Plochá strecha - atika zatečenie, odvetrávanie - komínik

Dobrý deň, poprosím Vás o radu, kto má skúsenosť. Postavili sme dom s plochou strechou, krytina je fatrafol (alebo niečo podobné), strecha nie je kotvená, je zaťažená štrkom. Začiatokm leta bola búrka so silný bočným vetrom a podľa všetkého natlačilo vodu popod atikový plech a popod strešný plášť až nám zatieklo na dvoch miestach. Robil som kontrolu strechy, odhádzal všetok štrk, prišiel pán preiskryl strechu a nenašiel žiadnu dieru, čiže vychádza nám len to, že nafúkalo vod pod strešný plášť cez atiku. Pán pri kontrole zároveň zistil, že sa v jednej časti strechy nachádza stále vlhko, ktoré by bolo dobré odstrániť odvetraním. Atikové plechy mali určitú vôľu a pri silnom vetre ich vedelo jemne podvihnúť. Momentálne sme voľný priestor vyplnili silikónom, čím tie atikové plechy prilepilo (cítiť to, že sa nedajú podvihnúť), takže by nemala byť príležitosť aby sa tam naďalej mohla dostať voda. Vznikli z toho dve úlohy: Odvetranie strechy cez komínik - máte niekto skúsenosť ako by sa mali umiestniť odvetrávacie komíniky aby to fungovalo? Priťaženie atiky - napadlo nás, ešte poistiť aby vietor neodchlipoval atikový plech a prípadne neodtrhol silikón, zaťažiť tento plech obrubníkom, viď nákres. Mám však obavu či by mohol vietor/víchrica odhodiť obrubník z atiky. ďakujem za radu
Odpovedať
Profilova fotka
ak je fólia urobená dobre, a detail atiky aspoň pár cm presahuje stenu, nie je možné, aby zatieklo do vnútra. akumulácia steny by stačila. Je tam dlhodobá kondenzácia pod fóliou a prejavilo sa to pri ochladení a vysokej vlhkosti, saturácia prostredia je vyčerpaná. začnite komínkami, počkajte pol roka, zaťažovanie atiky je zbytočné. Nevidím odvodnenie strechy. Pre iných, čo ich to čaká: spádovanie strechy je obchodný úspech, zhorší kvalitu izolácie, zvýši pracnosť, takáto ťažká strecha mohla byť zelená. Štrk časom tiež zarastie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od malofla:

Dobrý deň, poprosím Vás o radu, kto má skúsenosť…
@malofla V časti kde máte chrlic je podľa fotky vlhkosť,teda zameral by som sa na tento detail. Skúste poriadne skontrolovať izoláciu komína... Toto je ďalšie miesto kde pri silných zrážkach býva problémové miesto. Detail prezvarania okapoveho plechu je už iná kategória... Nesprávne. Plochým strecham sa venujeme pomerne dlhú dobu a to vrátane EPDM. Nezaisteny obrubník by som neriskoval ... Môže to mať fatálne následky. Ak budete mať otázky kľudne píšte cez súkromnú správu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

ak je fólia urobená dobre, a detail atiky aspoň p…
@jan45 dobrý deň, ďakujem za odpoveď, strecha má 10 rokov a tento problém sa prejavil prvý raz toto leto keď bola búrka s takými silnými vetrami, že cez malú vetračku natieklo vody akoby ste tam hadicou striekal, keď som to zbadal rýchlo som zatvoril okno a sušil parapetu a podlahu. Flaky sa objavili na 2och uhlopriečne opačných rohoch domu, čiže to muselo byť z tohto ročnej búrky. Vlhkosť ktorá ostala v streche sa následne prejavuje pod povrchom fólie. Otázka je kam je vhodné umiestniť komínik alebo dva. Jeden by mal byť na vrchu spádu, mal by sa dať aj druhý na spodnú časť spádu? Odvodnenie strechy je na fotke v ľavom rohu
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od malofla:

@jan45 dobrý deň, ďakujem za odpoveď, strecha má …
@malofla v strednej dlhšej osi strechy, para si zž cestu nájde.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?