Odpoveď na príspevok od arcticcode:
Čauko. Idem si po radu. Staval som udiarničku na … @arcticcode na veniec hruby 10cm a vysoky dajme tomu 10-15 cm nie je treba extra silne lesenie. Stacia dosky/OSB zvysky zo stavby. Pekne zvnutra udiarnicky to dat zvonku/zvnutra okolo muru, bud zachytit tymi hakmi/sponami va veniec alebo zdrotovat. Ani do vodovahy nie je treba salung dat ak sa beton uhladi vodorovne. Ked je zozadu blby pristup urobit to vsetko z priestoru udiarne. Dosky na salung nebudu ani velke ani tazke. Nezabudnut osadit zopar zavitovych tyci nech sa ma o co pripevnit pomurnica.Odpoveď na príspevok od arcticcode:
Čauko. Idem si po radu. Staval som udiarničku na … @arcticcode Žiaden veniec, nepreháňajte. Úplne vám stačí priamo na to pribiť strechu, žiaden betón nie je treba. Ak máte rád riešenia "pre istotu", tak si urobte stredom horného radu ryhu 2x2cm, vložte do nej šponovací drôt a pretrite to lepidlom. Ja mám s údením len malé skúsenosti, v čom je prosím výhoda murovanej udiarne oproti klasickej drevenej? Možno sme doma posledných 50 rokov robili niečo zle, tak sa chcem opýtať.Odpoveď na príspevok od arcticcode:
@epto To je ten problem, že za udiarňou je asi 15… @arcticcode pripravis si rozmerovo vhodnu dosku co bude pasovat zvonku na tu zle pristupnu stranu. Prevrtas diery a vlozis tam drot (na dvoch/troch miestach kraj/kraj alebo kraj/stred/kraj), si vnutri, umiestnis dosku zvonku na mur, pritiahnes k sebe tym drotom, zvnutra osadis dalsiu a spojis spolu.Odpoveď na príspevok od arcticcode:
@stowasser Výhoda? Myslím, že možno ani žiadna. V… @arcticcode " Ono to musí tak dymyť, že až oči štípu" pekná somarina. To neúdiš ale dechtuješ. Nič sa nemá pridúšat. Máš mať oddialené ohnisko a údiť studeným dymom. Normálne má drevo odhárať. Žiadne piliny. Udim už roky... A murovaná udiaren je somarina. Dlho trvá vyhriatie v zime... Najlepšia je drevená.Odpoveď na príspevok od petersd:
Sú rôzné postupy údenia a každý je na niečo dobrý… @petersd vyvíjač dymu mám tento: https://www.grilykrby.sk/products/gen... Na jedno naloženie viem údiť nonstop aj 15 hodín... sedím pred telkou na gauči a dymbox fičí... aj pri -10... Štiepka olšová a na koniec čerešňa, hruška alebo slivka, podľa toho, čo údim... Ak chcem vyššiu teplotu údenia, zapnem v udiarni ohrev. https://www.grilykrby.sk/products/vyk... Teplým dymom udim aj ja. Klobásy napríklad. Alebo ryby. Ale tie idú po odvetraní do mrazáku alebo na priamy konzum... slanina, koleno, a pod., čo visí v špajzi, udim zásadne studeným dymom.Odpoveď na príspevok od foox:
rozkúrim udiareň drevom - mám murovanú, pripravím… @foox 80°C na 24 hodín? Veď to je už uvarené... ja keď údim studeným dymom, tak 48 hodín pri 20-25°C...Odpoveď na príspevok od megdesign:
@foox 80°C na 24 hodín? Veď to je už uvarené... j… @megdesign nie je to varené,, vydrží viac ako 1/2 roka. (lenže sa zje skôr) Skôr 48 hodín pri 20-25°C to môžem zavesiť aj medzi prádlo na slnko. Takým chladným dymom by som to údil aspoň 14 dní.Odpoveď na príspevok od megdesign:
@foox v tabuľke sú teploty souse vide... nie úden… @megdesign tých tvojich 20-25stupňov používajú indiánske ženy na sušenie bizónieho mäsa. Čum sem, tá tvoja teplota nie je ani na teplomeri. Prvýkrát som údil, keď si ťahal káčera.Odpoveď na príspevok od foox:
rozkúrim udiareň drevom - mám murovanú, pripravím… @foox Tiež som sa pristavil pri teplote, ktorú uvádzaš, 80°C a až 24 hod. ... Veď takto Ti mäso príliš zoschne, stvrdne, nie ??? A napr. klobásky, by boli ako poriská, slaninka ako doska. Aspoň ja som prišiel k takýmto výsledkom, preto dávam pozor na teplotu. Doma mám murovaný gril - údiareň. Teda "stavbu" zo šamotových tehál, ktorá sa počas roka dá využívať ako gril na opekačky, no a popri tom niekoľkokrát v roku aj ako údiareň. Skúšal som to aj to, a nakoniec som sa vrátil ku jednoduchému gazdovskému údeniu len na suchom bukovom dreve, ak mám piliny, tak aj na nich. Zo začiatku údenia pár hodin (2 - 3 hod.) vyššia teplota, aby mäso troška aj tepelne prešlo, no a potom údim už len chladným, resp. slabo teplým dymom. Celkový čas údenia sa pohybuje okolo (cez) 40 hod. Údim v kuse, aj keď u nás kedysi bolo zvykom údiť kuskovane aj viac dní. Fajnšmekerský recept s pridávaním Jalovca ku koncu údenia už nepoužívam, lebo Jalovec sa nám dočista vytráca z voľnej prírody, a treba ho už doslova hľadať po hore. Kedysi som i zvažoval, či nevyrobiť nejaký jednoduchší vyvíjač dymu, ale pokiaľ mám pristup ku drevu, nuž zostal som pri klasike.Odpoveď na príspevok od foox:
@megdesign tých tvojich 20-25stupňov používajú in… @foox kúp si normálny teplomer do udiarne, nie nejaký na grilovanie....Odpoveď na príspevok od megdesign:
@foox v tabuľke sú teploty souse vide... nie úden… @megdesign Jooj, tak s tvrdením, že pri nižších teplotách je väčšia hmotnostná strata než pri vyšších, nemôžem absolútne súhlasiť. !!!Odpoveď na príspevok od petersd:
@foox Tiež som sa pristavil pri teplote, ktorú uv… @petersd vyvíjač dymu je super vec. Ako píšem, mám ho + ohrev udiarne. Naložím 4 litre štiepky, nastavím intenzitu dymenia a mám 14-16 hodín pokoj. Nájdeš aj lacnejšie. Okolo 100€...Odpoveď na príspevok od petersd:
@foox Tiež som sa pristavil pri teplote, ktorú uv… @petersd každé mäso inak, klobásy tiež, netušil som, že si tu dávame detailné recepty na údenie, aj tak je to skôr intuícia a neverím, že dnes niekto údi na dlhodobé uskladnenie. Údené sa zje ani neviem ako. Teda ale fakt na 25 stupňov to môžem zavesiť pod strop do šenku. Ak som niekoho urazil :-) hlboko sa ospravedlňujem, ja to robím +/- tak ako som napísal.Odpoveď na príspevok od petersd:
@megdesign Jooj, tak s tvrdením, že pri nižších … @petersd ver či never, ale je to tak. Keď udis studeným dymom, póry na čreve ostávajú otvorené a dym preniká hlbšie do mäsa = vyťahuje vlhkosť. Ak udis teplým / horúcim dymom, póry čreva sa zatiahnu, preto je na farbe po reze vidno zaudenie len pri povrchu. Vlhkosť zostáva dnu. Preto sa napríklad ryby udia horúcim dymom a kratko. Keby si ich udil studeným, vysusil by si ich...Odpoveď na príspevok od foox:
@petersd každé mäso inak, klobásy tiež, netušil s… @megdesign Keby som niekedy chcel vyvíjač dymu, tak chcel by som ho najmä kvôli tomu, že sa pri údení spotrebuje podstatne menej dreva. A že na jedno naloženie vydrží dlhší čas, tiež nie je na zahodenie. Poviem ale popravde, neviem presne na akom princípe vyvíjač funguje a ani som to doteraz zatiaľ nikde neštudoval. Zahliadol som ich len tak kdesi na YouTube. Kupovať by som ho však nechcel. Ako správnemu kutilovi by sa mi to nerátalo. 🙂 Radšej by som si dal poradiť, zavrem sa do dielne a niečo by som stvoril🙂 @foox Tak to máš pravdu. Domáce, sa poje vždy ako prvé... 🙂