Odpoveď na príspevok od petersd:
Na RD sme pri čistení podkrovia s hrôzou objavili… @petersd zavolaj si odborníka ktorý to posúdi. Nič lepšie urobiť nemôžeš.Odpoveď na príspevok od petersd:
Na RD sme pri čistení podkrovia s hrôzou objavili… @petersd opísal si presne situáciu, ako by som reagoval, keby som to zistil ja sám.. Slovko zdesenie je na mieste.. A je to presne také zlé, ako si reagoval. Možností je viacero.. Od tej najhoršej, až po easy fixovanie nebezpečného stavu. Otvoriť strechu a priečne zvrchu cez povalu položiť medzi nosné miesta veľké oceľové traverzy. Navrtať zvrchu na chemické kotvy alebo durch cez celý strop na veľkoplošné podložky závitové tyče. Teda záleží od toho, či máš monolit, alebo miako, skrátka aby tyče držali v betone, nie na dutej tehle. A hore preniesť časť zaťaženia povale na priečne traverzy. Skrátka zavesiť stropovú dosku na oceľovú výstuž. Ak je naozaj viditeľne prasknutá a prehnutá doska, tak to nie je sranda.Odpoveď na príspevok od petersd:
Na RD sme pri čistení podkrovia s hrôzou objavili… @petersd známemu projektantka navrhla veľký otvorený priestor. Statik to prepočítal a výsledkom bol ŽB monolit s 23kou výstužou (KARI). Všeko bolo okay, len nikto sa nezamyslel, že pár metrov od RD je frekventovaná cesta, po ktorej jazdia pravideľne autobusy a nákladné auta. Monolit pri prejazde Tatry citeľne vibroval ako veľký bubon. Známy to vyriešil DT stĺpikom v strede vibrácie..Odpoveď na príspevok od zicher:
@petersd opísal si presne situáciu, ako by som re… @zicher Kedysi dávno som takto opravil previsnutý ŽB strop jednej starkej. Zo strany podkrovia dal na naprotivné múry oceľový I-profil 240mm, potom poprevrtával skrz celú platňu a asi 8 závitovými tyčami som ho v strede izby poistil. Vtedy ma ani len nenapadlo, že toto budem niekedy robiť sebe.🙁 Teraz v aktuálnom prípade uvažujem, že na to premostenie zo strany podkrovia asi nepoužijem oceľové profily, ale či radšej nepoužiť drevo (?) ... Že cez stred izby premostím napr. 3 páry drevených fošien profilu napr. 30 x 8 cm a na nich uchytím zavitové tyče min. pr. 12 mm. Myslím, že na rozpone okolo 5 m by to mohlo ten hujový strop podržať. V každom prípade skúsim pohľadať po nete nejaké tabuľky, že koľko kg dokáže drevo - oceľový profil podržať. Ak máte niekto také tabuľky, alebo odkaz na zdroj, tak dajte tip...Odpoveď na príspevok od petersd:
@zicher Kedysi dávno som takto opravil previsnutý… @petersd to by mohlo byť OK, ale tie hranoly na kant, nie na plocho. Pripadne zožeň železničné dubové povaly, výhybkové sú dlhé cez 4m...Odpoveď na príspevok od petersd:
@zicher Kedysi dávno som takto opravil previsnutý… @petersd tipujem, že oceľový profil má lepšie nosné parametre ako drevo, inak by mi ho statik necpal do projektu (2 navarené U profily sú de facto súčasťou strechy; nutné zváranie, natieranie) a namiesto toho by použil drevený hranol.. https://www.staticstools.eu/sk/profil...