@evina4569 , pri tvorení plesne je dôležite vetrať nárazovo a intenzívne, proste otvoríť okno dokorán a zatvoriť ho až ked je vonkajšie sklo suche /nie je už zarosene/. A potom samozrejme kuriť. Intenzívne treba vetrať preto, aby sa výpary z vlhkosti dostali preč z priestoru. To je práve zasadna chyba že vetraš stále.
my byvame v stasej chalupe a ak sa zmeni pocasie alebo ja neviem co tak od stropu az dole a potom to pokracuje az do dlzky a vysky gauca mam uplne namoknutu stenu a ked to ako tak uschne tak sa tam da taka plesen ze neviem co uz mam robit
základným problémom je, že vetráš oknom. Nie je dôležité vetrať, ale odvetrať. To znamená ventilátor, ktorý len odvetrá vlhký vzduch von a do vnútra sa nedostane studený vzduch (dôležitá je spätná klapka na ventilátore). Teplý vzduch z okolitých miestností , ktorý nie je taký vlhký sa potom dostane do kúpelne a tak potom netreba toľko kúriť. Ďalším problémom býva často WC, hlavne nádržky, ktoré nie sú izolované polystyrénom. V zime je teplota vody nízka a preto sa nádržka orosuje a potom vzniká ďalšia vlhkosť. Na toto sú najlepšie zabudované WC geberit.
Plus použite vyhľadávač - denne sa dvaja-traja ľudia na toto pýtajú. Aj vo fóre, aj vo fotoblogoch. Od začiatku decembra tu riešime vodu stekajúcu z okien a plesnivé steny. Informácií je tu na mraky.
@evina4569 Dobrý den. Základní problém není jedna věc, ale souhrn několika vlivů. Čili vlhkost vzduchu, teplota vzduchu a povrchová teplota stěn a stropu. Příklad : relativní vlhkost vzduchu je třeba 60 %, teplota vzduchu je 20 °C a z toho vyplývá teplota rosného bodu +12°C. Pokud stěna, strop a nejčastěji roh a kout, kde se protíná plocha stropu a dvou stěn má teplotu nižššší jak uvedených 12 °C, tak tam zákonitě musí kondenzovat voda. Větrání nemá na vlhkost vnitřního vzduchu žádný vliv, spíše RV snižuje a vnitřní vzduch vysušuje. A současně tento vzduch ochlazuje a ten opět ochlazuje povrch stěn a stropů. Čili jedině správně to vyřešíte zateplením z venkovní strany, zvýšením vytápěcí teploty na WC a ideální je zabudovat silný ventilátor, který rychle odsaje aromatické uhlovodíky navalné kvality a nahradí je tepklým vzduchem z interiéru za dveřmi ( klíčovou dírkou :-D :-D :-D :-D :-D )
S pozdravem Laďa
zaručene s plesňou najlepšie bojuje savo. Potom už len rajbačku do ruky a poriadne vyčistiť stenu. Inak neviem či je to riešenie ale kamaráti mi odporučili do miestnosti kde sa mi tvorí pleseň namaľovať si steny silikónovou farbou, vraj táto je omnoho odolnejšia proti plesniam
zjistit pricinu a odstranit ji. ta bude pravdepodobne v konstrukci stavby (zdiva oken..atd..atd..) koupelny, odvetrani na to muze mit taky vliv.
savo je dobre jen na uklizeni plisne.
Ďakujem všetkým za radu :-) ,savo používam už dávno a je to fakt odskúšané,že to zaberie na tú pleseň,no je to krátkodobé,keď vyprchá cca po mesiaci,začne sa pleseň tvoriť zas,poprosila by som niekoho,či nevie poradiť najaký náter,prípadne obklad,ktorý by sme mohli použiť,kedže sa chystáme rekonštruovať kúpeľňu,tak by som to chcela definitívne poriešiť.Vopred veľká vďaka! ;-)
treba si dat obklad az po strop a dvere na kupelni mat stale otvorene, ziadna plesen tam potom nebude :) jedine ak by to bola rožna miestnost, vonku velka zima a vnutri teplo.. moze sa zražat kondenz na strope a plesen nasledne... ale aj tu pomaha vyrazne vetranie...... aspon tymi dverami, ak tam nie je okno.....
Savo pomaha len docasne, kym sa nezvysi zase vlhkost ..... potom je tam zase plesen.... ono ju to neznici, iba povrchovo.