Pri lepení drevených parkiet by som proces zretia cem.poteru neurýchľoval, nakoľko nie je dôležitá iba zodpovedajúca zostatková vlhkosť poteru 2 % CM, ale aj jeho úplné vyzretie, čo znamená min. 28 dní v závislosti od hrúbky. Voda je v poteri veľmi dôležitá z hľadiska hydratácie cementu a najväčší podiel vody sa už odvetral v priebehu prvých 7 dní. Neuviedol si, či je v poteri aj podlahové kúrenie, pretože to je ďaľší moment, ktorý je nutné brať do úvahy.
@ducho77 Dobrý den. Odvlhčovač nemá přímý vliv na vlhkost potěru. Ten pouze odnímá vlhkost ze vzduchu a teprve suchý vzduch odebírá vlhkost tomu potěru. Čili trochu to pomůže, ale není to ten očekávaný účinek. Beton z technologického hlediska potřebuje zmiňovaných 28 dnů, aby se dokončilo smluvní vyzrávání a k tomu nějakou vlhkost potřebuje. Nicméně po tété době je možno beton pomalu zahřívat na vyšší teplotu a tím urychlit jeho sušení. V případě, že máte podlahovku, tak to realizujete pomocí podlahovky. Jinak musíte nějak intenzivně topit a ten potěr zahřát zprostředkovaně přez horký vzduch. K tomu by se dal nejlépe použít nějaký výkonný teplovzdušný agregát ( asi elektrický ). A teprve v této fázi by se dala využít i ta sušička, čili odvlhčovačka a zřejmě by byla dobrá nějaká kondenzační.
S pozdravem Laďa
ved jemu ten 10cm poter nevyschne za 28 dni ani nahodou, podlahari doporucuju odvlhcovace a naozaj pomahaju urychlit susenie poterov. Asi nema moznost celodenne tam otvarat a zatvarta dokolecka okna a robit prievan.
Podlahovku tam asi nebude mat ked je hr.10cm.
@ducho77 Odvlhčovaš sú v celku dobrá vec. Odoberajú vlhkosť z okolia ale v uzavretom priestore. Nemôžu byť pri tom otvorené okná. Majú však svoje zásobníky, ktoré treba chodiť vylievať od vody lebo sa vypnú. Existujú aj s napojením na odpad ale cena v požičovne je privisoká. Odvlčovač spraví dobrú službu ale ale v priemernom dome by mal ostať min.10 dní aby to bolo aj trochu poznať, nie na povrchu ale vo vnútry muriva. Priskoré odvlčenie poteru je na škodu pre betón a zníženie kvality. To sa môže robíť pri komerčnej stavbe ale nie súkromne. V žiadnom prípade nepuštaj kúrenie skorej ako po 6 týždňoch. Môže to mať za následok zdvyhnutie poteru v rohoch a to môže mať nezvratný následok. Ak by sa to predsa stalo treba vypnúť kúrenie, vyvetrať a miesto zaťažiť. Výsledok občas ...... pokus.
@ducho77 no... takto... beton zreje 28dni.....
urychlit mozes jeho susenie, ( aj ked to skor na omietky by pomohlo, poter by si skor vysusila temperovanim kurenia, ale to je tiez riziko, ze by sa potrhal, kedže sa kurit nema skor ako za tych 28 dni a aj to len veeeelmi pomaly pridavat stupne.. napr. 15st.. ) ale nie jeho vyzrenie.... osobne suhlasim s Miom... vsetko ma svoj cas...... ano, uschne ti skor, ale aj tak by som na neho napr. podlahu este nedavala.... Aj dva mesiace, nie jeden...
@katrin21 tiež som si to skorej nevšimol poter na 10cm. Kto to mohol robiť? Na podlahovke max. 7cm alebo 4-5cm nad trubkami. To nemusí dobre fungovať pri prehrievaní podlahy pri kúrení. Môže byť veľký teplotný nábeh kúrenia aby prekúrilo tých 10cm. Ak sa nemýlim
Dobrý den. Co tu všichni blázníte ? Beton by měl technologicky vyzrávat 28 dnů. Potom je jeho pevnost skoro konečná. Je pravda, že bylo zjištěno, že se pevost zvyšuje o nepatrný zlomek procenta pořád a proces zřejmě není nikdy ukončen, ale to zde nemá smysl vůbec vykládat. Směrodatný čas je těch 28 dnů. Pokud to bude více, nic se neděje. Méně by to nemělo být a tudíž před uplynutím tohoto času by se beton neměl zahřívat. I tak se musí zpočátku pouze temperovat a udržovat na teplotě o něco vyšší, jak je teplota vzduchu. Pak je možné ho postupně zahřát na teplotu max 50°C a nechat ho vyschnout, což bude trvat několik dnů a šmytec. Potom se musí opět postupně snižovat teplota až na teplotu vzduchu. Já v tom problém nevidím a dělá to tak spousta stavebníků a firem.
katrin21 @ducho77 no... takto... beton zreje 2dni..... zde jste se asi přepsala - buď tam má být že tuhne, nebo zraje 28 dnů. Aha, už jste to opravila.
S pozdravem Laďa
@ladajaskva Súhlasim s tebou len technologické zrenie je min. po 28dňoch. Pre dobrý beton sú dôležité prvé dni aby beton schol čo najpomalšie a bol vlhký. Poterárske firmy odporúčajú min po 6 týždňoch začať len s min. temperovaním v potery.
@stavatlepsie Dobrý den. Kde je nějaký rozpor? to chybějící min. ? Nicméně, tazatel má beoton jíž týden starý a tak je mě šumafuk, co předcházelo. Na to se ani neptal. Chce co nejdříve snížit vlhkost tak, aby podlaháři mohli pracovat. Po 28 dnech se z fyzikálního hlediska s betonem v podstatě nic neděje, akorát se bude měnit vlhkost, čili množství volné ,chemicky nevázané vody, která se může odpařit.
S pozdravem Laďa
To mi je úplne jasné a súhlasil som s tým ale odvhčovačom to nedosiahne bez zvýženia teploty v miesnosti. Z podlahy vychádza vlhkosť obtiažnejšie. Len podlahovku nesmie pustit skôr ako za 6 týždňou. Túto skúsenosť máme odskúšanú s naším dodávateľom.
Odvhcovac je na stavbe super vec. Bezal mi na dome niekolko mesiacov v kuse a vytieklo z neho niekolko kubikov vody. Minuly rok v januari, ked som ho spustil, sa zdalo, ze nefunguje. Bola vo vnutri prilis nizka teplota. Ale od nejakeho marca, ked sa trochu oteplilo a teplota vo vnutri stupla nad 10C, tak z neho zacala tiect voda velkym prudom. Ta vnutrorna nadrzka bola plna za par hodin, musel som ho napojit na velku vonkajsiu nadrz. Vdaka nemu som vobec nemal take problemy s vlhkostou ako susedia. Ziadne vlhke rohy, ziadne plesne. Mal som uz prvu zimu normalne suchy dom akokeby bol postaveny uz nielkoko rokov. Ked sa mi vnutorna vlhkost dlhodobo dostala na 50% som ho odpojil.
@ladajaskva mna blbne numericka klavesnica :-D mam pokazene cislo 8, vyskakuje a niekedy ked stlacim, tak nic nenapise... vsimla som si to a opravila :) pohoda :) Ja by som proste podlahu skor neriskovala, ono navonok im ten beton uschne, ale nikto nevie, aka je zostatkova vlhkost vnutri a to zrenie betonu nie je len jeho vysusenie sa, ved to dobre viete, Láďa :) takze :-)
to co sa urychluje na profi stavbach .. by som doma neriskovala.. potom maju ludia problemy...
Behat sa po nom da, robit mozu vsetko, akurat podlahu by som davala az na koniec ..
My sami sme museli pustit temperovanie kurenia do poterov po asi 20dnoch, lebo sme potery robili v novembru a zacalo v decembri strasne mrznut a mali sme tam urobene cerstve omietky a bali sme sa , ze to zmzne a potrha to.. mrzlo dost.... a dlho.... tak sme temperovali velmi pomaly a postupne a nastastie nic sa nestalo a omietky krasne vyschli :) ale po 7 -10dnoch by som to nerobila
my podobne ako Pivec,paradne nam odvlhcovace pomohli, jasne ze beton zreje 28 dni.Dovtedy ntreba nic urychlovat.
Nam len nivelacka v garazi v lete schla s dvoma odvlhcovacmi mesiac, denne som vylievala vodu, kedy sa dalo vetrala...
.podlahovku som pri takom hrubom potere vylucila - fuu,prekurite gate, aku povrchovu upravu planujete?
Snad nie laminat ci drevo,ak ano bacha na postupny rozbeh kurenia s vyk. krivkou a naslednym pozvlolym padomn teplot podlahy.
Dobrý den. Pokusím se naposled zopakovat, co jsem napsal:
1. Technologické zrání betonu je ukončeno po 28 dnech
2. Aby zrání betonu mohlo zdárně probíhat, musí být přítomen přebytek volné vody
3. Po ukončení tohoto procesu se v betonu nic podstatného již neděje
4. Po tomto termínu je možno beton opatrně vysušovat
Tloušťka potěru nemá zásadní vliv na spotřebu. Bude to prostě akumulační podlahovka, která bude pomalureagovat na změny vnějších podmínek. Na spotřebu mají vliv pouze teplené ztráty, čili zateplení a v tomto případě izolace pod podlahovkou.
S pozdravem Laďa
Kolko % vlhkost musi mat poter aby sa nanho mohla davat podlaha?
Plyn sa mi stale vybavuje, takze podlahovku nemozem pustit. Poter bol zalievany na jesen minuleho roku a pred 3 tyzdnami mi namerali vlhkost cca 35-50%. Ak to dobre chapem tak odvlhcovac mi v momentalnej situacii nepomoze...
ako je to so schnutim anhydritoveho poteru? kedy sa nanho mozu davat dlazby, podlahy.. a kedy obklady na sadrove omietky? vdaka moc..
@ladajaskva@mio23@antonmesaros
Obklad na sádru (záleží to od druhu použitej sádrovej omietky) pri takýchto teplotách bývajú vyschnuté za cca týždeň.
Andryhyd min 5-6 týždňov.(záleží od hrúbky a od vetrania)
Poznámka k nameraným 35- 50% zostatkovej vlhkosti, toľko nemá poter ani pri spracovávaní, asi ti to merali odporovým vlhkomerom, ktorý je na takéto účely nevhodný. K vyzrievaniu a následnej úprave anhydridových podláh som sa , myslím, že kompetentne, vyjadril v predchádzajúcich diskusiách, je možné nájsť v témach.
zajtra nám spustia kúrenie a pred 20 dňami sme robili potery s vláknami môžeme spustit aj podlahovku na nejakýchh 15 stupnov, alebo radšej susiť stavbu kúrením s radiátorov a s podlahovkou ešte týžden počkať?vetralo sa tam stále deň noc