Ako ste riešili železobetónový monolitický strop?

Dobry den. Mam na Vas jednu otazku, nosne mury budem mat z dutych tehal Wienerberger a strop mam navrhnuty ako monoliticky zelezobetonovy. Je nutne nejako riesit aby pri zalievani deky beton nezatiekol do tehiel? Vraj to bude sposobovat tepelne mosty. Ako ste to riesili vy? Je potrebne dat nieco (ipa) na vrchny rad tehal, aby beton nezatiekol do tehiel? Dakujem za Vase cenne rady.
Odpovedať
@povazanko Nič. Do tehly možno trochu vody zatečie a sa upchá, voda vyschne.
Odpovedať
@povazanko V príručke porotherm to máš popísané na čo slúžia:  Asfaltový pás bráni zatekaniu betónu do tehál pri betonáži stropu a venca a neskôr umožňuje mierne pootočenie stropu pri jeho prehnutí bez rizika vzniku vodorovných trhlín vo fasáde. Ďalšou výhodou tohto riešenia je minimalizácia šírenia hluku vo zvislom smere.  Pri uložení nosníkov (stropu) bez asfaltových pásov betón zatečie do posledného radu tehál, ktoré sa v dôsledku toho pevne spoja so stropom. V prípade priehybu stropu, t.j. v prípade pootočenia stropu v mieste uloženia, dôjde aj k pootočeniu posledného radu tehál, čo spôsobí vznik vodorovných trhlín v omietke.
Odpovedať
@jumt Ano toto som cital len su aj tvrdenia projektantov, ze by nemalo byt nic medzi vencom a tehlami, aby doslo k previazaniu muriva s betonom. Tak sa chcem le uistit, ako to bezne robia stavebnici, aby som nespravil nejaku chybu.
Odpovedať
@povazanko ja som to riešil tak že som na tehlu dal terovy papier, betón nevtiekol do tehly ale jemne prehol ten papier. Kamoš statik mi povedal, že to je v poriadku, na statiku to je nezanedbateľný vplyv a to mám 2 podlažný dom, oba stropy monolity a žiadna prasklina, trhlina, nič.
Odpovedať
@povazanko jeden kamarát dal igelity a druhý nedal nič oba domce stoja a žiaden problém. Ja keď robím tak sa držím predpisov. Ja som staval z porfixu a keď som dával roxory pod okná tak sa na mňa pozerali že to nik nedáva pritom v postupoch to je keď je rozmer na okno nad určený rozmer.
Odpovedať
@jumt lenže ak je nad múrom podopretou doskou ďalšia stena, vzniká tak konzola kde sú tie pootočenia eliminované a tým previazanie muriva a stropu nerobí žiaden problém, skôr naopak. Na druhej strane ak považujeme stropy a vence za stužujúce prvky, mali by byť s ostatnými konštrukciami spriahnuté. Aj tu sa ukazuje ako je tehla nezmyselný produkt. Pri monolitoch, alebo porobetónových či VPC tvárniciach takéto dilemy nie je potrebné riešiť. V každom prípade či to nechá zatiecť alebo to odizoluje dom bude fungovať :-) @povazanko
Odpovedať
V akej frekvencii a po akom čase po zaliatí betónom triedy C25/30 Xc1 monolitického stropu uskutočňovať polievanie betónu v sucasnej dobe pri dennych teplotach okolo 10 stupnov.
Odpovedať
@grallei teraz to nepolievaj, v noci máš mínusové teploty
Odpovedať
@petinko1982 A co ze su v noci minusove teploty? Ved nevies kedy sa betonovalo.
Odpovedať
@grallei teraz nie je nutné polievať vôbec
Odpovedať
betonovať sa bude zajtra a jedná sa o okolie Senca, minusove teploty sa ocakavaju v pondelok v noci
Odpovedať
@grallei netreba to teraz polievať, načo?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@milan_vt je vonku +20 ? že sa ti zámesová voda odparí? Je rozdiel betónovať základový pás, keď ti zemina vodu z betónu stiahne a je rozdiel robiť stropnú dosku. Dôležité je aby nefúkalo, pretože vietor povrch betónu vysuší.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?