Dobrý deň,
mal by som technickú otázku k plechovej krytine. Na starom rodinnom dome sa rodina rozhodla vymeniť pôvodnú ťažkú betónovú škridlu za Škridplech od Maslenu. Jedná sa asi o 80 ročný dom so sedlovou strechou s námetkom, samozrejme bez venca. Kraje strechy sú odvetrávané ako vidno na obr. č. 1, cez priestor ktorý je medzi škridlou a pomúrnicou (z každej strany domu) bez problémov prejde obézna mačka. Moja otázka znie: ak by došlo k silnejšiemu vetru, ktorý by fúkal povedzme ako je znázornené na obr. č. 2, je možné že by došlo k nejakému podfúknutiu strechy? K takému, ktoré ťažká betónová škridla bez problémov desaťročia znášala ale plech by to dať nemusel? Ak áno, dá sa tomu nejako vyhnúť? Napríklad zaklopiť okraje strechy OSB doskami? Či je to úplne zbytočná obava?
PS - nie som investor strechy, nie som majiteľom domu a nemám teda možnosť akokoľvek ovplyvniť výber typu krytiny. Kocky už boli hodené a teda prosím diskusiu nesmerujme k hodnoteniu výberu krytiny a pod.
Ďakujem, Vilo.
Myslím, že to bude OK.. Z krátkodobého hľadiska by stechu odfúknuť nemalo. Z dlhodobého odporúčam raz za pár rokov skontrolovať vruty, aby nebola medzera na vrutoch.. Mohlo by sa stať, že strecha bude drnčať a vydrnčí dieru okolo hlavičky skrutky a to by už mohol byť problém.. To platí za normálnych bežných podmienok.. Ale každú strechu môže odfúknuť, ked príde extrémny vietor. Inak neviem, ako tam chcú dostať tie pláty škridloplechu, tá strecha mi pripadá prepadnutá, respektíve lomená, alebo prehnutá. Škridloplech by mal mať úplne rovný podklad. Ako hovoríš, kocky sú hodené. Ja by som ich hodil ešte raz. Zhodiť strechu, zdivhnúť atiku, nový veniec, nový krov do výšky vedľajšej budovy s prípravou na podkrovie plus pálená škridla..