Je možné postaviť dom do 180 000,-

Zobraz úvodný príspevok
Z toho domu z predchádzajúcom príspevku sme upustili. Momentálne riešime či je možné postaviť dom do 180 000,- ( 4-5 izbový bungalov ), máte s tým nejaké skúsenosti? Samozrejme cez firmu minimálne hrubú stavbu až holodom.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@dedkos jj tak asi tak 🙂 určite sa dá, len to chce kompromisy ja by som sa napr. nebál ísť aj cestou dnes veľmi populárnych drevostavieb napr. aj modulárnych , čo sa dá doviesť aj zo zahraničia čo som pozeral za celkom rozumné peniaze ... teda do 100 000 e sa dá zmestiť s menším domom 80m2 + ja síce mám murovaný, ale dnes aj vzhľadom k cenám by som išiel asi do drevostavby aj túto možnosť som zvažoval keď sme stavali a nerazím ten názor ako niektorí, že drevostavba je menej "hodnotná" ako murovaný dom... niektoré parametre a vlastnosti môžu byť v drevostavbe priaznivejšie ... to len Slovákom sa automaticky spája drevostavba = zlý dom
Odpovedať
@dexter89 Je to o osobnom názore každého , ktorý ja rešpektujem. Kedysi som riešil úplne rovnakú dilému, teda že do úvahy pripadal kompletný drevodom. Veci sa vyvíjali, informácie, skúsenosti sa zberali. Potom som pod ťarchou rôznych faktov v prospech murovaného trochu upustil a plánoval som variantu "steny murované, stropy drevené"... V tom čase som robil na jednej stavbe, kde pracovala partija celoživotných murárov (starí chlapi), ktorá sa v regióne tešila veľmi dobrej odbornej reputácii a životným skúsenostiam. Sadol ku mne ich parťak a vravi: "Vieš, keď len raz za život sa udeje chráňBoh nejaké nešťastie, tak zhorí Ti všetko nad hlavou a keď, tak ešte aj steny. Jedine murovaný!"... Toto zabralo a zostal som pri variante celomurovaného domu. (a to som mal vtedy zdroj extra lacného dreva)
Odpovedať
@petersd Ved to je uplne jedno, pri poziari budu oba domy KO i ked by len strecha horela.
Odpovedať
@nikolka1986 aby tu nebolo len že dá, tak ja dám že nedá. 😄 Nech máš z čoho vyberať...
Odpovedať
@marian_8 No, neviem, neviem,... Ak požiar začne napr. od strechy, tak strecha Ti zhorí, ale železobetónová platňa bude pôsobiť ako protipožiarná bariera. Myslím si, že pri včasnom zásahu hasičov Ti zostane v obytnej časti, o poschodie nižšie, všetko zaratované... (maximálne, ak zamoknuté od zásahu hasičov) 😢
Odpovedať
@petersd Ak vyhorí dom akože fest tak neviem, či nieje jednoduchšie tie múry čo ostali tak zvaliť a všetko nanovo postaviť. Závisí od rozsahu požiaru. Lebo nebudeš vedieť v akom stave máš inštalácie pod omietkami - káble, rúrky atď... Ani tie omietky už za veľa stáť nemusia, detto podlahová krytina či kachličky atď.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 "niektoré parametre a vlastnosti môžu byť v drevostavbe priaznivejšie" ....napríklad ?
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl aké parametre? no napr. väčšie plochy pri rovnakej zastavanej ploche, v drevodome získaš viac pri rovnakej zákl. doske, rýchlejšie vykúrenie drevostavby
Odpovedať
@toky1 Súhlasím, všetko závisí od rozsahu a intenzity požiaru. Zhodneme sa však na tom, že úroveň požiaru, ktorá je pre murovaný dom ešte "bezpečná", pre drevostavbu už takmer naisto znamená likvidačnú katastrofu, že? 😉
Odpovedať
@dexter89 myslím si, že pri veľkosti bežnej zastavanej plochy RD, plocha získaná z tenších múrov drevostavby oproti murovaným, je naozaj zanedbateľná až úžitkovo nepodstatná. Rýchlejšie vykúrenie drevostavby je vyvážené lepšou akumulačnou schopnosťou murovaných múrov. Povedz ešte nejakú inú prednosť drevostavby oproti múru... 😉
Odpovedať
Osobne si myslím, že porovnávať tieto dva typy domov je diskusia, ktorá nemá víťaza. Každá konštrukcia ma výhody a nevýhody, svoje použitie, atď. Iez ma s tym kazdy ine skusenoati a priklana sa k jednemu rieseniu. Podla mna skôr záleží na finalnom prevedení. Ak máš dobrú partiu je jedno aký typ sa robí, ak máš spatnu partiu aj na murovani sa dá toho pokaziť veľa. Obecne sa dá povedať, že drevostavba svojpomocne je náročnejšia ako murovaný dom. Drevostavba je možno trochu nachylnejsia na detaily ako správne prelepenie fólií, kotvenie hrubej stavby. A možnosť, že akýkoľvek problém s vodou, ktorý nie je na prvý pohľad viditeľný môže byť dráhy na opravu. Ale sú riešenia v podobe čísiel vlhkosti v podlahe. Co však podľa mňa sú veci, ktoré sa u drevostavieb hodne precenuje je rýchlosť výstavby. V okolí vidim plno rôznych typov domov, ktoré sa stávajú rýchlejšie, pomalšie, ale vždy to skôr závisí, od pracovníkov, než od typu. Ohľadom ceny si môžeš zavolať do nejakej väčšej firmy a informovať sa. Tak isto aj ohľadom dĺžky stavby. Väčšinou sa drevostavby nacenuju bez základovej dosky a potom to vychádza naozaj lacnejšie. A pri požiari, no myslím si, že najhoršie je to po odchode hasičov a zistení, kde všade voda zatiekla. Niekto si povie, že to mohlo zhoršiť celé a mal by menej starosti. Taky anhydrit a voda sa tiež nemusia. Ale sú tu aj ďalšie veci, ako napríklad nejaká záplava, čo môže byť pre oba typy domov problém. Je to proste o detailoch pri stavbe. Co sa týka samostatného domu do 180.000, tak záleží hodne na veľkosti domu, ďalej aký má tvar, či je to bungalov, poschodový, radový.. ďalej záleží na pripojkach a ich vzdialenosti od domu. Ďalej záleží, či chceš garáž v zateplenej obálke domu (veľkosť dvojgaraze, dajme tomu 30m), pretože bud máš dvojgaraz, alebo dve miestnosti, len príklad. Ďalej záleží od toho koľko dokážeš urobiť veci sám q to ako veľmi ta tlači stavba. Niektoré veci sa dajú v dome dorabat postupne, ako napríklad, zaluzie, zateplenie, druhá kúpeľňa, podlaha v garáž, okolie domu, vjazd... Je to hodne o prepočte. Výslednú sumu sa ale dozvieš až keď dostávas 😬 Ak rozmýšľate či stavať, tak si skúste vybrat pozemok, dom, ktoré by ste chceli spocitajte si sumu a potom sa zamyslite, či je tá suma v poriadku, alebo ci ste schopný robiť ústupky a aké veľké. To vám napovie, či tých ustupovať nebude až príliš veľa, alebo ci to bude len docasne nejaký nekompletné v podobe, že nejaké veci sa budú dorabat neskôr. Hodne zdaru pri rozhodovaní.
Odpovedať
@dexter89 môžem poprosiť, tá kuchyňa je vstavaná, či vyskladané skrinky? V poľsku ste objednávali aj spotrebiče? Čaká nás teraz zariadovanie, máme drevodom ale svojpomocne a tiež nechceme žiadne luxusy a technológie. Vypnú elektriku a aby si sa ešte nedostal do domu..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@tabitka337 zdravim bolo to cez sk dodávateľa BRW , to sú poľské linky , mne vyskladali skrinky a spotrebiče vstavané... ale zas mali vtedy keď sme to kupovali akciu na linky 25% plus odpočet DPH , takže de facto som mal zľavu 45% bez spotrebičov to vyšlo nejak na 1500€ + spotrebiče všetky máme jednotnej značky mora + navolil som si osobitne všetky typy, vyberal som z lacnejších modelov - napr. mikrovlnka, bez funkcii grilla (úplna zbytočnosť) aj tak som mal predtým mikrovlnku s grillom a všakovakými funkciami, ktoré 99% ľudí nikdy nevyužije , rovnako tak rúra na pečenie , drahé to robia všakovaké finkcie naviac, ktoré mne netrebalo... indukcia klasika to bolo najdrahšie, + umývačka väčšia
Odpovedať
Profilova fotka
@tabitka337 https://www.brw.pl/kuchnia/ napr aj teraz maju kukam akciu na kuchyne @petersd @pepco2 no ja som silno uvažoval aj o dome s keramobetónu resp. z bet. monolitických panelov a násl. väčšieho zateplenia... táto technologia sa mne pozdávala najviac, len to bolo drahšie ako murovaný dom a firmy čo sa tomu venujú na sk ma nejako neoslovili. jedna bola predražená a druhá má všakovaké recenzie... partie na stavbu klasic. murovaného domu sa dajú nájsť skoro v každej dedine, tak som išiel tak povediac "na istotu"
Odpovedať
Ked pozriem na stranku BF stavby montovane domy,tak maju cenu za bungalov uzitkovej plochy 113 m2 v holodome za 123 000.V cene nieje zakladova doska.Cena dosky by bola dajme tomu 15 000e.V cene je komin,centralna rekuperacia,tepelne cerpadlo,zateplenie mineralnou vlnou,zateplenie podlahy 150mm,drevohlinikove okna atd.Davaju este nejaku zlavu,v cene je blowdoor test.Pisu,ze sa da nakonfigurovat podla klienta.Vyberiete si lacnejsie plastove okna,cenu vam odrataju,niekto nechce komin atd.Takze nevidim problem,zeby sa nedal za taku cenu postavit murovany dom a zvlast ak by tam bola aj nejaka svojpomoc.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 murované stavby A0 môžu mať (nemusia) hrúbku muriva 20-25cm tak mi povedz koľko je potom reálne rozdiel pri povedzme 10x12m doske ? "rýchlejšie vykúrenie drevostavby"....to je vlastnosť, ktorú niekto môže brať ako výhodu....niekto ako nevýhodu.....(podľa mňa je to skôr nevýhoda ako výhoda).... (Nakoniec dá sa postaviť aj murovaná stavba so zateplením z vnútra....ale asi aj vzhľadom na problematickosť tejto "výhody" sa to robí zriedka....)
Odpovedať
Dá sa postavit dom za 180tis => určite áno. Bude to dom snov? Skôr nie. Bude treba robiť kompromisy? Určite áno. Bude aj bazén? Určite nie. Bude dvojgaraz? Skôr nie. Bude klima/rekuperacia/vonkajšie žalúzie? Asi nie. Atď. Dôležité je kde sa bude stavať....180tis v okolí BA je bohužiaľ uppne iné ako 180tis v okolí Sniny
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?