Napadnutý krov na nedokončenej novostavbe - čo robiť?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, niesom odborník, avšak akurát sa snažím zorientovať v tejto téme z dôvodu, že som nedávno zistil, že mám napadnutý krov, ktorý bol robený v novembry 2018 a keďže ma dodávatel škridly naťahoval, tak bol zakrytý škridlov až cca v mareci 2019, takže na neho pršalo. Drevo bolo celkovo pri dovoze ešte mokré a aj namorené. Tento týždeň (september 2020) som išiel riešiť povalu a zistil som, že hoci bolo všetko drevo pôvodne morené na hnedo, tak pár trámov morených na zeleno malo na sebe diery, viď fotky. Po konzultácii s pánom, ktorý mi realizoval krov som zistil, že boli dodatočne namorené, pretože pri realizácii krovu videli na daných trámoch poškodenie od škodcov a tak ich ešte natreli. Avšak ja som na týchto trámoch videl aj nové diery, ktoré vznikli už po namorení a pri dnešnom fotení som objavil aj predierované trámi, ktoré pri stavbe strechy boli v poriadku , pretože tie vtedy nenatierali na zeleno ale boli iba namorené z píly alebo odkial to drevo vlastne prišlo. Z toho celého mi vyplýva, že drevokazný hmyz sa v krove rozšíril aj napriek tomu, že boli trámi namorné a niektoré 2x. Po rozhovore z viacerými dochádzam k záveru, že je nepodstatné, aby bolo drevo morené náterom, pretože ten pôsobí iba na povrchu a keď dané drevo pri sušení praskne, tak drevokazný hmyz nakladie vajíčka rovno do praskliny a teda obíde morenie. Chcel by som sa opýtať, čo by som mal teraz robiť pri tomto napadnutí môjho krovu. Z fotiek 1-6 mi príde, že sa jedná o červotoča. Z fotiek 07-14 tipujem na fúzača. Fotka číslo 15, netuším ale tie diery sa podľa mňa objavili nedávno. Ako by som mal vyriešiť ochranu môjho krovu, ako sa zbaviť tohto drevokazného hmyzu? Je to vôbec možné? Mám dať rozobrať strechu a vymeniť krov? (to by bolo veľmi nákladné, nakoľko je trámom pripevnená parozábrana, na nej rozvody elektriky a rekuperácie a následne sádrokarton. Odporúčali mi vysokotlakovú injektáž trámov, avšak je to veľmi nákladné. Je možné, že hmyz ktorý bol v trámoch už výletovými otvormi vyletel a že je už preč, alebo nakládol ďalšie vajíčka a môžu v ňom byť larvi? Krov, ako vidíte na fotkách 16-21 je takto cca od apríla 2019, teda možno môže byť presušený a že už o neho hmyz nemá záujem, avšak sme na kraji dediny v blízkosti 20-25 metrov máme veľké stromy a kovové predmety, ktoré som mal uložené na zastrešenej ale otvorenej terase mi chytila hrdza, teda tam máme veľkú vlhkosť. Mohol by som poprosiť o Váš názor a prípadné rady? Ďakujem
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@lubk0 Ahoj, prosím ťa, ten Bochemit musím natierať na trámy čisté bez predchádzajúceho náteru však? máme ich natreté teakovym olejom. Takže to cez to sotva prejde, tak ako by som chcela. Ide o tom, že trám je poriadne vysoký ,máme otvorenú galeriu.. by som male lesenie musela dať postaviť. Ďakujm
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobry den, @coolart mame doma podobny problem s napadnutym drevom. Chcem sa spytat ako ste nakoniec po vsetkych radach postupovali . dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od coolart:

Dobrý deň, niesom odborník, avšak akurát sa snaž…
@coolart dobrý deň, prosím ako ste vyriešili problém s fúzačom krovovým ? My ho máme tiež v krokvach 🙄
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od simonagrot:

@coolart dobrý deň, prosím ako ste vyriešili prob…
@simonagrot Bochemit na už napadnuté drevo nepomôže. Sú na to prípravky, napr. Holz 2000. Je to na už napadnuté drevo. Prípadne aj Remmers má Anti insekt plus. Treba krov poriadne ponarierať aspoň 2x, môže sa aj injekčnou striekačkou aplikovať do dierok. následne vytmeliť dierky od hmyzu a ideálne zapečatiť nejakým povrchovým náterom, napr. lazúrou pre dlhodobý efekt.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od coolart:

Dobrý deň, niesom odborník, avšak akurát sa snaž…
@coolart je toto fuzac krovovy?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od coolart:

Dobrý deň, niesom odborník, avšak akurát sa snaž…
@coolart ak môžem odporučiť tak myslím Bochemit má priamo na škodcu už napadnuté drevo.My sme mali na chalupe,ale každú dieru striekačkou vystriekat a neriedenym prípravkom.Ostatne sme nastriekali 2x pre istotu...a po mesiaci znuvu....Pomohlo
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od tomasr1:

@simonagrot Bochemit na už napadnuté drevo nepomô…
@tomasr1 už sme to vyriešili, ďakujem
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?