Prosím o odbornú radu, Váš názor...
Plánujeme rekonštrukciu strechy, na ktorej máme kanadský šindeľ, ktorý už dosluhuje. Radi by sme ho nahradili falcovaným plechom, na pôvodný 15ročný krov. Stretli sme sa s názorom, že 15stupňový sklon valbovej strechy je málo, vzhľadom na nadmorskú výšku a klimatickú oblasť (okolie Žiliny). Budem vďačný za Váš názor, ale aj skúsenosť...
@topfield Bolo nám povedané, že aj keď minimálny sklon pre falcované krytiny je určite menší ako 15stupňový sklon, vzhľadom na odtekanie dažďovej vody, poveternostných podmienok, nám odporúčajú minimálne 20stupňov...Že rozdiel medzi týmto minimálnym sklonom (na konkrétnu oblasť) a ideálnym je dosť veľký...
@marek_norway Veď práve, aj keď 14-15 rokov na kanadský šindeľ je podľa viacerých slušný vek. Pri vyššom sklone by vraj vydržal ešte viac.
@topfield Zatial sme sa nezavazne pytali oddornikov, ktori technicky riesia projekty. Nesnazili sa nas nasmerovat ku konkretnemu predajcovi. To budeme riesit az neskor...Ako vidim, je to mozne... :-)
@bapen to sme si aj my mysleli, ze strecha s 15stupnovym sklonom sa bude dat bez problemov "oplechovat" len dvaja od seba nezávislí projektanti, nam hovorili o normach atd... a ze klimaticke podmienky a bla bla.. Tak preto sa pytame aj na skusenosti ostatných. Resp. ta strecha je dost komplikovana a ideme burat nejake izby. Ci by sa neoplatilo celkovo prerobit tu strechu na jednoduchsiu , nie valbovu. A potom na taku dat falcovany plech. Ci to nevyjde aj financne rovnako. Lebo tato strecha co mame je aj dost komplikovana...
Preco falcovany plech? To nevyzera vobec dobre, a je to cca 2x drahsie ako tvarovany plech v tvare skridiel. Ten mozu byt z vysokej kvality povrcovej upravy ajtak to bude lacnejsie ako falcovany plech alebo "klik" system ako sa to vola teraz. Ako podklad moze zostat povodny sindel na ten sa da kontaktna folia + latovanie. 15 stupnov nie je ziaden problem pre tvarovany plech v tvare skridle. Nedajte sa niekym dobehnut ze tam ide len falcovany plech..... nie je to tak.
@jurajdrdak poznam kanadske sindle okolo 17 rokov a tie su uz tak 5 rokov po zivotnosti, vytocene slnkom obrastene machom a strechy tecu. Strasne ludi dobehli so sindlami. To je krytina ktora sa do tychto zemepisnych sirok vobec nehodi.
@slavula81 Nedajte sa dobehnut, STN slovenske technicke normy su NEZAVAZNE vo svojej podstate. Je to len doporuceny text. Hlavne slovo ma vyrobca krytiny. V takomto pripade technicky list alebo technicky navod nahradza v plnom rozsahu akukolvek technicku normu. Uz nezijeme v socializme.
STN plati a je zavazna len pokial je menovana konkretne v zakone alebo vyhlaske a to nie je.
@jurajdrdak Prosim Vas stavebni projektanti NIE SU odbornici na strechy a sklony. Ako to maju vediet? Myslite ze sa to niekde ucia? Na skole im povedali kedysi teoriu. Napr. nam kedysi na skole tvrdili ze sa skrutky davaju do hornej strany bud trapezov alebo vlnitych plechov, v sucasnosti nenajdete jedineho vyrobcu ktory to takto urobi a trend je uplne opacny. Ak to urobite ako vam povedal projektant (a co ho ucili) okamzite pride o zaruku na krytinu.
Dalsia ukazka, bezne vam stavebny projektant navrhne plech aj do 0,5-1% spadu :). Podla neho je to ok, ved je to plech, na vysokej ho ucili ze z plechu sa da urobit kadeco..... Realita? No to asi tazko aj falcovany plech preteka cez tie falce a ziaden vyrobca sa za toto nezaruci, zase pridete o zaruku.
Castokrat projektant napise do spravy co vidim stale tie iste slova, krytina plechova, zvodovy system KJG :D Dookola stale to iste ako mantra. To je tak ich "odbornost" a tam kde konci, prax nulova.
Odbornici na krytinu su v dnesnej dobe ti samotni vyrobcovia krytin a majstri ktori vam to urobia. Je to tak ako to citate.