Sebestačný dom

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojenia sietí ? Chcem sa spýtať, či nerobili SPP a ZDIS , naschvál naťahovačky , len za to že nebudem od nich odoberať nič. Zatial tam neni kapacita na pripojenie elektriny, a ani sa neplánujem pripojiť, aj stavebný úrad mi dal výnimku, že môžem stavať aj bez sietí s využitím vlastných zdrojov. Budujem si tam fotovoltaiku zo zásobou enerie, len sa obávam , že pri vyjadreniach k stavebnému povoleniu, mi budú robiť SPP a ZDIS, naprieky. Pred pozemkom im nechávam miesto na neskoršie uloženie ich sietí, len proste potrebujem kladné vyjadrenie k stavbe domu, ktorý nijako neleží a ani v blízkosti sietí neni.
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko vzhľadom k tomu, čo za konfiguráciu tam máš natlačenú, tak mi isto nevychádza rentabilita. Iba ak preto, lebo si to tam vieš nasúkať sám a máš dobrú cenu na kompoenty. Ako som už spomenul v predošlom príspevku, obdivuhodné, inšpiratívne a hlavne odvážne. Dosť sa obávam toho, čo budeš robiť v lete s prebytkami EE, ako to máš s požiarnym zabezpečením a bezpečným umiestnením akmulátorov.. A kedže si sám, tak by som bol veľmi opatrný obsluhou, respektíve údržbou. Nevieš čo sa môže stať, nehoda, alebo náhla indispozíciia a hospitalizácia v súčinnosti s drobnou závadou na inštalácii môže mať fatálne následky. Do tej kategórie patrí môj tretí výrok- odvážne.. až možno riskantné.. Presne taký som mal plán, že môj dom bude pasívny a absolútne sebestačný vo všetkých ohľadoch energií. Držím palce, nech dlho a dobre slúži. Ja som menil pred týždňom plynový kotol.. Nemal som odvahu vymeniť ho za tepelné čerpadlo, šiel som opať do plyňáku...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@marekkrasko vzhľadom k tomu, čo za konfiguráciu …
@zicher Prebytky normálne nechá na streche, ako mnoho iných. Ak je to lfp batéria, nemá sa čo stať. Pozri si videá, ako do toho mlátia krompáčmi a ona nie a nie vybuchnúť...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Tak 52*450 alebo 52*580 je vcelku rozdiel. A nie …
@kejsix juh bude na druhom domčeku, ale to bude len ako sklad
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od zicher:

@marekkrasko vzhľadom k tomu, čo za konfiguráciu …
@zicher , už som tu všetko spomenul, pýtal som sa len či nebude robiť distribučka a SPP problém. ... 😉 Vážne o FVE nepotrebujem info či to bude šlapať alebo nie, na to si zatial vystačím sám a určite dám vedieť. Aj v prípade že to stíhať nebude. A o požiaroch .... ja viem je veľa vídeí na nete, ale ako každý dobrý inštalatér , ten si aj zisťuje, čo bolo za tými vídeami 😉 Dosť často sú to opierajúce sa káble zo spodu panelov , ktoré potom tvoria dosť horúci bod a o nekvalitných kontaktoch ani nehovoriac. ... A prebytky ma vôbec netrápia. MPPT regulátory to vypnú a je vybavené . :) ... a cena ma tiež netrápi , montujem FVE a mám to za nákup, akurát dať konštrukcie a panely na strechu , to sa rovná dobrý guláš a grilovačka s partiou . Ale to by bolo dobré načať iné vlákno, tu je téma o niečom inom ...😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix juh bude na druhom domčeku, ale to bude l…
@marekkrasko Pekné. To uz by som krytinu pod panely vobec nedaval, ale kupit co najvacsie panely a len to zatesnit... panely su momentalne najlacnejsia krytina... minuly tyzden som kupoval 24x 475Wp Jinko po 52€, ale ako krytinu by som skor volil 580Wp. Akurat sa s tym bohvieako nerobi, tazke kravy. No a na pristresky na auta a terasu samozrejme bifacialy.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko Pekné. To uz by som krytinu pod pane…
@kejsix lepenku tam nechcem davať, plech by klepotal na volnej ploche , tak žial vyhráva škridla 🙃 . Prístrešok plánujem, ale to zasa iný invertor a nemám zistené, ktoré 4x MPPT majú Black start, alebo povedané Ostrovný systém. Tie viac MPPT vstupové sú prevažne priemyselné a ostrov nejdú. Ja som zaťažený na Goodwe ... áno zasa kopec vídeí ako sa hrejú ... ale to ja neriešim 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko A nechceš pred tým všetkým najprv prehodnotiť oných 80 m2 ? To je, čo za domčúrik? Ako 3 izbový v paneláku ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix lepenku tam nechcem davať, plech by klepo…
@marekkrasko akú funkciu má škridla pod panelovým poľom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko akú funkciu má škridla pod panelovým…
@kejsix ako poistna hydroizololacia a hlavne protipoziarnu :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@kejsix ako poistna hydroizololacia a hlavne prot…
@rkorba Na to sú tu iné materiály, než pár ton škridle...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od petersd:

@marekkrasko A nechceš pred tým všetkým najprv pr…
@petersd som sám , nechcem nič veľké 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@rkorba Na to sú tu iné materiály, než pár ton šk…
@kejsix u mňa je zatiaľ víťaz , škridla .... a aké iné materiály ? ... plech NIE 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?