Hrúbka izolácie na rovnej streche

mam naprojektovanu rovnu strechu strop bude montovany strop porfix a projektant mi dal hrubku izolacie v priemere 350 mm plus spadovanie cize v priemere je tam 450 mm zda sa mi to dost prehnane na izolacii bude fatrafol 810 a strk. ma niekto takuto hrubku izolacie na streche dakujem
Odpovedať
@fero33 Aká izolácia? EPS?
Odpovedať
Mne sa to teda nezda vobec prehnane. Ake mas ostatne izolacie?
Odpovedať
@chrobak7 áno EPS 150S
Odpovedať
@fero33 Ja mám nad otvorenou obývačkou pod škridlou striekanú pur penu 30 - 35 cm. Dáš 20 cm a potom budeš chcieť, aby to bol pasívny alebo NED dom.
Odpovedať
@danculd v podlahe 150mm a múr 150mm sivy
Odpovedať
@chrobak7 nie pokial je to normálne tak to dám nemam stym problém len som si to chcel overiť ci to nieje zbytočne lebo som tu čítal že niektorý majú 200mm
Odpovedať
@fero33 Mame rovnu strechu, 45 cm je uplne v pohode, vôbec nie prehnane. nasa skladba strechy: Strecha Fatrafol, štrkový násyp 40mm, geotextília 200g/m2, PVC hydroizolácia 1,5mm, EPS spádovaný 150mm, EPS tep. izolácia 300mm, parozábrana AI 4mm, vyztužený betón 180mm.
Odpovedať
@fero33 Je rozdiel izolácia na stene a na streche. Strechu treba izolovať lepšie. Navyše, ak je to spádovaná strecha, tak ako smerodajnú ber tú najmenšiu hrúbku. Píšeš, že v priemere 35 cm, potom asi najtenšia vrstva má 25 cm? Radšej maj v najhrubšej časti 45, ako mať v najtenšej 15 a potom ti to tam bude vlhnúť.
Odpovedať
@fero33 Ja to mam spravené úplne rovnako v priemere 400 (tvrdený polystyrén) a ide to aj viac/menej, kvôli spádovaniu + fatrafol + štrk a pohodička. Mám aj šiknú strechu tam to je inak - 20 min. vlna medzi krokvy + 20cm medzera vzduch + 20cm vlna na raster sádraču a podľa nákladov na podlahovku na plyn je to ideálne riešenie = nízke náklady a tepelná pohoda (23C máme nastavené).
Odpovedať
@chrobak7 trosku som to tam zle napisal priemer je 45cm najtensia ma 35cm
Odpovedať
@kreola super dakujem budem to mat dost podobne
Odpovedať
@fero33 dakujem za rady potvrdili ste mi ze to tak mam dat a nebude to zbytocne dakujem vam
Odpovedať
Článok sa načítava...
@fero33 Urcite nebude zbytocna poriadna izolacia, strecha sa nielen ochladzuje, ale v lete aj velmi ohrieva. My nebudeme mat klimu, uvidíme, kolko ta strecha a celkove zateplenie (25 ytong + 25 EPS) v lete vydrzia nepustit dnu teplo :-)
Odpovedať
@kreola ja budem mat Ytong 300mm a 150mm eps ale mam tam velke terasove okna cize musim dat aj vonkajsie rolety
Odpovedať
@fero33 napodobne, my mame vsetky okna take velke :-D
Odpovedať
@kreola Problem v lete nie je ani tak, ze ci ti izolacia prepusti teplo dnu ale ako sa zbavit tepla, ktore produkujes byvanim vnutri. Napriklad varenie, zohriatie vody, sprcha, eletricke spotrebice ako TV, chladnicka,.....a nakoniec aj samotny clovek generuje tepelny vykon. A tieto vnutorne zisky su najhorsie, pretoze ked mas dnu 27°C a vonku je 35°C, tak sa tychto vnutornych tepelnych ziskov nemas ako zbavit normalnym vetranim. Preto usporne domy nemavaju ziadny problem s kurenim a vychladanim ale prave s prehrievanim v teplom odbdobi.
Odpovedať
@danculd Rozumiem. Ale aj cez strechu sa vedia domy celkom slusne v horucavach prehriat, ak strecha nema dobru izolaciu. Budeme mat rekuperaciu tak dufam, ze v noci pomoze vychladit vo vnutri, teda okrem pripadov, kedy bude dlhsiu dobu teplo aj v noci.
Odpovedať
@kreola Tiez som si myslel, ze rekuperacia (pasivna) pomoze ale ked je v noci stale nad 20°C tak vobec nepomoze, resp. vobec nie dostatocne. A ak nechcete pocas horucav byvat ako v jaskyni - vsetky okna stale zatiahnute, nevarit, nepiect nic v rure, nevysavat,.... tak sa bez aktivneho chladenia bohuzial nezaobidete, resp. ano ale musite byt velmi teplomilna :-). Ja som zo ZA a pre mna je 26°C a viac v dome uz utrpenie, takze som rovno isiel aj do klimatizacie - investicia minimalna ale komfort cez horucavy neskutocny :-D. Vy ste z BA, tak tam to bude este horsie, co sa horucav tyka.
Odpovedať
@danculd Ja som velmi teplomilna, stale je mi zima :-). Teraz mame byt komplet na juh, v lete bez klimy sme mali aj 32 stupnov. Dali sme klimu, ale menej ako 26 stupnov z principu nedavame, aby nebol taky velky teplotny rozdiel. Ale uvidíme ako to bude v dome bez klimy fungovat, dufam, ze omnoho lepsie :-D. Ona sa da dat aj dodatocne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Aká je úspora tepla (resp.strata) medzi hrúbkou 35cm a 40cm EPS 150S na plochej streche plochy 100m2 ? Potrebujem sa dostať k údaju, že pridaním hrúbky z 35cm na 40cm ušetrím ročne ?€.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od purplesticks:

Aká je úspora tepla (resp.strata) medzi hrúbkou 3…
@purplesticks Malý rozdiel. Záleží to aj od ceny tepla. Treba vypočítať ročnú potrebu tepla na vykurovanie s jednou i s druhou hrúbkou. Plocha krát hodnota U krát počet vykurovaích hodín krát priemerná teplota. Alebo urobiť výpočet len s delta U.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od purplesticks:

Aká je úspora tepla (resp.strata) medzi hrúbkou 3…
@purplesticks Tepelná strata pri 35cm EPS cez 100m2 takejto strechy pri teplote v interiéri 20°C a teplote v exteriéri -15°C je cca 350W za hodinu. Tepelná strata pri 40cm EPS cez 100m2 takejto strechy pri teplote v interiéri 20°C a teplote v exteriéri -15°C je cca 315W za hodinu. Čiže rozdiel cca 35W na 100m2 pri teplote v interiéri 20°C a teplote v exteriéri -15°C. Takýto rozdiel teplôt nieje celú sezónu, samozrejme je to len zlomok vykurovacej sezóny. Teoreticky je priemerná exteriérová teplota počas vykurovacieho podľa toho kde stojí barák cca 2°-5°C. Ak by som vyšiel z teploty v exteriéri 2° tak je to pri 100m2 a 35cm EPS 150 tepelná strata 180W a pri 40cm EPS 150 162W na hodinu. Rozdiel 18W na hodinu. Neviem, či som to písal dosť jasne, ak nie daj vedieť. Vychádzam z tohoto výpočtu https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... a vzorca Q=U.S.(Ti-Te) kde Q je tepelná strata vo Wattoch, U je súčiniteľ prechodu tepla W/m2.K, S je plocha (100m2), Ti interiérová teplota a Te exteriérová teplota. U vyšlo pri 35cm izolácie 0,1 a pri 40cm izolácie 0,09. Za mňa nepodstatný rozdiel v spotrebe tepla. X-krát viac ho minieš otvorením dverí keď vôjdeš do domu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od purplesticks:

Aká je úspora tepla (resp.strata) medzi hrúbkou 3…
@purplesticks Svojho času som si tento výpočet robila pre minerálnu vlnu, 40 cm vs. 60 cm, kúrenie elektrinou. Návratnosť bola 20 rokov. Dala som 60 cm, lebo tá vlna tam bude dlhšie. Rast ceny elektriny som nebrala do úvahy, šlo len o prostú návratnosť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?