zdravim, zvazujem vystavbu minitelocvicne(fit studio) s obyvatelnym podlazim s rozmermi 18x9m. momentalne sa rozhodujem medzi drevostavbou a stavbou z porobetonu, pripadne nieco na zaklade kovoveho skeletu. ak mate niekto skusenosti s nosnym stropom s rozponom 9 m uvital by som akukolvek radu- v studiu by nemali byt ani nosne stlpy. pripadne ktora alternativa sa vam javi najoptimalnejsia. dakujem
pridavam zopar fotiek modelu....
@julienwt pekny model :-)
9m rozpon sa da riesit a je viac sposobov. Da sa to urobit ako ZB, drevo alebo ocel, kazdy material ma svoje vlastne specificke problemy a vlastnosti. Riesenie zalezi od toho co chces dostat, aky ma byt interier, z coho bude ostatny nosny system. Ci ma byt konstrukcia priznana alebo nie a pod.
Poznamka. Ak chces na 1NP volny priestor, tak neodporucam na 2NP dat do stredu nosnu steny/stlpy, tym si zatazis nosne prvky nad 1NP. Potom odporucam, riesit aj nad 2 NP zastredenie na 9m. Priestory vo vnutry delit prieckami.
Na uvod asi tolko.
Ja mam 10m bez vnutornych nosnych priecok , nemam sice taketo druhe podlazie vytiahnute ale len podkrovie ,co je v podstate to co tebe treba.Mam tam 10 metrove spodne kliestiny a pokoj svaty .25mm osbcka a nikdy sa to neprepadne ..
@spiderhst v podstate mi ide o to, aby som zistil vyhody a nevyhody jednotlivych systemov, sympaticke su mi drevostavby ale neviem ci drevene(panelove)steny staticky unesu tu zataz dvoch poschodi s 9m rozponom, je mi blizka aj myslienka pasivnych prip nizkoenergetickych stavieb, ale kedze ide o fit studio- predpoklada sa masivna vymena vzduchu co sa zasa trochu bije s ekonomikou nuteneho obehu.....takze babo rad! :)
Deliaca stena druhého podlažia sa dá použiť ako nosník, do neho sa zavesí prefabrikovaný strop bežného rozponu 4,5m, strecha zo zbíjaných väzníkov, dispozíciu rozdeliť na trvalo vykurované priestory a veľkoplošné s nižšími nárokmi, zlepší to ekonomiku vykurovania.
@julienwt statiku ti vyriešil jan45 a materiálovo čo ti je bližšie, mne najlacnejšie vychádza (pomer cena-tep. vl.) porobetón + hrubá izolácia polystyrénu, perspektívu vidím v žb stenách, lebo tam mi stačí 15 cm nosnej steny a izolácie koľko sa zmestí a ideš do iného štandardu, ale ešte to nemám spočítané. A tebe by sa tam rekuperácia na úspore energie dosť skoro vrátila a ocenili by to aj klienti, cvičiť v teplom čerstvom vzduchu bez zápachu...
@julienwt koly rozvodom vzduchotechniky a pod, budes robit predpokladam neake podhlady, alebo chces priznat vzduchotechniku?
Pri pouziti zelezobetonu, su sem vhodne predpäte ZB stropne panely (rychlost vystavby, pouzitie zeriava), pri obycajnom zelezobetone by to mohol byt tramovy strop(narocnejsie debnenie, svojpomocna vystavba).
Pri oceli, priehradove väzniky (narocnejsia vyroba, vyhoda, ze medzi prutmi väznika mozes viest rozvody) alebo valcovane profily + zb doska (montaz zeriavom, jednochuchost).
Pre drevo sa daju pouzit tiez drevene väzniky, alebo lepene lamelove drevo, pripadne iny typ dreveneho nosnika podla poziadavky. Podla jednotlivych prvkov je aj rozna narocnost. Ak ide o unosnost drevostavieb netreba mat ziadne obavy, staci vybrat spravny sposob/moznost pre dany pripad a zatazenie a vsetko bude ok stavaju sa z dreva viacpdlazne budovy (pozri obrazok).
Vyhody a nevyhody jednotlivych systemov zavisia hlavne od tvojich moznosti. co vsetko si vies urobit/zohnat lacno, co musis dat vyrabat, kupovat a pod. Ci to chces robit svojpomocne alebo nakluc atd.
K energetickemu standardu, nech ide o akukolvek stavbu cim lepiu nergeticku efektivnost dosiahnes tym lepsie. Aj ked ide o fitko, preco by nemohlo byt nizkoenergeticke? Vsetko zalezi od toho co chces dosiahnut. Samozrejme nemozes porovanat fitko s rodinnym domom a pod. Tvoja veta: ,,predpoklada sa masivna vymena vzduchu co sa zasa trochu bije s ekonomikou nuteneho obehu" , prave naopak, ak mas masivnu vymenu vzduchu co budes mat ked ide o fitko, sa nuka pouzit rekuperaciu. Cim viac vzduchu budes vypostat von tym viac energie ide prec. Preto sa sem hodi ucinna rekuperacia, ktorej investia sa vrati rychlejsie ako ked mas malu vymenu vzduchu.
A je jedno ci ide o drevostavbu, murovanu, alebo betonovu, NED sa da dosiahnut, zalezi od konkretneho riesenia, ale to je uz vec projektu a spravneho navrhu. ak by si mal zaujem, mozem dat kontant na cloveka, ktory sa NED a pasivnymi stavbam venuje, robi prepocet pomocou PHPP.
@jan45 mas na mysli stenovy nosnik na cca 15m? myslim, ze pri tomto rieseni by vzniklo viac komplikacii ako uzitku. Hlavne ak by sa to robilo svojpomocne. osobne
@spiderhst dakujem zatial za rady, co sa tyka tej rekuperacie ja chapem vyhody ale to je priebezne vymena vzduchu....ja som este odchovany na starej skole - otvorit na chvilu vsetky okna a vymenit maximum vzduchu aby sa neochladili prilis steny a predmety medzi cviceniami :P...
stavba na kluc nepripadado uvahy - na to nemam...prostriedky na stavbu budu prichadzat v etapach, takze moja predstavaje maximum svojpomoci , prvej etape cim najlacnejsie ale podla moznosti tak aby sa stavba mohla priebezne kvalitativne upgradeovat...
zistil som ze su firmy, ktore postavia zaklady a skelet, a potom podla financnych moznosti dokoncuju na etapy bud oni alebo svojpomocne
@jan45 ta nosna stena 2.NP bola tak aj myslena aby sa rozpon zmensil na 4,5m ale @spiderhst ma pravdu v tom ze sa tym zvysi zatazenie nosnych stien 1NP- asi to treba prepocitat....a krov by som v tom pripade nerad riesil priehradovymi vaznikmi ale radsej by som nechal priestor pod strechou potencialne vyuzitelny ( nieco ako pozdlzny tunel v krove s prierezom cca 4x2m)
no a co sa tyka priznania alepo nepriznania stavebnych prvkov - opat je to otazka ekonomiky , v prvej faze sa budem snazit urobit pripravu na vsetko,... ale dokoncit to budem moct az po predaji bytu.....cize jednu sezonu to bude musiet vydrzat mozno bez dokonaleho zateplenia a vselijakych vychytavok..:P