Sebestačný dom

Profilova fotka
Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojenia sietí ? Chcem sa spýtať, či nerobili SPP a ZDIS , naschvál naťahovačky , len za to že nebudem od nich odoberať nič. Zatial tam neni kapacita na pripojenie elektriny, a ani sa neplánujem pripojiť, aj stavebný úrad mi dal výnimku, že môžem stavať aj bez sietí s využitím vlastných zdrojov. Budujem si tam fotovoltaiku zo zásobou enerie, len sa obávam , že pri vyjadreniach k stavebnému povoleniu, mi budú robiť SPP a ZDIS, naprieky. Pred pozemkom im nechávam miesto na neskoršie uloženie ich sietí, len proste potrebujem kladné vyjadrenie k stavbe domu, ktorý nijako neleží a ani v blízkosti sietí neni.
Odpovedať
1
2
podla mna SPP a ZDIS ta maju na haku, nepotrebuju ta
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slovakman22:

podla mna SPP a ZDIS ta maju na haku, nepotrebuju…
@slovakman22 a aky je sebestacný dom podla teba? budes mat elektrocentralu???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko Musis si to dat naprojektovat ako ostrovnu prevadzku. Na to ti musia naprojektovat fotovoltiku co dokaze vyrobit dostatok EE aby si si uzivil vlastnu spotrebu. Potom by to mohlo klapnut. Zisti si u distribuciek co na to vsetko treba a ci ti to dovolia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mucha999:

@marekkrasko Musis si to dat naprojektovat ako os…
@mucha999 nestačí to klasifikovať ako chatu (alebo také niečo)? Keď nechce hypotéku, môže mu to byť jedno. Neviem ako je to s prípadnou zmenou na dom neskôr.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko bežne sú domy bez plynu, takže to nie je problém a iba sa vyjadria či im idú v blízkosti siete alebo nie, aby sa mohlo kopať bez problémov. Tá elektrika sa dá vyriešiť tým off Grid systémom a aj to tu niekto minule spomínal, že to tak má naprojektované plus elektrocentrála. Keď to je bez napojenia na sieť, tak tiež by to nemali veľmi riešiť. Iné by bolo, keby sa dáva FVE a aj napojenie na elektrinu. Inak toto by mohol vedieť poradiť aj projektant.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko Neboj, títo "veľkí hráči" Ti nebudú robiť problémy. Odkiaľ budú vedieť, že Ty ideš stavať, keď ich neoslovíš o vyjadrenie? A ku Tvojej stavbe sa v rámci stavebného konania budú vyjadrovať iba dotknutí dodávatelia, teda tí, ktorých budeš mať priamo zainteresovaných v technickom popise stavby. Ak napr. naplanuješ pre RD pitnú vodu z vlastnej studne,... ak kanál zvedieš do vlastnej žumpy,... nepodtrebuješ vyjadrenie Vodárni/kanalizácií,... Ak naplánuješ v dome zdroj tepla napr. na tuhé palivo, alebo ak budeš mať trebárs plne elektrifikovanú domácnosť, nepotrebuješ vyjadrenie Plynárov... Myslím si, že ak zdeklaruješ, že všetkú energetickú potrebu domu zabezpečíš z fotovoltaiky (a napr. plus vlastných batérií) a neprípojíš sa na verejnú NN sieť, nebudeš potrebovať ani vyjadrenie elektrikárov. @igor256 Myslím, že všetko bude záležať od územného plánu obce. Neviem, ako sa k tomu obec postaví, ak v zóne určenej pre RD bude žiadať výstavbu chaty. Keby to ale bolo možné, alebo chce stavať mimo obytnej zóny, určite by mal tomu dať názov "turistcká stavba (chata) na celoročné užívanie".😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko k vyjadreniam sa nevyjadrím.. Ale k realizácii hej.. Obdivuhodné, inšpiratívne a odvážne. Tak som chcel začínať aj ja. Nakoniec som vzal kalkulačku a vypadlo mi z nej, že náklady na realizáciu plus výmena batérií a pravidelný servis a údržba sú vyššie, ako pripojiť sa na siete a platiť za energie. Odvtedy pretieklo veľa vody, možno dnes kalkulačka vyspype iné čísla... Ale moja pohodlnosť, finančná stabilita a sieťová istota je silnejšia, ako potreba nezávislosti na energiách. Skrátka mám rád veľkú uhlopriečku TV a manželka rada plnú vaňu horúcej vody každý deň, bez ohľadu na počasie. To zvyšovanie cien ma nijako neohrozí. A v prípade krátkodobého výpadku natankujem do centrály.. S tým rátam. A možno sa ešte odhodlám namontovať zopár fotovoltaických článkov.. Len tak z prče, nech odbremením elektrárne o energiu potrebnú na prevádzku mojej klimatizácie. Možno raz...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@marekkrasko Neboj, títo "veľkí hráči" Ti nebudú …
@petersd si uz dlho nevybavoval stavebne povolenie. Musis mat vyjadrenie od vsetkych, aj napr. t-com, orange, atd... Je jedno ci ich sluzby potrebujes alebo nie, ale ak prevadzkuju v tvojom okoli sluzbu, musia dat stanovisko - asi preistotu aby im nikto nestal na kabli...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@marekkrasko k vyjadreniam sa nevyjadrím.. Ale k …
@minoo Z toho mi vychádza, že zrejme to asi fakt záleží od konkreétnej tety, na konkrétnom SÚ. Posledné SP som vybavoval pred rokom a doložili sme len vyjadrenia od elektrikárov, plynárov a vodárov/kanalizácii. Tete to stačilo. Pritom v lokalite, sú aj siete telefonických operátorov, či súkromných optických sieti,... @zicher ... a možno stačí len vymeniť manželku a nekukať na TV. Hneď by sa cíteľne znížila energetická spotreba RD 🤣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@minoo Z toho mi vychádza, že zrejme to asi fakt …
@petersd "Na základe zákona č.452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách, je stavebník povinný ku každému stavebnému konaniu predložiť vyjadrenia všetkých správcov podzemných IS (inžinierskych sietí)." Telekom ma na to na stranke aplikaciu, kde vyznacis zaujmove uzemie a orange ma tiez daky formular...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@petersd "Na základe zákona č.452/2021 Z.z. o ele…
@minoo len kde nájdeš zoznam všetkých súkromných prevádzovateľov sietí ktorí môžu v niektorých častiach poskytovať služby, nie len veľkých hráčov,obec by mala mať zoznam všetkých existujúcich inštalácií sebestačný dom na elektrickú energiu u nás nevybuduješ, musel by si mať obrovská batérie aby pokryli spotrebu ked nič nevyrábaš
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Ahojte . Staval niekto z Vás stavbu bez pripojeni…
@marekkrasko Ako chces riesit EE v zime? Centrala ta zozerie. Mam kamarata, co 10 mesiacov v roku ide uplny ostrov, ma 43kWp v paneloch. Aj tak mu ekonomicky najlepsie vyslo tie dva mesiace proste zobrat stavu z distribucky...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ved pise, ze ho zatial nemozu pripojit (neni kapacita), keby mal stlp pri dome, urcite by sa pripojil (ak nerobi v slovnafte, alebo neplanuje baterky s podvozkom a vozit ich na nabijacku) @duzu, mne mesto povedalo, od koho vsetkeho chce vyjadrenie - boli tam aj lokalny poskytovatelia...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od slovakman22:

@slovakman22 a aky je sebestacný dom podla teba?…
@slovakman22 ako zálohu hej, ale navrhol som si (mám licenciu na FVE) 80kWh BAT a 16ks 450Wp panelov na Východ, 16ks 450Wp panelov na Západ a 20ks 450Wp panelov na Juh. Voda studňa, kúrenie TČ + krb . Plocha 85m2
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od zicher:

@marekkrasko k vyjadreniam sa nevyjadrím.. Ale k …
@zicher Moja FVE ma netrápi, robim FVE, a pre seba - som sám na 85m2 som si vyrátal , že by mi to malo v zime stačiť. keď tak zakúrim. 80kWh BAT a 16ks 450Wp panelov na Východ, 16ks 450Wp panelov na Západ a 20ks 450Wp panelov na Juh. Voda studňa, kúrenie TČ + krb . Plocha domu 85m2
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od slovakman22:

podla mna SPP a ZDIS ta maju na haku, nepotrebuju…
@slovakman22 to by potom bolo fajn, lebo ani ja ich nepotrebujem :)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mucha999:

@marekkrasko Musis si to dat naprojektovat ako os…
@mucha999 mám licenciu na FVE, to nebude problém si spraviť projekt, len niekedy ZDIS má "svoje" vrtochy a chcel som len vedieť , či niekto neriešil problém z ich strany
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

Ved pise, ze ho zatial nemozu pripojit (neni kapa…
@minoo prípojka tam neni, a možno za 2 roky bude. A prípojka ma ani netrápi, len či niekto neriešil podobný prípad, že nechcel siete od nich a potom mu robili napriek , lebo nazarobia
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od igor256:

@mucha999 nestačí to klasifikovať ako chatu (aleb…
@igor256 beriem na to hypotéku, a ako chata sa nezmestí do rozmerov 10x8m
Odpovedať
velke plany, malo kwp... ale distribucky by som sa nebal, jedine ak by si narazil na blbc
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko Ako chces riesit EE v zime? Centrala…
@kejsix Ahoj. Áno tohto som sa bál aj ja. Ale robím roky fotovoltaiku, na nete si viem pozrieť klientov ako im to vyrába v Zime, zvlášť tých klientov čo sa podobajú s orientáciou striech , môjmu projektu. Niektorý majú el. podlahovky, ja kúrenie budem riešiť 4kW(príkon) TČ , plocha domu 80m2 , ale ja veľmi rád zasa kúrim v krbe, je to iná atmosféra a samozrejme aj príjemnejšie teplo . 80kWh BAT a 16ks 450Wp panelov na Východ, 16ks 450Wp panelov na Západ a 20ks 450Wp panelov na Juh. Voda studňa, kúrenie TČ + krb . Plocha 85m2
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

velke plany, malo kwp... ale distribucky by som s…
@kejsix snáď budú ústretový ... kWp stačí , resp. na zimu stačí . Už som to tu písal , prečo stačí ... 😉
Odpovedať
Ja sa tiez zaoberam FVE dlhsie, nez prisli dotacie a zacalo to byt v kurze. Mam 25kWp a zimu nedam, a to kurim a TUV hrejem plynom. Takze drzim palce,mozno niekde dole na juhu v priaznivych podmienkach sa to da, ale ja som po tych rokoch skeptik. Ak by to aj slo, bude to velmi obmedzujuce. Aj ked pri 80m2 domcuriku... no... velmi rad by som sa dozvedel vysledokpo prvej zime.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix snáď budú ústretový ... kWp stačí , resp.…
@marekkrasko priprav si dostatok dreva na kurenie a kup kvalitnu EC aby ti v zime aspon svetla isli :-) A ten dom si nafukni, je to strasne male. Zbytocne budes casom lepit pristavby a stavat zahradne haraburdy.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Ja sa tiez zaoberam FVE dlhsie, nez prisli dotaci…
@kejsix Ahoj. v prílohe sú fotky jednej malej FVE kde 2,7kWp je východ a zvyšok je čistý juh. Ja budem mať 450, respektíve keď dám tie 580Wp 16ks Východ+16ks Západ + 20ks Juh, sklon 35st., bez prekážok - spolu 30kWp , tak podľa skutočnej výroby jedného môjho zákazníka to výchádza priemer Dec : 24kWh/deň. Na dome s plochou 140m2 mám TČ 4kW(príkon) , keď v krbe založím ráno a večer, TČ cez ten najchladnejší deň spáli do podlahovky 7kWh/deň. Toto bude taká dielnička 80m2. kde počítam že TČ zožerie cca 5kWh pre rannom a večernom zakúrení v krbe, čo ja jednoducho milujem. Budem sám a bude tam malá kuchyňa, kde si občas niečo navarím , to počítam max na deň 2kWh, práčka 2kWh, ostatné osvetlenie, TV 2kWh , ohrev s T.Č 2kWh , čerpadlo vody , za deň 1kWh. Spolu za deň - 14kWh. Znie to možno neuveritelne, ale mám reálne výsledky FVE čo som montoval, rozumiem že december , januar, sú kritické mesiace, ale podľa skutočných výsledkov, vidím že pre môj štandart to bude stíhať, samozrejme pre štvorčlennú rodinu nie. To že v lete pôjde klíma, závlahy a bude väčší odber, to fakt tu nechcem písať, že bude nadvýroba :) Invertor bude Goodwe 25kW 3xMppt . Ale tá Zima mi vychádza , a keď nie 8kW agregát, to aspoň trošku na dve hodiny doplní do BAT . Bude v zemi s nasávanim a odsávaním, za ten čas ho nebude veľmi počuť. Určite dám potom sem postupné fotky a info , ako to pokračuje, samozrejme aj úspechy a prehry sem dám. Nikdy som sa za prehry nehambil😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Ja sa tiez zaoberam FVE dlhsie, nez prisli dotaci…
@kejsix Ahoj. v prílohe sú fotky jednej malej FVE kde 2,7kWp je východ a zvyšok je čistý juh. Ja budem mať 450, respektíve keď dám tie 580Wp 16ks Východ+16ks Západ + 20ks Juh, sklon 35st., bez prekážok - spolu 30kWp , tak podľa skutočnej výroby jedného môjho zákazníka to výchádza priemer Dec : 24kWh/deň. Na dome s plochou 140m2 mám TČ 4kW(príkon) , keď v krbe založím ráno a večer, TČ cez ten najchladnejší deň spáli do podlahovky 7kWh/deň. Toto bude taká dielnička 80m2. kde počítam že TČ zožerie cca 5kWh pre rannom a večernom zakúrení v krbe, čo ja jednoducho milujem. Budem sám a bude tam malá kuchyňa, kde si občas niečo navarím , to počítam max na deň 2kWh, práčka 2kWh, ostatné osvetlenie, TV 2kWh , ohrev s T.Č 2kWh , čerpadlo vody , za deň 1kWh. Spolu za deň - 14kWh. Znie to možno neuveritelne, ale mám reálne výsledky FVE čo som montoval, rozumiem že december , januar, sú kritické mesiace, ale podľa skutočných výsledkov, vidím že pre môj štandart to bude stíhať, samozrejme pre štvorčlennú rodinu nie. To že v lete pôjde klíma, závlahy a bude väčší odber, to fakt tu nechcem písať, že bude nadvýroba :) Invertor bude Goodwe 25kW 3xMppt . Ale tá Zima mi vychádza , a keď nie 8kW agregát, to aspoň trošku na dve hodiny doplní do BAT . Bude v zemi s nasávanim a odsávaním, za ten čas ho nebude veľmi počuť. Určite dám potom sem postupné fotky a info , ako to pokračuje, samozrejme aj úspechy a prehry sem dám. Nikdy som sa za prehry nehambil😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@marekkrasko priprav si dostatok dreva na kurenie…
@rkorba netreba nafukovať, som sám a bude to skôr dielňa pre slaboprúd 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@rkorba netreba nafukovať, som sám a bude to skôr…
@marekkrasko s tou konfiguraciou, nahradnym riesenim a hlavne bez dalsieho osadenstva to das s prstom v nose.
Odpovedať
Tak 52*450 alebo 52*580 je vcelku rozdiel. A nie len vo vykone, ale aj v ploche zabranej panelmi... To ti na taky domcek vychadza narvat 120m2 panelov pri 35°? No s 30kWp jeden clovek asi aj celkom v pohode.
Odpovedať
Inak, ja s goodwe nerobím, tak bude rýchlejšie sa spýtať ako hľadať: Môžeš použiť aj DIY LV LFP batériu (skladačka), alebo len HV origo?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?