@mina1834 podla mna si kazdy pod tymto pojmom vysvetli to svoje. Lebo tazko nieco taketo definovat, kedze niekomu staci jedna izba a ini to uz povazuje za stiesnene podmienky. Na co to potrebujes?
@mina1834 u nas sa to odvolavalo pri stavebnom poveleni sirka pozemku bola 11.8m a susedov dom stoji na hranici. od neho sme isli na 1m s jeho suhlasom bez by to bolo 2m.
Stiesnene podmienky ti zadefinuje stavebny urad, my mame pozemok v jeho strede asi 14 metrov a mame dom z kazdej strany dodrzane 2 metre, ale pani na stavebnom povedala, ze mohli sme ist aj blizsie, ze by to brala ako stiesnene podmienky. Suhlas suseda v tomto nic neznamena, zavisi od uradu, takze treba sa spytat tam :-)
@mina1834 Stiesnené územné podmienky nie sú v žiadnom právnom predpise definované. Je to na individuálnom posúdení daného stav. úradu, ktorý posudzuje odstup stavby od hraníc pozemku alebo okolitých stavieb.
V jednom metodickom usmernení ministerstvo výstavby takto vysvetľuje stiesnené územné podmienky:
Stiesnené podmienky :
Aplikovať ustanovenie § 6 ods. 4 a ods. 5 možno iba v stiesnených podmienkach, ktoré je potrebné špecifikovať v závislosti na vyhodnotení daností konkrétnej lokality a vlastností stavebného pozemku v zmysle § 5 citovanej vyhlášky. Stiesnené pomery môžu vyplývať napr. z nevhodnej polohy pozemku, jeho tvaru, veľkosti, základových pomerov, konfigurácie terénu, jeho sklonu a orientácie k svetovým stranám, z negatívneho vplyvu už existujúcej okolitej zástavby, prípadne ochranných pásiem alebo iných obmedzení vyplývajúcich z osobitných predpisov (napr. ochrana zelene) apod.
Takže ty sa na ne nemôžeš odvolať, môžeš len požiadať úrad, aby zvážil územné pomery a súhlasil, že ide o stiesnené územné podmienky. Musí ich uznať stav. úrad a potom ti môže povoliť výstavbu podľa pravidiel pre stiesnené podmienky.