Ako technicky vyriesit zateplenie stropu pri vaznikovom krove? Pojde o 50 cm izolacie, ktora bude osadena v pomere 30 cm medzi a nad vaznikmi, 20 cm pod vaznikmi. Osadenie izolacie by nebolo problemom (osadenie medzi a nad vaznikmi, spustenie SDK konstrukcie, ulozenie rur ku rekuperacii kablov ku svetlam, ... osadenie dalsej izolacie medzi SDK konstrukciu a vazniky) problemom vsak je paronepriepustna folia. Ked sa osadi na SDK konstrukciu bude nasledne prevrtana niekolkymi stovkami skrutiek (prichytenie SDK dosiek), prerusena vyusteniami rekuperacie, svietidiel - nebude plnit funkciu. Ako ste to riesili?
@dominik_boksansky keby sa dala všetka izolácia medzi a nad väzníky, tak zospodu väzníkov dáte parozábranu,
všetky káble a rúry môže byť pod ňou na konštrukcii
šlo by to takto?
@blacksr Uvazoval som nad tym. Kedze ide o vaznikovy krov nikdy sa ju nepodari osadit tak ako pod vaznikmi. Nad vaznikmi chcem spravit ulozny priestor a nechcel by som uberat z vysky a tej izolacie mozno bude aj 60 cm. Preto s tymto riesenim uvazujem iba ak nebude ina moznost.
@dominik_boksansky tak potom do jedného roštu pod väzníky dať vlnu a parozábranu (alebo urobiť z dreva rošt a kontrarošt)
a druhý rošt nižšie - do medzery dať rúry a káble
@blacksr take nieco? http://homebydleni.cz/dum/ned-a-pasiv...
otazka je ci ta pomocna konstrukcia (prva od vaznikov) moze byt riesena tak, ze sa spustia droty a napriec vaznikmi sa osadia SDK profily a druha konstrukcia bude pripevnena na tej prvej pomocou priamych zavesov (neviem ci priamy zaves by bol dostatocny nakolko nevznikne medzera 15 cm pre potrubie) ...
mame tiez vaznikovy krov a tiez som chvilu stravil nad riesenim ako to co najmenej prevrtat :-) daval som vatu medzi aj pod krov, najprv som spravil konstrukciu na sdk ale redsiu 90cm od seby vzdialene CD profily aby krizovaly konstrukciu krovu, konstrukcia uchytena na vazniky, potom komplet naukladal vatu , zo spodu na CD konstrukciu nalepil parozabranu a osadil priame zavesy a zas CD a SDK samozrejme kazdy priamy zaves je podlepeny paskou juta TPK super je to vlastne dvojity rost ale pre mna to bolo riesenie ako minimalizovat poskodenie parozabrany, a navyse mi tam vznikol priestor na kable a rozvody rekuperacie, tiez som daval 50cm vaty
@blacksr@dominik_boksansky
naco potrebujete 15 cm medzeru potrubie ma 100 alebo 125mm teda pokial nepouzivate nieco ine, a priamy zaves sa robi aj inych rozmerov ako 15cm a praskat to nebude pokial bude SDK riadne spraveny s paskami tam kde maju byt , u nas to nepraska , a spravene je to tak uz 2roky
@stavitelsamouk Presne tak, potrebujem tam dostat 125 ku ruru na rekuperaciu - dosiahnem tento rozmer priamym zavesom? Foto z vasej realizacie by sa nenasli? Vdaka.
@stavitelsamouk takze nepriec vaznikmi ste spustili dole CD profily (nekrizili ste ich - boli iba v jednom smere) a potom pod ne ste pomocou priamych zavesov spustili CD profily napriec tymi predchadzajucimi (znova neboli krizene). Rozumiem tomu spravne?
@dominik_boksansky Prevŕtanie a prederavenie fólie skrutkami nieje taký problém ,ako sa to snažia nafúknuť technici.Myslím si o tom svoje odvtedy čo som opravoval jeden strop do ktorého sa nasťahovala kuna.našli sme totálne odfláknutú prácu po firme ktorá ten strop realizovala .Parotesná fólia na niektorých miestach úplne chýbala ,spoje neboli vôbec prelepené páskami, elektrikári ju potrhali, keď ťahakli káble a neprelepili vzniknuté diery. A vata ktorej tam malo byť 25 cm (v niektorých miestach úplne chýbala atd) nevykazovala žiadne zvlhnutie ,alebo pliesne.Pri montáži parozábrany si treba dať záležať a čo najlepšie utesniť všetky prechody konštrukcií cez parozábrannú fóliu.Skrutky nie sú žiadny problém .Treba si uvedomiť to ,že sklenná vata má difúzny odpor na úrovni 2 ,v porovnaní napr s tehlou tám je 15, betón alebo akrylátová omietka 50,vápenná omietky 20.(nejakých jednotiek ktoré si nepamätám)
@antonmesaros foto na tom linku nie je :(. Osobne sa taktiez nebojim skrutiek kedze sa daju spravit opatrenia - prelepit, podlepit a pod. Na zaciatku som planoval spravit konstrukciu z profilov medzi to vata, kable, rekuperacia a pod a nasledne parotesna folia na konstrukciu a SDK. No problem je v tom, ze v parozabrane nebudu iba skrutky. Budu tam aj prechody na kable ku svietidlam, privody/vyvody rekuperacie pripadne kable zabezpecovacky v com uz vidim problem - nemozne dobre prevedenie. Teraz som v podstate na tom, ze spravim 2 konstrukcie pricom na jednej bude parozabrana a nebude nutne ju prerusovat (maximalne spustanim dalsej konstrukcie). Kedze som nevidel technicke listy takeho stropu skusam zistit info od tych ktori s tym robia. Otazkou zostava ci je nutne robit obidve konstrukcie sposobom ukladania CD profilov v obidvoch smeroch kolmo na seba. Taktiez ci obidve konstrukcie musia byt samostatne pre kazdu miestnost. Napadlo ma, ze prvu konstrukciu by som spravil komplet pre cely dom - jeden strop, osadila by sa izolacia a parotesna folia. Nasledne by sa vymurovali priecky po tu konstrukciu a dalsia konstrukcia by bola zhotovena pre kazdu miestnost samostatne sposobom spustenia napr. pomocou priamych zavesov.
Niekolko sto skrutiek cez foliu nie je velky problem. Ostatne sa da prelepit paskou. Skor treba hladat co najlepsiu foliu a kvalitnu izolaciu. Ja mam foliu proclima a izolaciu steicozell. Snad sa hlodavcom nebude pacit.
@dominik_boksansky Nic vam nebrani dat parozabranu az na vazniky ak dodrzite pomer izolacie pod parozabranou na 1:5. Tzn. skladba by bola sdk, 10cm izolacie, parozabrana, 40cm izolacie.
@dominik_boksansky Ahoj. Ve Vašem případě se určitě jedná o zateplení bungalovu, kde nad zateplení je již pouze volný půdní prostor, nějaká difuzní fólie, a nad ní odvětrávaná mezera, následně nějaká krytina. Proč to píši - ta volná půda je naprosto zásadní věc. Čili, když si na to podíváte z hlediska kondenzace vodní páry, tak u skladby, kterou uvažujete - SDK, parozábrana a 50 cm minerální izolace ke kondenzaci docházet nebude. Ono ke kondenzaci nebude docházet dokonce ani v případě, že tam ta parozábrana vůbec nebude. Důležité je, aby na minerální vlně neležel žádný záklop, ani nějaká fólie, která by mohla působit jako parozábrana. Klidně předložím i výpočet. půdní prostor musí být odvětrávaný, což je ale standartní řešení ( u hřebene je větrací mezera mezi difuzní fólií ).
@praoteccech Nad izolaciou bude z casti zaklop a to z dovodu vyuzitia casti podkrovia ako odkladacieho priestoru, resp. revizneho priestoru. Co sa tyka prepichovania parozabrany nejde ani tak o kondenzaciu, nakolko ta sa odvetra, ale ide o vzduchotesnost domu na ktoru ma vplyv aj prevedenie parozabrany.
@dominik_boksansky tiez som si nad tymto lamal hlavu, nakoniec som dal vlnu medzi a nad vazniky, parizabrana zospodu vaznikov. Je to na ukor vysky odkladacieho priestoru na povale ... Ine riesenia mi prisli prilis komplikovane. Pod parozabranou mi zostalo tusim 22cm miesta a bolo to tak tak, treba pocitat, ze sdk konstrukcia zoberie 6cm.