@jan45 Ďakujem. Nepopraská dierovaná tehla v dôsledku rôznej tepelnej rozťažnosti? Z jednej strany budú 100-ky z druhej desiatky stupňov Celzia. Pri rozdiele teplôt 300 C a dĺžkde tehly 24 cm bude rozdiel 0,7 mm.
@viktor811 Vápnocementová malta nepreská pri teplotách do 500 C? Prečo plnú tehlu? Nepotrebujem akumulovať ale aby vonkajšia stena bola chladná a nepopálili sme sa na nej. Krb mám na to aby dal okamžite čo najväčší výkon, preovšetkým v mrazoch.
@slavoslav Na akumuláciu obstavby je lepší magnezit alebo mramor. Akumulovať do obstavby NEchcem. Mám v dome kopa betónu, do neho sa dá vzduchom kúriť 10 kW a dom sa neprehrieva.
@diskuter99 s tými teplotami to trochu preháňas. V obostavbe počítam max. 250 st. Akumulacia tepla do obostavby je pomalá a prakticky sa tam usadzuje len príbytok tepla. To popálenie na tehle vôbec nehrozí.
@viktor811 Je mi jedno či to bude dierovaná tehla akumulačná 1000 kg/m3 alebo obyčajná 800 kg/m3. Pri 250 C je rozdiel 0.6 mm . Neroztrhne to dierovanú teplu? Plná by to znášala lepšie?
@viktor811 Ďakujem. Tak to je fajn že to máš vyskúšané. :-) Aké je zloženie a postup pre spojovaciu maltu a omietky vnútorné a vonkajšie? Teraz som počítal že vonkajší povrch steny môže dosiahnúť 50 až 60 C, ale až za 24 hodín kúrenia, takže pohoda. Ako dobre to akumuluje? Akumuácia nie je na zahodenie.
@viktor811 Ďakujem, a treba klembu či to teplo znesú hurdisy? Omietky si z čoho robil? Môžem dať do predu okolo krbovej vložky tehlu klinker? Potrebujem dvierka 90 cm x 90 cm nad krbom, aby sa dala obstavba čistiť a aby som tam vliezol pri opravách. Z čoho môžu byť dvierka?
@diskuter99 To som ťa asi zle rozumel. To chceš dosku tesne nad vložku, kde budú upevnené rozvody. Tak tam daj na to určenú bežnú žiaruvzdornú na to určenú dosku.