Dobrý deň uvažujeme o dome s podkrovným bývaním a zvažujeme aký typ strešnej krytiny použiť. Okrem iných vlastností nás zaujíma hlavne prehrievanie priestoru pod strechou, keďže sa bude využívať hlavne na spanie. Do užšieho výberu sa dostala aj asfaltový šindeľ ale nenašla som tu o ňom žiadne skúsenosti čo sa týka prehrievania. Je to obdobné ako pod plechovou strechou? Je lepšie zvoliť škridľu? Pomôže mi niekto?
@janika22 Dobrý deň. Na prehrievanie strechy má v prvom rade vplyv celková konštrukcia strešného plášťa. V prípade asfaltového šindla treba určite riešiť prevetrávanú konštrukciu s dostatočnou izoláciou. Ale určite by som riešil aj otázky životnosti materiálu a jeho kvalitu versus Vaše možnosti a očakávania. Platí ako u všetkého. Nie je šindel ako šindel a nie je plech ako plech. A kvalitná práca je tá správna čerešnička na torte.
tomu rozumiem ale pri správnom vyhotovení strechy sa prehreje najprv plechová, potom asfaltová a nakoniec keramická škridľa? Ktorá krytina má v tomto najlepšie vlastnosti (ak uvažujeme o kvalitnej krytine a kvalitnom prevedení)
@janika22 Samozrejme má na prehrievanie materiálu vplyv aj jeho hrúbka a čiastočne aj farba . Čiže čiste zo skúsenosti by malo platiť, že čím tenší materiál, tým väčšie prehrievanie, ale platí to aj naopak. To znamená, že hrubší materiál naakumuluje toho tepla časom podstatne viac a potom ho zo seba pomaly "uvoľňuje". (Napr. v noci) Je to veľmi akademická debata a som presvedčený o tom, že správne odvetranie krytiny zo spodnej strany tento fenomén výrazne neguje.
ja doporucujem pouzit napr. hofatex, kde dosiahnes fazovy posun az 12 hodin
http://www.hofatex.eu/sk/preco-hofate...
maju to 2ja kolegovia a pri prestavbe strechy to urcite pouzijem aj ja.
@mgx hofatex uz podla mojich najnovsich informacii skrachoval a nahradila ho firma jafholtz, ktora dodava drevovlaknite dosky steico
http://www.jafholz.sk/stavebne-mat/dr...