tiez vytrhneme ak daco prileti. Travnik hnojime hned na jar, dosejeme hole miesta (pracuje sa u ans este na stavbe, cize sa co to zlikviduje) a nasledne sa uz len kosi, alebo ak treba polieva... a mame ho krasny ;)
@mimikl Ano, aj u nas to bolo uz priamo v koberci. U susedov s rucne vysiatym travnikom ju nemaju. Trochu som si teraz o tom pohladal na nete a nevyzera to ruzovo. V USA uz maju nejake selektivne herbicidy urcene priamo na lipnicu rocnu, ale v EU to povolene zrejme nie je. Existuju aj nejake postreky, ktore treba aplikovat este pred vyklicenim skoro na jar a potom na jesen, ale treba to opakovat viac sezon po sebe. Neviem, ci su dostupne aj u nas. U nas su vyslovene svetlozelene ostrovceky, keby som jej obmedzil vodu, tak zostanu vysusene flaky a aj tak by to znova vyklicilo (jedna rastlinka da vraj 1000-2000 semien). Vlastne mam chut toho nasho "zahradnika" nakopat do zadku, ked sa nad tym tak zamyslim...