Izolovat strop ešte nad sadrokartonom?

Zdravím stavbari, Mam hotovú hrubú stavbu a lámem si hlavu s tým, že mam rovnú strechu zaštrkovanú 5-10 cm, samozrejme zaizolovanú tvrdeným EPS najmenšia hrubka 22cm podtym je stavebnicový strop premac s betonovou zalievkou hrubka dokopy min 30 cm. Planujem znižený sadrokartonový strop. Niekto mi radi este nad sadrokarton dat minerálnu vatu a niekto, že netreba. Co by ste mi odporučili? dakujem za rady
Odpovedať
@davkoblade je vlna v projekte? Vlna pomoze lepsie izolovat hluk, ale treba samozrejme pod vlnu parozabranu. Nevyhoda - oblubuju ju hlodavce. Mozes nechat medzeru, a neskor ju zafukat izolaciou, ak bude treba.
Odpovedať
Profilova fotka
@davkoblade & @peto99 Treba dať nielen parozábranu medzi sadráč a minerálnu vlnu, ale to aj nejako odvetrať, lebo ak to akýmkoľvek spôsobom navlhne bez možnosti odvetrania vlhkosti, začne tá minerálna vlna hniť. Teda prestane to izolovať a nastupujú plesne.
Odpovedať
@davkoblade to sa neda takto povedat bez toho aby si napisal aky dom, ake izolacie konstrukcii, kam sa s nim chces ostat, detaily, fotky aspon uviest podorys. ..
Odpovedať
Ja osobne by som tam dal tu mineralnu vatu a parozabranu tiez. Je to len plus
Odpovedať
@dwight888 ale no ... moze to byt aj minus a to v penazenke.
Odpovedať
@dominik_boksansky, taze strecha vid obr. podorys 7x17m. Skladba z hora nadol: 5-10 cm dunajsky štrk, PVC folia, geotekstilia, 2x100mm tvrdeny EPS, spadove kliny pre 2 stupnový sklon, čize minimalne hrubka 2 cm, preto ratam s hrubkou izolacie 220 mm. Podtym parozabrana. Dalej skladany strop z Premac tvarnic 200 mm + cca 100 mm beton. Planujem znižiť strop o 100mm so sadrokartonom. Tak otazka znie je potrebne z vnutra zateplit alebo nie...
Odpovedať
@davkoblade Daj tam EPS + sieťka + stierka.
Odpovedať
@davkoblade tych 10 cm vaty v strope nespravi pri tomto zlozeni takmer nic. Za mna je to zbytocne. Slabe miesta vidim steny, ten presah betonovej podlahy, kde je len 12 cm EPS. Dalej 3 cm XPS na tom betone v strope tiez nie je nic moc dokonca si myslim, ze vnutorny kut moze byt v buducnosti problemom, atd. .Zameral by som sa na tieto veci ako na dalsej izolacii stropu. To atikove murivo je z akeho materialu? Inac murivo je tiez z betonu?
Odpovedať
Daj tam tu vatu pod ten SDK, polozka je to financne minimalna. A trochu to pomoze.
Odpovedať
Nic. Nechaj tam vzduchovu medzeru. Dalsia izolacia posunie teploty stropu ovela nizsie = velke riziko kondenzacie. Pocitis to najviac v rohoch, ktore sa ti budu ochladzovat.
Odpovedať
@dominik_boksansky Atika je riešena z Ytongu na vrchu su spadove kliny na to OSB doska s okapovým plechom, čize az po ten plech príde eps 120 mm. Okolo venca je tvrdený 30 mm EPS. Cize davať pre istotu niečo, či uz sa to neoplatí?
Odpovedať
Viacerí mi radia, ze mam pre istotu iba nadrbat vatu na konštrukciu SKD. Ak ano, tak ako to urobit spravne?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@davkoblade heh radia no sami by tak nerobili. Spocitaj si o kolko budu tepelne straty mensie stropom ked tam das tu vatu a zrataj straty stenami a oknami. Tu atiku bolo treba troska inac riesit. Pozri @abobo on to ma spravene dobre. Tych betonovych rohov kde bude len 3 cm XPS alebo 12 cm eps by som sa bal.
Odpovedať
@dominik_boksansky Atika (Y 375 lambda) je urobena dobre, je odizolovana od platne a z vrchu je tiez parozabrana + XPS kliny + OSB doska. Okolo celoho venca mas 3cm XPS a nato ide ešte 12 cm fasadny EPS. Nerobím pasívny dom, projektantka mi povedala, že bude ok. Robili sme podla projektu, pri realizaci stavbari vraveli ze by dali 30 cm XPS namiesto 20, tak prisli pochybnosti. Ak by som chcel zväčšiť tep. odpor tak dat pod strop vatu alebo EPS? A ci je potrebna parozabrana, alebo nie?
Odpovedať
@davkoblade Predna cast je v poriadku (aj ked ta atika sa mozno mohla robit rovno z EPS). Zo zadnej strany domu ako mas kreslenu rynu mas na betone nalepenych iba 3 cm XPS zo spodnej a bocnej strany. Z hora ani neviem ako to je myslene...o tom pisem. Pokial stavas z porobetonu P2-500 hr. 375mm (aspon tak sa to javi), tak tvoja stena z EPS 70F hr 12 cm bude mat tepelny odpor 5,81m2K/W. Strop bez dodatocnej izolacie vlnou 5,69 m2K/W s dodatocnou vatou 10 cm sa dostanes niekde na 8,2 m2K/W (tepelna strata stropom sa moze znizit dodatocnou izolaciou o nejakych 150W pri rozdiele teplot 25 C). Oplati sa to? ... Bude to urcite zavisiet aj od toho cim sa bude kurit. Vraj pomer izolacie pod parozabranou voci tej nad parozabranou moze byt do 1:5 ... neviem ci je to pravda, ale v kazdom pripade je vata nachylna na vlhkost. 10cm Vaty mozno nebude problem osadit, no ak by si mal robit parozabranu, tak to je piplacka riadna. V tvojom pripade ked mas betonovy strop je to 2x praca s cim suvisia naklady. Mohol si mysliet skor a do strechy dat pripadne viac EPS bolo by to vyhodnejsie a aj jednoduchsie.
Odpovedať
@dominik_boksansky Robil som to podla projektu, neriesil by som to ak by ma nato stavbari neupozornili. Projektantka mi povedala, ze XPS 22 cm + 20 tvarnice premac + 10 cm beton je ok. A treba brat douvahy aj tu 5-10cm vrstvu štrku. Ano vtej casti kde ryna tam je to najcitlivejsie, je tam 17 cm vymurovana atika z Ytongu + xps + OSB doska a okapový plech. A spat k zatepleniu, volil by si vatu skor ako EPS? a ked vatu tak s parozabranou?
Odpovedať
@davkoblade ti stavbari na to ako prisli? Robili vypocet, alebo len mali taky pocit? Vies kolko hluposti som sa pri stavbe napocuval od robotnikov, firiem atd., ktori boli u mna? Ak budes kurit plynom dalej by som to neriesil. Ak elektrinou, tak by som riesil tych uprav viac. Ak vsak silou mocou tam chces izolaciu dat siel by som do EPS (grafit EPS nech ta praca ma vyznam), ktory by som lepil PUR penou. Z pohladu tepelnoiz. vlastnosti ten beton a strk nehraju ziadnu rolu
Odpovedať
@dominik_boksansky Dik, za radu. Mozes mi odporucit ten grafit EPS a akou penou ho lepit? dik
Odpovedať
@davkoblade Ahoj. Nejhorší varianta je ta, za kterou jsi poděkoval. Co se týká tepelně izolačních parametrů střechy, tak ty jsou OK a je to v souladu s výrokem projektantky. Nicméně, podle dlouhodobého trendu je to na samotné spodní hranici a i když je to izolováno pomocí XPS, tak tloušťka mohla být větší. Určitě bych šel do 30 cm. Nyní je situace taková, že ty chceš pod parozábranu instalovat další izolaci. Tím ale totálně změníš teplotní průběh v konstrukci stropu a na parozábraně bude podstatně nižší teplota, jak je nyní. Z toho vyplývá, že kondenzace vodní páry v konstrukci je naprosto reálná a tudíž by se musela instalovat parozábrana se 100% účinností. A o tom se dá s úspěchem pochybovat. Zde bych raději použil zateplení pomocí desek Multipor, které mají vynikající izolační parametry. Jelikož je to difuzně otevřený materiál, tak umí regulovat vlhkost vzduchu a případný kondenzát se opět lehce odpaří zpět do interiéru. Povrchová úprava je jednoduchá - po srovnání povrchu se to zastěrkuje a vyztuží perlinkou a natáhne štuk. Než tam nalepit EPS, byť grafitový, tak raději nic. ;-)
Odpovedať
@praoteccech kde v tejto konstrukcii dojde ku kondenzacii vodnych par?
Odpovedať
@dominik_boksansky Ahoj. Na spodní ( vnitřní ) straně té nynější parozábrany. Ale to snad vyplývalo z toho předchozího příspěvku. :-p
Odpovedať
@praoteccech ked sa pozeram na priebeh teplot, v takejto konstrukcii, tak na tej parozabrane pri vonkajsich -13 C bude okolo 10C co vobec nie je dobre 8-( . Mas pravdu, ten EPS by bola hlupost tam davat vatu taktiez z dovodu osadzania parozabran. Multipor nemusi byt zle riesenie. Cena okolo 50 eur/m3, odpada SDK konstrukcia a praca s tym spojena. @davkoblade
Odpovedať
@dominik_boksansky @praoteccech Tak SDK mam naplanované koli podhladom a rozvodom elektriny. Co sa stane ak tam nedam nič? iba znižim plot ako som mal v pláne? Aku hrubku multiporu by som potreboval? Mohol by som dať mohol by som dat pod multipor SDK?
Odpovedať
@davkoblade ked tam nedas nic nestane sa absolutne nic. To som pisal asi v prvom komentari. Davat aj multipor aj SDK je zbytocny luxus nehovoriac o zlozitejsom kotveni SDK konstrukcie.
Odpovedať
@davkoblade Ahoj. Rozvod elektriky ( předpokládám že pouze světlo ), se dá udělat i pod Multiporem. Sádrou se nalepí plochý káblík, který se schová například pod zmiňovaný Multipor, nebo v omítce. Tam by se musela dát klasické jádrová a na to štuk. Stejně by se to dalo schovat do sádrové omítky. Jak jsem psal dříve, konstrukce vyhovuje i bez dodatečného zateplení. Nicméně, já bych tam ten Multipor nalepil, protože tím vyřešíte jak zateplení, tak snížení stropu. Neznám ceny na Slovensku, ale asi to bude srovnatelné se zateplení pomocí minerálu a sádrokartonu. Proč chcete dávat pod SDK Multipor ? ( Mám dojem, že nevíte co je to Multipor - je to v podstatě Ytong s daleko lepšími tepelně izolačními vlastnostmi ). Proto nechápe, že ho chcete dávat pod SDK. :-)
Odpovedať
@praoteccech Aka hrubka multiporu? Ja som bral multipor iba ako izolaciu, planujem robit podhlady, koli svieteniu. Musim zistiť, či je to mozno skombinovať....
Odpovedať
@davkoblade ahoj. Podle mě je lepení Multiporu pod SDK naprostá blbost. Kolik ? Kolik chceš. 0 až nekonečno. :-D
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?