Ahojte,
plánujeme kúpiť pozemok na stavbu rodinného domu. Aktuálne je na katastri vedený ako záhrada a podľa UP je to tiež záhrada. Pozemok je v intraviláne obce, takmer v strede obce a v okolí už stoja RD. Žiadny developerský projekt, skrátka staré domy. Obec pripravuje nový ÚP, ale SÚ mi nevie/nechce povedať či podľa pripravovaného ÚP to bude stavebný pozemok alebo nie. Resp nevedia/nechcú mi povedať, či pripravovaný ÚP zverejnený na obecnej internetovej stránke je skutočne ten čo sa schvaľuje. Zároveň pripravovaný ÚP niekto napadol na okresnom súde, takže sa to môže ťahať neviem koľko rokov. Na súde nebol napadnutý prípravovaný ÚP ako taký, ale spôsob akým bol UP pripravovaný.
Keďže sa to predáva ako záhrada, tak je super cena. Pristupová cesta bude súkromná (kupoval by som podieľ aj na ceste) a siete (elektrina, voda, kanalizacia, plyn, optika) su v dosahu - max 50 metrov.
Pozemok - má cca950 m2 a aktuálna zastavanosť môže byť 8%.
Rád by som pochopil, či a ako je možné na danom pozemku legálne postaviť rodinný dom. Predstava je postaviť väčší bungalov - zastavaná plocha cca 250 m2.
Realiťák, tvrdí, že na SÚ dám žiadosť o stavbu RD s max zastavanou plochou cca 70 m2 (tak aby to spĺňalo zastavanosť 8%). Akonáhle mi vydajú stavebné povolenie, dám info o zmene stavby. Môžem rovno zmeniť stavbu na konečnú, alebo to mám pomaly po 50m2 rožisrovať až sa dostanem kam potrebujem? Funguje to vôbec tak?
Prípadne existuje nejaký iný spôsob ako na danom pozemku postaviť RD? Ak mi obecný SÚ nevydá stavebné povolenie môžem sa odvolať na krajský SÚ?
@jasamosobne SÚ by nemal vydať povolenie ak je to v UP záhrada. Ak sa pripravuje zmena ÚP, malo by byť pripomienkovanie, mal by si si dať požiadavku na zmenu ÚP v prípade tvojho pozemku. Ak ti to odsúhlasia bolo by to v suchu. Aspoň u nás to tak funguje.
A ten postup zmeny stavby no neviem, je to tiež žiadosť ktorú SÚ posudzuje, a prečo by to mal vlastne schváliť ? aký dôvod chceš uviesť ? Ak ti nedovolia väčšiu zastavanosť na začiatku, prečo by mali potom ?
Odvolať na kraj sa chceš akože prečo, že SÚ postupoval v súlade so zákonom a tebe sa to nepáči ?
@tino2 Ahoj, vďaka za rýchlu reakciu.
Rozumiem tomu, že podľa aktuálne platného UP je to záhrada a zastavanosť je 8%.
Bohužial zmenu na pripravovaný UP už neviem dať, lebo to bolo odoslané na okresný stavebný úrad či kam a tam to niekto napadol. Čiže kým sa toto nevyrieši, tak to vnímam ako zakonzerovaný proces.
Akonáhle na parcele, ktorá je vedená ako záhrada niečo postavým, je to stavebný pozemok, tak by nemal byť problém tam rozšíriť stavbu. Takto mi to vysvetloval realiťák, ale teda neverím tomu, tak sa snažím overiť info z viacerých zdrojov.
Odvolávať na kraj sa primárne nechcem, len mi príde veľmi nelogické že všade okolo stoja rodinné domy a mne tam nedovolia postaviť bungalov. Ak by som tam chcel stavať fabriku, alebo sklady tak nepoviem ani slovo. Ale mám záujem tam postaviť rodinný dom pre jednu rodinu.
@jasamosobne stavebný pozemok to bude až keď ti vydá SÚ stavebné povolenie, A realiťak no ja neviem 2 krát by som preveril to čo ti on nasľubuje, Alebo s ním podpíš zmluvu , ak sa nebude dať stavať že od teba to odkúpi , ak si tak verí ...🙂
@jasamosobne Spôsob vedenia pozemku v katastri nemá žiaden vplyv na možnosť stavby, to sú len evidenčné údaje. To, či a čo sa dá postaviť určuje územný plán obce, ak ho má. Pokiaľ prebiehajú nejaké zmeny územného plánu, kým sa neschváli platí jestvujúci územný plán. Ak na susedných parcelách je výstavba, tá už bola povolená v súlade s uzemným plánom, to len jeden váš pozemok nebol zahrnutý?
Treba si vyžiadať oficiálne územnoplánovaciu informáciu na parcelu, ak je ešte nemáte.
Zmenu územného plánu môže riešiť aj vlastník jednotlivého pozemku, samozrejme obec s tým musí súhlasiť, obec to zastreší a vlastník to zaplatí (ak to teda nebude ochotná zaplatiť obec). Pokiaľ však prebieha nejaký proces zmeny územného plánu, treba počkať na jeho ukončenie - resp. na toto vám budú lepšie vedieť odpovedať na Okresnom úrade, odbore výstavby a bytovej politiky - územné plánovanie, aký je tam postup pri územných plánoch atd.
A pokiaľ ide o to, vybaviť stavebko na niečo a potom sa to snažiť zmeniť na niečo iné - no to je taký slovenský spôsob - odr...ť systém ako sa len dá. Môže to vyjsť, ale aj nemusí.
@marekjahoda bohužiaľ poschodový sme sa s manželkou zhodli že nechceme. Dôvody sú primárne dva:
- chodiť na staré kolená po schodoch sa nám fakt nechce
- podľa toho čo som googlil, tak poschodový vychádza cca o 50% viacej ako bungalov na 1m2 obytnej plochy
Na danom pozemku by mi poschodovy tiez asi nevysiel.
@tino2 Ved to je presne to co sa snazim overit, lebo verim, ze realitak, len aby predal naslubuje hory doly a nechce sa mi verit, ze ked v zahrade postavim zahradnuu chatu tak zrazu je to stavebny pozemok a mozem zastavat 50% plochy
@moratibru OK, aj som si presne myslel, ze kataster to iba eviduje, ale o nicom nerozhoduje.
Predstav si velky obdlznik, kde po obvode stoja domy. Každý z tých domov mal obrovskú záhradu. Niekto presvedcil väčšinu vlastnikov aby mu čast záhrad predali. Vznikla parcela o cca 4000 m2. Jeden starý dom zbúral a tadial doviedol ku svojim pozemkom cestu. Teraz prebieha rozparcelovanie a predava to ako budúce stavebné pozemky, bude ich tam tak maximalne 5 - 6.
Aktuálny UPI som si samozrejme pýtal a teda je to záhrada so zastavanosťou 8%.
Ja nechcem odr..ť systém. Snažím sa pochopiť, či má význam daný pozemok kúpiť alebo nie. Či je nejaká oficiálna a legálna cesta tam postaviť dom. Podobný pozemok je vzdušnou čiarou o 100m ďalej, kde je povolené zastavať 170m2 (za minulého vedenia obce riešili nejaké územné rozhodnutie), ale cena toho pozemku je o cca 100tisic eur viacej.
Tak sa snažím pochopiť, či má význam kupovať lacnejší a bude sa tam dať niečo postaviť 🙂
@jasamosobne Či to bude možné, bude závisieť len na obci, resp. poslancoch. Ak je to v súčasnosti vedené ako záhrady v UP, bude treba urobiť zmenu a to schvaľujú poslanci. Okrem toho, teraz máte UPI, že je tam možná zastavanosť 8 percent a nie je tam žiaden regulatív? Teda, že na tej záhrade je možné postaviť napr. len altánok, hospodársky dom, letnu kuchyňu .... Či je vôbec možné postaviť niečo ako stavba na bývanie, aj keď len prechodné.
Je možné, že zmena UP neprejde, lebo ak by aj obec súhlasila, jej to môže byť v zásade jedno, tak môžu mať problém vlastníci tých domov po obvode. Síce časť z nich predala pozemok, ale časť nie. A nemusí sa im páčiť predstava, že v podstate v strede toho obdlžnika (ak som to z tvojho popisu dobre pochopila) budú ďalšie domy, čiže istá strata súkromia. A teda môžu nesúhlasiť so zmenou UP, alebo ak by aj prešiel, môžu robiť problémy pri vydávaní stavebného povolenia. Čiže podľa mňa nie je od veci zistiť, čo si o tom myslia vlastníci domov po obvode.
Okrem toho, treba čo najviac komunikovať s obcou, ale podľa toho, čo píšeš, tak tá sa k tomu stavia viac menej indiferentne, ani informácie nedáva všetky. Musí však vždy odpovedať na žiadosť o informácie podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Aj keď odporúčanie na takýto spôsob informovania dávam nerada, lebo je to administratívne zaťažujúce (o čom ľudia samozrejme nemajú ani šajnu) a teda pokiaľ sú na obci, úrade normálni ľudia a normálne odpovedajú, stačí obyčajne napísať majl a vždy odpovedia najlepšie ako vedia.
Takto od stola je to tažko sa rozhodnúť. Pokiaľ by si mal voľné peniaze, možno kúpiť potenciálne investične.
Mam podobny pripad, popisem ako to je u nas, mozno Vam to pomoze:
KE, zahradkarska oblast, navyse ochranne banske pasmo: stavat sa moze chata, nie dom (trvale obyvany objekt, mesto nikdy nevyda povolenie na trvaly pobyt), max. zastavana plocha je 10% z vymery pozemku (ja mam 4 arovu zahradu, cize max 40m2), povolene su 3 podlazia (pivnica, 1.nadzemne podlazie a podkrovie - pivnca aj podkrovie maju svoje parametre aby sa takto dali definovat), strecha musi byt sedlova (A-cko, niektori si vybavili vynimky), odstup od hranic pozemku minimlane 2m. Na toto vyda mesto stavebne povolenie ako na rekreacnu stavbu-chatu, samozrejme stavba sa nasledne oficialne skolauduje. Su tam nejake dalsie nepodstatne podmienky.
@moratibru Ahoj, je tam regulativ na kadečo, napr.
Plošné a objemové regulatívy
individuálne rodinné domy – pozemky 600 – 1000 m2
rodinné dvojdomy – pozemky 500 – 800 m2,
radové rodinné domy – pozemky do 300 m2,
predpoklad 1 rodinný dom – 1 byt,
Výška zástavby nových rodinných domov
- maximálne 2 nadzemné podlažia
Typy striech – bytové a rodinné domy
- sedlové so štítom, valbové, ploché - podľa charakteru okolitej zástavby
Spôsob oplotení pozemkov
medzi jednotlivými pozemkami a na obvode zástavby obce
- prípustná výška oplotenia - maximálne 2 m - odporúčané konštrukčné prvky - drevo, pletivo, živý plot strihaných drevín
- možnosť nepriehľadných stien - len v častiach, kde si to vyžaduje intimita exteriérovej prevádzky pozemku bez ohrozenia sveteľno-technických podmienok prevádzky susedného pozemku v súlade s charakterom existujúceho okolitého oplotenia,
- neprípustný spôsob – celoplošný nepriehľadný múr, konštrukcia z plechu a umelých hmôt. v uličnej čiare zástavby
- súvislé nepriehľadné steny na základovom páse – maximálne do výšky 1 m, vyššie konštrukcie oplotení - len priehľadné do výšky 1,5 m z dreva , pletiva, kovových prvkov, zelene.
- murované stĺpiky konštrukcie oplotení – maximálne do výšky 1,8 m, v súlade s charakterom existujúceho okolitého oplotenia,
- neprípustný spôsob – celoplošný nepriehľadný múr, konštrukcia z plechu a umelých hmôt
taktiež sa zakazuje mať oblúkové vstupné dvere a okná, zakazujú sa plechové strechy, odporučajú mať kochlíky v oknách a teda je tam kadečo 🙂
Ale to podstatné je IZP = 0,08 a minimálny koeficient zelene je 0,7.
@sousedekovci89 teraz si ma zmiatol, musím si overiť, ale teda sme rozhodnutý pre bungalov, ale možno že sa to po samotnej diskusii s architektom zmeni 🙂
@jasamosobne chápem výhody bungalovu, len cena k nim rozhodne nepatrí. Pre vysvetlenie pri 100 m2 bungalovu a ideálny prípad 100 m2 poschodového domu (kocky, kde každé poschodie má 50 m2) na bungalove musíš zaplatiť strechu o rozmere 100 m2 na poschodovom 50 m2. áno na poschodovom pôjde zase viac materiálu na murovanie atď. ale pri dnešných cenách krytín, stavebného reziva atď...