Prosím o postrehy/pripomienky, či je moje riešenie stropnej konštrukcie "priechodné". Bungalov s pultovou strechou - spád 2,5cm na 1m, trapézový plech na plnom debnení. V interiéri sa chcem vyhnúť sadrokartónu. Zvolil som drevené trámy ukotvené v nosných stenách (rozpon do 5m). Postup prác pri izolácii si predstavujem takto ... poukladanie EPS na drevené trámy (hrúbka 2x20cm) ... následne vloženie EPS medzi trámy (hrúbka 20cm) .... zospodu strop osieťkovať a následne omietka.
Vidíte niekde chybu tohto riešenia?
Na vrch EPS nie je potrebná žiadna fólia?
Bude toto riešenie dostatočne vzduchotesné pre EPD?
Ďakujem
Tu sietku a lep budes davat na polystyren ktory bude levitovat medzi tramami? Buchnes dverami a podskoci ti plafon? Kade budes tahat elektriku a na com bude drzat osvetlenie? Som z toho nesvoj, preco nie sadrokarton, alebo ked chces postavit parnik na papriky tak trami od spodu zavriet pomocou osb a potom nasietkovat a natiahnut :-D nejde mi do hlavy ten obrazok. Medzi betonovu dosku a podlahovy polystyren nic? Folia, ipa?
Podľa mňa by si po cca 2 rokoch dával na to SDK. Pretože by ti strop pekne rozpukal. Ako novostavba to bude pracovať - každá časť inak (trámy, polystyrén, celkovo dom). Neviem, či chceš ušetriť, alebo sa bojíš praskanie SDK, ale tvoje riešenie ti veľmi nepomôže. Ale kľudne vyskúšaj a daj o pár rokov vedieť.
@michalqubiq to si pod tie trámy daj rovno napínaný strop .
Aký je účel tohto riešenia? máš tam niekoľko problémov, ktoré treba riešiť a zamyslieť sa nad nimi ako budú eliminované. Vietor, hluk, tlakové zmeny, uchytenie EPS k drevu, prestup vlhkosti, pevnosť konštrukcie...
Toľko skeptikov som teda nečakal. Vysvetlím ešte raz.
Neriešme zakladanie stavby a hydroizoláciu žb. platne. Tému som otvoril v otázke strešnej a stropnej konštrukcie a ich izolácií. Sledujem vzduchotesnosť - chcem sa priblížiť k pasívu.
Stropné hranoly podhľadu sú ukotvené v nosných priečkach, teda sa sami stávajú nosnými prvkami pre izoláciu, rozvody vzduchotechniky, svietidiel ... nikde nič nelevituje, EPS je vtlačený medzi hranoly a bude ho problém vytiahnuť, nie to ešte aby sám vypadol...ďalej bude podopretý ďalšou EPS doskou, ktorá bude mechanicky (drevoskrutka, plastová myska) uchytená o hranol. Na EPS príde sieťka v lepe. Ešte som nevidel prasklinu na takto zasieťkovanom EPS. Praskliny v spojoch sádrokartónu môžete vidieť dosť často. .... a že prečo nechcem sádrokartón? ... je to rýchle a naoko pekné riešenie interiéru, ale je to predsa len papier - sádra - papier. Zasieťkované EPSčko je súčasne vizuálne efektné a funkčné zároveň.
Detail okolo pomúrnice / venca je riešený (tepelný most) - v nákrese som to nemal, tak prikladám podrobnejší nákres.
Nie projektant, sám si to navrhujem a projektant mi to len "učeše". Konštrukciu strechy nechám na strechára, ale ak sa dobre pamätám, na pultovej streche mi trapéz použil tak, ako som rozpísal.... Trapézový plech pod ktorým je strešná fólia, položený na plnom debnení. Profil navyše vystužený hranolmi a uchytený štróbmi nie v žľabe profilu (ako dopuručuje predajca trapézu), ale na vrchole profilu (perforácia plechu a šrób je v suchu, nie v žľabe).
Nerozumiem preto Vašej poznámke, že trapéz nie je vhodná krytina.
Otázka teda ostáva. Je skladba strešnej a stropnej konštrukcie OK?
@michalqubiq ja vidím problém v spodnej časti. Ak pouzijes eps...ohne sa ti v strede keď ho po krajoch priskrutkujes..(ta plastová miska sa volá TIT 60, tanierik).
Ak pouzijes xps bude to rovnejsie...no asi sa ti nepodarí urobiť preväzbu...takže sa praskaniu nevyhneš. Pokiaľ teda nebude rozostup trámov 60 na stred.co je asi nahusto.
Vrchnú izoláciu by som mozno ešte vytiahol cez pomurnicu hore do "L"
@michalqubiq Na tvojom mieste by som si našiel projektanta čo vie nie len učesať ale aj niečo navrhnúť aby si sa nemusel spoliehať na rady neznámych ľudí z internetu. Chceš sa z domom dostať k pasívu ale obetovať pár eur na dobrého projektanta ti asi príde moc a ver mi je to šetrenie na veľmi zlom mieste. Ale k veci čo bolo spomínané problém s tou strešnou krytinou mne pride skôr že na typ aký si zvolil je to nedostatočný spád. čo sa týka riešenia stropu neviem na čo ho tam vôbec chceš dávať mohol si zatepliť strechu a podvesiť na ňu aj podhľad, vyhol by si sa zbytočným problémom.
Taky spad asi len folia. A krokvy sa vyschnu vykrutia a eps uz tak dobre drzat nebude. Ja mam pultovu strechu a pol roka je hotova strecha. Krokvy maju uplne iny tvar. Pomurnicu som uz dva krat dotahoval. Isla povolit rukou a to som ju vzdy dotiahol na fest.
@michalqubiq setrite na nespravnom mieste. Minimalne rost z profilov urcenych na SDK naozaj potrebujete a ak nechcete sdk, tak tam dajte napriklad osb dosky
Ďakujem za odpovede, aj keď neviem, prečo sa oháňate ŠETRENÍM :-D . Toto je fórum, debatíme a vyjadrujeme svoje názory. Zadanie zákazky projektantovi je druhá vec.
@tominohorvath ...s EPS v sieťke už reálne skúsenosti mám zo starej chalupy, kde bol štukátorový strop o ktorý sme každých 50cm priskrutkovali latu ... následne sa uchytával EPS spôsobom, ako som popísal. Už to bude 10 rokov a strop ako nový bez jedinej praskliny.
@lukas2589 Taky spad asi len folia... Prečo? Na dome mam trapéz so spádom 1cm na meter už tretiu zimu a všetko OK.
@stowasser ... ako píšete - rošt je určený na SDK. Neviem si úplne predstaviť vešať naň OSBčku alebo prichytávať polystyrén x-)
@martosko podvesiť na zateplený krov podhľad ... opäť SDK? A na čo chcem konštruovať strop? Napr pre vedenie vzduchotechniky ;-)
@michalqubiq K tomu šetreniu ľudia asi dospeli pre to že tie vaše sklady a konštrukcie pôsobia tak že majú byť hlavne lacné a nie dobé.
Neviem koľko tej vzduchotechniky plánujete ale ak jej tam nebude ako v nákupnom centre kľudne mohla byť položená na konštrukcii pre sadrokatrón, neviem prečo vám SDK nevyhovuje ale aj ten sa môže presieťkovať a omietnuť
Takze SDK (sadra v papieri) zaveseny na konstrukcii (maketa/podhlad) je kvalitnejsie/drahsie prevedenie ako masivne drevo, oblozene izolaciou EPS v sietke, gleberi a omietke len preto, ze ide o konvencne riesenie. OK ;-)