Ahojte, posledný rok som bol svedkom dvoch prípadov, kde po smrti jedného došlo k vystvaniu pozostaleho deťmi. Mám z prvého manželstva dve deti, partnerka detto. Staviame si domcek a ak by jeden z nás "odišiel", toho druhého môžu vysáčkovať deti. Žiaľ, téma večne omieľaná a stále sa opakujuca 😢
Chceli by sme, aby po smrti ten druhý dedil všetko a až následne po jeho smrti 4 deti. A opačne samozrejme.
Riešili ste niečo podobné?
Kde sa ukladajú tie závete, u notára?
Prip aký je postup.
Ďakujem 😘
Ahoj. Nebiem aké boli presne okolnosti a čo znamená že ich vysackovali deti. Čo sa týka dedenia tak nie je možné vydeliť deti takze ak myslíš že by si napísal závet iba na manželku a ona na teba bez deti tak to nie je možné. V každom prípade ak by sa jednému niečo stalo tak manželka zdedí polovicu a štvrtku každé z deti. Potom sa môžu vysporiadať buď že ona ich vyplatí alebo ako. Závet je v centrálnom registri kde ma prístup každý notár a preveruje sa po smrti.
@mato86 počkaj....takže keď si zafinancujeme dom, následne niekedy by som umrel, tak okrem hodnoty domu, ešte musí manželka vyplatiť dve moje deti? To akože vážne iná možnosť nie je? 😮
Si zober, že dom bude stáť teraz príklad 200 000. Splatime ho a o pár rokov môže mať hodnotu 400 000. Takže okrem 100tis, ktoré manželka splatí musí potom vyhrabať ešte 200tis? To nedáva logiku
@tomik25 áno je to tak. Deti nie je možné vydeliť respektíve je z nejakých dôvodov ale to nie je jednoduché. To by muselo mat dôvody a nemohli by byt niekoľká rokov v kontakte a nezaujímal sa o rodičov vôbec. Je to samozrejme aj o výchove a povahe deti. Nám rodičia dom predali ešte keď sme mali 15 rokov a majú vecne bremeno ale nikdy by ma nenapadlo to brat ako naše kým žijú. Deti sú už plnoleté?
@mato86 áno sú. Ale to je celkom choré, aby starý človek nemal na dôchodku kľud, lebo bude musieť zháňať nekresťanské peniaze niekomu, kto sa o financovanie či stavanie vôbec nepricinil 😢 Neviem ako by reagovali naše deti, no po tom, čo vidavam už neverím nikomu a ničomu. Hlavne v rodinách
@tomik25 bohužiaľ je to tak + samozrejme sa dedenie týka aj úspor a účtov atd nato netreba zabúdať. Ak je spoločný účet alebo aj samostatný a o ňom vedia a nahlási sa po smrti tak rovnako z toho sa dedí. Najlepšie sa o tom porozprávať a deťmi a dohodnúť sa ako to ma byť ak by niečo.
@mato86 to je v pecku. Porozprávať v dnešnej dobe? Keď každý na každého kasle, každý chce odrbat druhého a rodiny sa rozpadajú nielen kvôli majetkom, ale i banalitam.
@mato86 a fakt neexistuje ochrana aspoň do smrti toho druhého, aby ho deti nevyštvali?? To sa mi nechce veriť. Veď dediť budú, ale nie už po prvom úmrtí
@tomik25 najlepšie to skúsiť prejsť s notárom. Manželka bude mat v dome väčšinové vlastníctvo tak viac menej by deti nemali ako to riešiť kým žije. Nevedeli by to predať ale mohli by žiadať o vysporiadanie.
@mato86 skúsim to prejsť s právnikom. To nehrozí, aby mňa alebo ju ...napr. v 70ke niekto otravoval s vyplatením. Veď to je prakticky nemožné. To aká staroba by bola?
@tomik25 dedi sa aj obchodny podiel v sro.
Deti su tzv. neopomenutelny dedic - takze keby si umrel ty, tak by sa vsetko delilo na 3 diely (manzelka a 2 deti)
to je este nic, ked zomriete obaja, vsetko sa podeli na 4 diely - tzn. 1 z deti bude musiet najst peniaze na vyplatenie vsetkych troch, alebo sa (rozumne) dohodnu (neverim) alebo sa z tvojho nahonobeneho majetku stane trhaci kalendar a este ani po tej smrti nebudes mat klud lebo ta budu vlastne deti ohovarat ze si im nenechal dost a budu sa medzi sebou zrat a neznasat 😄
@marekjahoda to mi nevadí. Po smrti nech si robia čo chcú. Mne ide o to, že súčasná partnerka a ja sme si oporou. Perfektne si rozumieme, v podstate nechcem, aby ona na starosť mala problémy, želám si pre ňu krásne a pokojné dožitie. A naopak. Po nás oboch nech sa deje, čo sa deje. Ale je pravda, že mňa jej nemusia a asi aj opačne 🤷♀️
@marekjahoda toto si uplne vystihol. Nieco podobne sa dialo minuly rok na strane mojej zeny a teda to bolo na nervy. Na zaciatku kazdy velice chcel vsetko, ze sa budu starat, robit, ze chcu udrzat, to co sa nadobudlo a teraz uplny opak. A este si budu vykrikovat, ze kto co ma viac, kto co za zivota viacej uzival a neviem co.
@tomik25 proste sa to nedá. Teda dá. Deti musia vzdať dedičstva po tebe. Po tvojom úmrtí zdedí všetko manželka. Ale aj to vzdanie sa dedičstva sa dá tuším stále neskôr napadnúť...
@tomik25 chore nie je dedicske pravo, ale chore je to ako ste vychovali svoje deti, ked uz za zivota mate obavy aby vas nepripravili o strechu nad hlavou.
@zita19 ked toto clovek nevie ako napokon co dopadne. Viacero znamych okolo seba mam, co by clovek povedal, ze dobre vychovani, ze sa postaraju a napokon supli mamu do starobinca, dom predali a isli byvat na druhy koniec republiky. To cloveku ak keby sa zatemnil usudok alebo co.
@zita19 zadavatel ma inu situaciu kde s partnerkou maju zvlast deti. Staci jedno aby urobilo problem a uz je ohen na streche.
Manzelka by tusim dedila 50% + 1/5 z druhej polovice.
@sverdik pozri sa, moje deti vedia, ze ked nebudeme vladat, predavame byt, my odchadzame do lepsej DSS, ktoru si zo zisku z predaja zaplatime a az co zvysi budu dedit oni. Ani jedno nezije blizko, ani jedno sa o nas postarat nebude moct bez toho aby sa prestahovalo, my sa k nim nastahovat nemienime.
Ja na jednej strane chapem zakladatela, ze riesi veci vopred, ale ak ma deti rozumne a su dobre vychovane, tak situacia, ze niekto z nich dvoch ostane bez strechy nad hlavou nastat nemoze.