Ahojte,
sme vo fáze dokončenej hrubej stavby domu. Sú spravené vnútorné priečky, stavba je celá tehlová. Na 2.NP nad vnútornými nenosnými priečkami je 10-12cm medzera, potom je väzníkový krov. Podkrovie bude iba na odkladanie sezónnych vecí.
Uvažujeme pod väzníkový krov dať odspodu protipožiarny SDK, potom 8cm izolácie (min. vata + elektroinštalácia + rekuperačné rúrky), pod väzníky nabiť parozábranu a medzi väzníky ďalšia izolácia (32cm).
Chcem sa spýtať, či má zmysel robiť stužujúce vence ("venčeky") na tých vnútorných nenosných priečkach na 2.NP?
A tiež akú máte skúsenosť s prenosom zvuku medzi tými miestnosťami, ktoré nie sú oddelené venčekmi,a nad ktorými je iba strop z SDK s izoláciou?
SDK strop sa bude robiť ešte na úrovni miestností, ale nad ním vrstva izolácie bude prechádzať medzi miestnosťami.
Ďakujem za vaše odpovede.
@itgospa ja mam tiež veniec aj na priečkach, vyrazne zvysil ich tuhost...
Nad samotny veniec som napchal doskovu izolaciu na sirku priecky az po parozabranu... neviem to vsak porovnat ako by to bolo bez...mal som jednu sancu to tam dat a tak aj bolo...je to par eur a nemusis rozmyslat po dokonceny sdk, ze kruci mohlo to tam ist...
@duzu to sice moze byt pravda, ale takto by sa to nemalo ani skolaudovat, poistovna moze odmietnut plnenie... a to vsetko preco, ze niekto neposunul komin o 5 cm?
@cukrik25 ako mas jednotlive vrstvy izolacie?
lebo uvazoval som dat 8cm min. vatu, potom parozabranu, potom 32cm znova vata medzi vazniky. Dnes jeden rozhovor mi nabural tuto koncepciu a odporucenie dat SDK - parozabrana pod vazniky a medzi vazniky fukanu izolaciu hrubky 60cm = podla hesla "izolacie nikdy nie je dost"...
@itgospa ahoj, ak sa pytas na akustiku, tak pre mna je tehla velke sklamanie. Z tej foto co si prilozil to vyzera ze mas rovnaky zazrak ako ja, Heluz. Cez priecky sa budete moct rozpravat a ked trochu zakricis, tak aj cez nosne mury. Rovako uzasne sa prenasaju aj take zvuky ako cvaknutie vypinaca, motory zaluzii alebo klepnutie o akykolvek predmet primontovany o stenu (umyvadlo napriklad). Bavil som sa s typkom ktory robi vo firme na vyrobu tvarnic, kde v ramci nudenia sa mimo sezonu zasypali medzery v tvarniciach pieskom a nestacili sa cudovat ako to zlepsilo ich akusticke vlastnosti. Odvtedy mam chrobaka v hlave, ako nasypat piesok do priecok 😄
@cukrik25 neuvazoval si davat prvu vrstvu vlny (napr. tych prvych 16cm) pod parozabranu? volal som so zastupcom jedneho vyrobcu vlny a vravel, ze maju odskusane, ze je v poriadku dat pod parozabranu prvu vrstvu vlny v pomere 1 diel pod parozabranu a 3diely nad parozabranu.
Aj ked pravdupovediac sa obavam, ci nebude ta prva vrstva degradovat vlhkostou.
A tiez, kde bude rosny bod pri mojej uvazovanej konstelacii...
@robo91 hmm, nepotesil si ma a to o tehle vsade propaguju, ze ma omnoho lepsie akusticke vlastnosti ako priecky z porobetonu.
ale ten napad s pieskom v tehle asi nemusi byt uplne zly na zlepsenie statickych vlastnosti priecok namiesto vencov..., ci?
@itgospa Nemá lepšie akustické vlastnosti, stačí si pozrieť katalógové listy. Obvodové a nosné murivo je lepšie z pohľadu akustiky porobeton, priečkovky sú lepšie z tehly ak sa zvolí AKU varianta.
@itgospa tehla ma lepsie vlastnosti lebo je hutnejsia, ale treba sa pozerat na cisla pre konkretny produkt. Mne projektant navrhol 200 porobetonove priecky medzi izbami a 150 ku chodbe. Mam kratkodobu skusenost, ze 100 je dost malo. Neviem aky bude realny rozdiel, ale viac je viac 🙂
Lepsi vysledok by mala asi viacvrstvova priecka. https://www.asb.sk/stavebnictvo/zakla...