Odstup stavby od nevysporiadaneho pozemku bez stavby

Rada by som sa poradila ohladom odstupu stavby od hranic pozemku. Strucne zhrniem fakty: - Projekt mame orientovovany tak, ze obytne miestnosti s oknami mame do pozemku, ktory je nevysporiadany, v sucastnosti vedeny na nezijucu osobu (ale vieme ze su tam dedici ale nemaju zaujem to vysporiadavat ani predat) - Tento susediaci pozemok ma sirku 6m (nazvyme ho parcela A) - Odstup v projekte mame 2.8m od hranice pozemku s parcelou A - za susednym pozemkom (teda za parcelou A) su dalsie dve parcely o sirke 6m, ktore vsak vlastni iny clovek a nema zaujem ich predat (nazvyme ich ako parcela B) - potencialne do buducna aj pri zluceni vsetlych troch parciel A+ B a ziskanim tak 12m sirky by stavba domu bola komplikovana kedze za nimi je dalsi sused natisnuty az priamo na hranicu s parcelou B - pozemky sa nachadzaju v extravilane, v sucastnosti ako orna poda, avsak urcene pre vystavbu v ramci uzemneho planu obce Stavebny urad nas aj v tejto situacii nuti do odstupu 3.5m od hranice s parcelou A pricom argumentom SU je, ze ak by niekto zlucil parcely A+B, vznikne dostatocna plocha pre stavbu domu. Otazka: Moze nas SU nutit do odstupu 3.5m? Ak by sme nedodrzali 3.5m ale zostaneme na povodnych 2.8m je sanca ze pozemkovy fond, ktory zastupuje nezijuceho vlastnika parcely A, da suhlas s odstupom 2.8m? Pozn. zuzenie stavby nie je mozne, kedze sa jedna o uzku stavbu. Dakujem za relevatne rady 🙏🏻
Odpovedať
Profilova fotka
vidíte svoje potreby, to, komu patria susedné parcely je irelevantné, ani PF sa ktomu nevyjadruje, stavebný úrad má dodržať odstupy 2+5m od susedných pozemkov.
Odpovedať
Profilova fotka
@engynka Stavebný úrad vydáva stavebné povolenie tak treba dodržať čo povie inak ho nevydá čiže moc na výber nemáte ak sa nechcete odvolať niekam na krajský SU.
Odpovedať
@engynka tak, ako píše jan45, je úplne irelevantné, kto vlastní susednú parcelu. Stavebný zákon hovorí jasne o odstupoch a je správne, že stavebný úrad vám nechce povoliť menší odstup. Poznám niekoľko prípadov, ked protizakonnym konanim stavebny urad znehodnotil susednú parcelu a pripravil ľudí o nemalé peniaze. To, ze parcela je v tomto momente nevysporiadana nic neznamená, situácia sa moze zmeniť a pravoplatny vlastník ma rovnaké práva, ako každý. Ani vám by sa nepáčilo, ak by sa niekto posunul k hranici pozemku a vy by ste uz nemohli nič postaviť. Súhlas posunu stavby k hranici od PF je absolútne irelevantny. Stavebný úrad koná správne, ak požaduje dodržanie odstupov.
Odpovedať
@engynka dôležité je ako túto vec rieši samotný územný plán, resp. či je spracovaná podrobnejšia urbanistická štúdia. Ak nikde nie je definovaný iný odstup, tak z pohľadu zákona platí min. odstup od hranice pozemku 2 m. Stavba na susednom pozemku nie je, iné odstupy sa neuplatňujú. Vašich 2,8 m je viac ako 2 m. Z uvedených informácií Vás stavebný úrad nútiť nemôže. No dodávam, že chápem postup stavebného úradu, háji záujmy aj druhej strany. Všetko je o ľudoch, tak ako píše @jan45 teraz vidíte svoje potreby a záujmy. Každopádne účastníci konania môžu podať námietky v konaní.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Dobry den, Preco 2+5? Stavebny zakon hovori ze medzi stavbami ma byt 7m a min 2m od spolocnej hranice... ak to ma byt spravodlive tak by mala byt stavba 3,5 m od spolocnej hranice a tym by obaja susedia boli na tom rovnako - kazdy 3,5m a spolocne 7m
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas_mizikar nie som kompetentný sa k tomu vyjadrovať, je to úzus, ale vidím v ňom logiku. Pri užších pozemkoch sa snažia obývaciu časť orientovať na slnečnú stranu a pred oknami potrebujete viac miesta . Iný pohľad je aj, že pozemok treba mať prístupný aj v zadnej časti. V okolí Bratislavy je používaná aj výnimka, že na každej strane domu sú 2 m, ale to už by som radšej staval radovku, tá najlepšie využíva priestor.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?