Ahojte, ľudia. Potrebujem poradiť. Brat napísal dávno na ženu(už bývalú) darovaciu zmlúv na pól bytu. Teraz sa snaží cez sud si vrátiť polku. Dôvody sú také - on ma dcéru, ktorá ma bipolárnu poruchu. Ona ju nemala velmi rada a robila jej zle. Kontaktovala psychiatra smskou a volala mu. Smsku máme. Vraj ničí majetok a ohrozuje ju a jej dcéru(nie spoločne dieta) fyzicky. Je to klamstvo, žiadne dôkazy nemá. Štyri krát žiadala o rozvod, kde písala ako hlavný dôvod, že ma nízke hygienické potreby a že ma tu poruchu, neni možné spolu bývať. Posledná žiadosť na rozvod už vola vtedy, keď spolu nebývali(dcéra s ženou) a furt tvrdila to iste, pričom ju viac akí rok ani nevidela. Pritom dcérka ukončila vysoké vzdelanie a pracuje už dávno. Otázka je teda. Je to postačujúce? Keď nemá dôkazy ohladom jej správania, tak je to silne porušovanie mravnosti? A keby náhodou niečo našla, tak by to bolo tiež v pohode? Myslím nejaké správanie dcérky, čo by čiastočne dokazovalo (pýtam sa pre istotu). Ako sud považuje takéto správanie, je to ohováranie a pospinenie dobrého mena? Podľa mňa diagnóza sa nemôže iba tak písať kamkoľvek, aj na sud, môže to spôsobiť v budúcnosti problém so zamestnávaním, pričom taká. Nehovoriac o tom, že nemá hygienu… Ďakujem vám pekne za odpoved. Pekný den 🙂
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Len bežná neslušnosť, či nezáujem nestačí. Musia byť hrubo porušené dobré mravy. Judikatúra to detailne nešpecifikuje a líši sa to prípad od prípadu. Mohlo by ísť napr. o napadnutie, podvod a pod.
@nesmiemzabudnut a ohováranie na súde sa ako riesi? Keď podávala bývala žena na rozvod, tam uviedla klamstvá . Čo je potom hrubé porušovanie dobrých mravov okrem? Iba fyzické násilie?
@serakno Nikde nie je napísané, čo je hrubé porušovanie dobrých mravov. Nám tu zbytočne budeš vypisovať romány, ako sa navzájom hádajú a čo si robia. My o tom nerozhodujeme. Ak chce vrátiť dar, nech spíše žalobu a predloží dôkazy. Je len a len na sudcovi, ako to posúdi a vyhodnotí. Jednotlivé činy treba posudzovať aj vzhľadom na situáciu. Napr. jedna facka nemusí v jednom prípade znamenať nič a v inej situácii môže byť nebezpečným vyhrážaním.
A pravdu povediac, ani som nepochopil, kto čo povedal a kto čo urobil.... 🤔 🤔 🤔